Damiano CarusoDamiano Caruso (Cannondale) wygrał ostatni etap Coppi e Bartali. Włoski kolarz pokonał współtowarzyszy ucieczki i mógł świętować swój życiowy sukces. Drugie miejsce zajął Alessandro Mazzi (Utensilnord Ora24.eu), a trzeci był Boris Shpilevsky (Lokosphinx). Triumfatorem klasyfikacji generalnej został Diego Ulissi (Lampre – Merida), dla którego to także jeden z najlepszych wyników w dość krótkiej karierze.

Ostatni etap włoskiej etapówki to odcinek Monticelli Terme – Fiorano Modenese o długości 120 km, skrócony o 20 km z powodu złych warunków atmosferycznych. Mimo zdecydowanego prowadzenia w klasyfikacji generalnej zawodników Lampre – Merida (Ulissi i Cunego) i dość krótkiego etapu, nie wszystko było rozstrzygnięte. Na kolarzy czekało wzniesieniu Montechcio (2,8 km długości; 7,5% nachylenia), które miało być pokonane dwukrotnie (pierwotnie kolarze mieli przejechać tam cztery razy).

Od początku na atak zdecydowała się aż dziesiątka zawodników: Damiano Caruso (Cannondale), Simone Ponzi (Astana), Sergey Chernetskiy (Katusha), Marco Coledan (Bardiani- Csf), Diego Rosa (Androni-Venezuela), Carlos Quintero (Colombia), Alessandro Mazzi (Utensilnord Ora24.eu), Simon Pavlin (Adria Mobil), Sergey Shilov i Boris Shpilevsky (Lokosphinx). Najwyżej w klasyfikacji plasował się Diego Rosa, ale tracił on do Ulissiego ponad 7 minut, więc skład ucieczki nie był problemem dla ekipy liderów wyścigu.

Dziesięcioosobowa grupa na 17 km przed metą miała ponad 3 minuty przewagi nad peletonem i było pewne, że wśród harcowników będziemy mieli zwycięzcę etapowego. Podczas pierwszej wspinaczki na Montecchio na atak z grupki zdecydowali się Damiano Caruso i Alessandro Mazzi, a za nimi podążał samotnie Shpilevsky. Kilka kilometrów przed metą na atak zdecydował się Caruso i to on cieszył się z końcowego triumfu. Mazzi na otarcie łez został zwycięzcą klasyfikacji górskiej wyścigu. Klasyfikacja generalna została bez zmian. Wyścig wygrał Diego Ulissi (Lampre – Merida), który już w ubiegłym roku był bardzo bliski zwycięstwa w generalce.

Wyniki:

1° Damiano Caruso (Cannondale Pro Cycling) 120 km in 3h 0′ 13″ a 41,75 km/h

2° Alessandro Mazzi (Utensilnord Ora24.eu) a 13″

3° Boris Shpilevsky (Lokosphinx) a 1’28”

4° Sergey Shilov (Lokosphinx) a 1’33”

5° Simone Ponzi (Astana) a 1’37”

6° Diego Rosa (Androni Giocattoli-Venezuela) a 1’44”

7° Carlos J. Quintero (Colombia) a 2’29”

8° Sergei Chernetski (Katusha) a 2’32”

9° Marco Coledan (Bardiani Valvole – Csf) a 2’40”

10° Simon Pavlin (Adria Mobil) a 3’11”

 

Klasyfikacja generalna:

1° Diego Ulissi (Lampre-Merida)

2° Damiano Cunego (Lampre-Merida)

3°Miguel Angel Rubiano Chavez (Androni-Venezuela)

 

Arek Waluga

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments