mapa 1. etap GiroTegoroczne Giro d’italia rozpocznie się w nadmorskim Napoli. Miasto położone jest u stóp Wezuwiusza do dziś czynnego wulkanu. Napoli jest znane z zabytkowego starego miasta, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. We wrześniu i w grudniu rzesze turystów przyciąga „Cud Świętego Januarego”. Wierni gromadzą się w neapolitańskiej katedrze, aby obserwować przemiany krwi świętego Januarego (zamkniętej w szklanej ampułce) z postaci skrzepniętej w postać płynną(niekiedy zmienią się również barwa).

Jeśli zawartość ampułki rozpuszcza się szybko ma to być znakiem pomyślności. Jeśli ciecz się nie rozpuści (co przeważnie się nie zdarza) na Neapol spada jakieś nieszczęście. Taka sytuacja miała mieć miejsce m.in. w 1944 roku kiedy doszło do wybuchu Wezuwiusza. Miasto słynie też z włoskiej mafii Camorra, która daje się we znaki mieszkańcom niemal milionowej metropolii.

Pozytywnym symbolem miasta jest pizza neapolitańska czyli popularna Margherita. W 1889 roku przyrządzona na cześć królowej Włoch – Margherity di Savoia przez Raffaele Esposito.

Kolarze będą mieli do pokonania 130 km (4 x 16,3 km + 8 x 8,05 km). Trasa będzie prowadzić na samym brzegu Morza Tyrreńskiego. Szybki płaski etap dla sprinterów. Peleton nie będzie miał raczej czasu na podziwianie zabytkowego miasta. Na trasie usytuowane zostały dwie górskie premie oraz jedna lotna. Miejscami może być ciasno i niebezpiecznie.

Trzy kilometry przed metą przewidziane są cztery ostre zakręty z czego pierwszy w lewo, potem peleton zmierzy prostą drogą do mety.

Profil:

profil 1. etap Giro

Górskie premie:

Via Francesco Petrarca (kat. 4; 23,3 km; 158 m n.p.m.)
Via Francesco Petrarca (kat. 4; 39,6 km; 158 m n.p.m.)

Lotna premia: 105,7 km

Zawodnicy wystartują o godzinie 14:20, a na mecie powinni się zjawić około godziny 17.

Faworyci:

***
Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step)

**
Matthew Harley Goss (Orica GreenEdge), Nacer Bouhanni (FDJ), Elia Viviani (Cannondale)
*

Sacha Modolo (Bardiani CSF), John Dagenkolb (Argos-Shimano),  Daniele Bennati (Team Saxo-Tinkoff), Giacomo Nizzolo (RadioShack-Leopard), Francisco Ventoso (Movistar), Roberto Ferrari (Lampre-Merida), Francesco Chicchi (Vini Fantini)

Początek relacji w stacji Eurosport o godz. 14:00.

 

Karol Kacprzak