mapa 12.12. etap Giro d`Italia to po długiej przerwie, szansa na zwycięstwo dla sprinterów.

Czwartkowy odcinek wyścigu Dookoła Włoch rozpocznie się w Longarone, a meta po 134 kilometrach w Treviso. Będzie to pofałdowany etap z płaską końcówką, która faworyzuje sprinterów. Na trasie wyznaczono dwie premie górskie 4. kategorii. Pierwsza z nich znajduje się na 57,3 km po starcie, a druga na 93. kilometrze. Po zjeździe, droga do Treviso jest płaska jak stół. W końcówce na kolarzy czekają bardzo niebezpieczne zakręty i zwężenia.

Etap nie jest długi, więc ekipom sprinterów łatwo będzie kontrolować ucieczkę. Do końca wyścigu nie będzie już wielu szans dla szybkich kolarzy, dlatego 12. odcinek z pewnością zakończy się sprintem z dużej grupy. W przypadku takiego scenariusza, groźni powinni być: Elia Viviani (Cannondale) oraz Sacha Modolo (Bardiani CSF), którzy pochodzą z tych okolic.

W Treviso swoją siedzibę ma także firma Pinarello. Na rowerach tej marki w tym wyścigu jadą ekipy Sky Team i Movistar. Nie wykluczone więc, że kolarze tych drużyn będą chcieli pochwalić się przed swoim sponsorem.

Profil:

profil 12

Longarone było miejscem bitwy podczas I wojny światowej, w której wojska niemieckie prowadzone przez Erwina Rommla, stawiły czoło włoskim oddziałom. Miejscowi nie zdołali powstrzymać napierających wrogów, a wielu z żołnierzy zostało wziętych do niewoli. Rommel został nagrodzony medalem Pour le Mérite (najwyższy niemiecki order wojskowy do 1918 roku, obecnie wysokie odznaczenie cywilne) za to osiągnięcie. Choć podejmowane przez Niemców i Austriaków próby przełamania tej pozycji obronnej nie powiodły się, i nie zdołali oni zdobyć Wenecji,  to jednak wojska państw centralnych odniosły znaczące zwycięstwo. Miasto gościło Giro tylko raz w 1976. Wygrał wówczas Włoch Simone Fraccaro

W Monigo niedaleko Treviso podczas II wojny światowej, powstał jeden z kilku włoskich obozów koncentracyjnych dla cywilów ze Słowenii i Chorwacji z prowincji Ljubljana .Obóz został rozwiązany po kapitulacji Włoch w 1943 roku. Pod koniec wojny, miasto zostało zbombardowanie przez aliantów w dniu 7 kwietnia 1944 (Wielki Piątek).Duża część średniowiecznych budynków w tym Palazzo dei Trecento zostały zniszczone, powodując śmierć około 1000 osób.

Treviso w ostatnich czasach zostało zaatakowane dwukrotnie przez włoskiego Unabombera (tak został nazwany przez media). Terrorysta pozostał nieuchwytny, jednak ostatni swój atak przeprowadził w 2006 roku.  Treviso wraz Weroną było gospodarzem mistrzostw świata w kolarstwie szosowym w 1999 roku. Warto przypomnieć, że tęczowy trykot wywalczył wówczas Óscar Freire. W jeździe na czas triumfował Jan Ullrich. Co ciekawe, zwycięzcy w kategorii juniorów, do dziś ścigają się z powodzeniem. Ze start wspólnego wygrał Damiano Cunego, a na czas najlepiej pojechał Fabian Cancellara. Treviso gościło też wiele razy Giro, ostatni raz rok temu, gdzie peleton był tylko przejazdem w mieście. Górski etap po solowej akcji wygrał klubowy kolega Rafała Majki Roman Kreuziger . Ostatni raz kolarze finiszowali tutaj w 2004 roku, wygrał, wtedy Alessandro Petacchi . Ręce w geście triumfu podnosili tu m.in. Alfredo Binda oraz Eddy Merckx.

Początek relacji w stacji Eurosport 2 godz. 14:15

Faworyci według naszosie.pl:

1. Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step)
2. Nacer Bouhanni (FDJ)
3.  Matthew Harley Goss (Orica-GreenEdge)

 

mapki: gazzetta.it

Andrzej i Karol