Nairo QuintanaNairo Quintana (Movistar) wygrał 3. etap Vuelta a Catalunya, a nowym liderem imprezy został Alejandro Valverde (Movistar). Przemysław Niemiec (Lampre-Merida)  awansował na 5. pozycję. Bohaterem odcinka był Karol Domagalski (Caja Rural).

Trzeci dzień ścigania w Vuelta a Catalunya to prawdziwie górski odcinek z metą na 12 kilometrowym podjeździe do Vallter 2000 o średnim nachyleniu prawie 8%. Łączny dystans tego odcinka wynosił 180 kilometrów. Praktycznie ostatnie 40 km prowadziło cały czas pod górę!

Emocji dostarczyli nam oczywiście Polscy kolarze, a zwłaszcza Karol Domagalski. Młody kolarz Caja Rural zabrał się w ucieczkę dnia wraz z Martinem Kohlerem (BMC), Nicolasem Edet (Cofidis) oraz Lucasem Haedo (Cannondale). Czwórka maksymalnie odjechała od peletonu na 7 i pół minuty.

Peleton wkrótce zabrał się do pracy, jednak 40 km przed kreską ucieczka wciąż miała blisko 4 minuty przewagi. Tempa nie wytrzymali Kohler i Haedo i na czele pozostał już tylko Polak i Francuz.

W zasadniczej grupie nastała konsternacja. Pogoń przestała się układać, co działało na korzyść harcowników. Dojeżdżając do finałowego podjazdu, Domagalski i Edet mieli wciąż blisko 4 minuty przewagi!

Niestety 24-letni Polak wkrótce osłabł i podobnie jak Edet, byli stopniowo kasowani przez Blanco Pro Cycling. 4 km przed szczytem na czele kręcili już tylko faworyci. Pierwsza grupa była nadal bardzo liczna. Atakować próbowali Jurgen van den Broeck (Lotto-Belisol) oraz Tom Danielson (Garmin-Sharp), jednak żadna z tych prób się nie powiodła.

Na ostatnim kilometrze zaatakował Bradley Wiggins (Sky Team). Na kole Brytyjczyka zostało już tylko kilkunastu kolarzy. Był tam m.in Przemysław Niemiec (Lampre-Merida). Na przedostatnim zakręcie zaatakował Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar) i to on został dzisiejszym zwycięzcą.

Drugi był Alejandro Valverde (Movistar), a trzeci Joaquim Rodriguez (Katusha). Przemek Niemiec był ósmy!

Valverde założył koszulkę lidera. Polak awansował na 5. miejsce!

Top 15:

1. Nairo Quintana (Movistar Team) 5:01:20
2. Alejandro Valverde (Movistar Team) a 6
3. Joaquim Rodríguez (Katusha) m.t.
4. Bradley Wiggins (Sky) m.t.
5. Thibaut Pinot (FDJ) a 9
6. Peter Stetina (Garmin-Sharp) m.t.
7. Michele Scarponi (Lampre-Merida) m.t.
8. Przemyslaw Niemec (Lampre-Merida) m.t.
9. Rigoberto Urán (Sky) m.t.
10. Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale) a 21
11. Daniel Navarro (Cofidis) a 25
12. Thomas Danielson (Garmin-Sharp) m.t.
13. Jakob Fuglsang (Astana) m.t.
14. Igor Antón (Euskaltel-Euskadi) a 27
15. Simon Spilak (Katusha) m.t.

Klasyfikacja generalna:
1. Alejandro Valverde (Movistar Team) 12:45:22
2. Joaquim Rodríguez (Katusha) a 6
3. Bradley Wiggins (Sky) a 10
4. Michele Scarponi (Lampre-Merida) a 13
5. Przemyslaw Niemec (Lampre-Merida) m.t.

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej