RodriguezJoaquim Rodriguez (Katiusza) wygrał czwarty, górski etap Tour of Oman. Tuż za nim zameldował się Chris Froom (Sky) oraz Cadel Evans (BMC).

Czwarta odsłona wyścigu Tour of Oman liczyła 152 kilometry, a końcówka etapu to ponad 10 kilometrowy podjazd pod “zieloną górę”.

Rywalizacja rozpoczęła się od ataku dwóch  kolarzy, w ucieczkę zabrali się: Gregory Rast (Radioshack), Gatis Smukulis (Katiusza). Po kilku kilometrach dołączyli do nich: Bent Bookwalter (BMC), Andreas Schillinger (NetApp Endura) oraz Matthias Friedeman (Champion System).

Na 16 kilometrze etapu prowadząca piątka wypracowała sobie przewagę 2:15. Na kolejnych kilometrach peleton”trzymał” ucieczkę na bezpieczny dystans. Dzielna piątka miała przewagę około 4 minut.

Wiadomo jednak było, że o losach wyścigu zdecyduje podjazd pod Green Mountain. U podnóża góry, nie było śladu po ucieczce.

Wtedy to na atak zdecydował się Alberto Contador (Saxo-Tinkoff). Za nim ruszył Vincenzo Nibali (Astana). Do dwójki doskoczyli kolejni zawodnicy: Cadel Evans (BMC), Domenico Pozzovivo (AG2R), Chris Froom (Sky) oraz Joaquim Rodriguez (Katiusza).

Ostatecznie w końcówce zaatakował “Purito” Rodriguez, który pokonał o 4 sekundy Frooma. Trzeci Evans stracił 22 sekundy do zwycięzcy.

Nowym liderem został Froom. Na drugiej pozycji plasuje się Evans ze stratą 24 sekund, Contador trzeci ze stratą 25 sekund.

Wyniki:

1 Joaquim RODRIGUEZ OLIVER KATUSHA TEAM 3:34:48
2 Christopher FROOME SKY PROCYCLING 0:00:04
3 Cadel EVANS BMC RACING TEAM 0:00:22
4 Alberto CONTADOR TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:27
5 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:00:35
6 Kenny ELISSONDE FDJ 0:00:43
7 Johann TSCHOPP IAM CYCLING 0:00:52
8 Rinaldo NOCENTINI AG2R LA MONDIALE 0:00:57
9 Arnold JEANNESSON FDJ 0:01:01
10 Yannick EIJSSEN BMC RACING TEAM 0:01:09
11 Maxime BOUET AG2R LA MONDIALE 0:01:09
12 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:01:12
13 Stephen CUMMINGS BMC RACING TEAM 0:01:18
14 Paul VOSS TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:30
15 Matthew BUSCHE RADIOSHACK LEOPARD 0:01:40
16 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 0:01:40
17 Geoffrey SOUPE FDJ 0:01:52
18 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:01:54
19 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:54
20 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:01:54
21 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 0:02:09
22 Marco CANOLA BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:02:12
23 Peter VELITS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:02:16
24 Sergey LAGUTIN VACANSOLEIL-DCM 0:02:18
25 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:02:18
26 Chun Kai FENG CHAMPION SYSTEM 0:02:41
27 Fabian CANCELLARA RADIOSHACK LEOPARD 0:02:44
28 Andrea PASQUALON BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:02:49
29 Rob RUIJGH VACANSOLEIL-DCM 0:02:53
30 Jonathan FUMEAUX IAM CYCLING 0:02:59
31 Tony GALLOPIN RADIOSHACK LEOPARD 0:03:11
32 Hayden ROULSTON RADIOSHACK LEOPARD 0:03:26
33 Pavel BRUTT KATUSHA TEAM 0:03:42
34 Ryota NISHIZONO CHAMPION SYSTEM 0:03:48
35 Taiji NISHITANI JAPAN 0:03:48
36 Pengda JIAO CHAMPION SYSTEM 0:04:14
37 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:04:17
38 Dominique ROLLIN FDJ 0:04:17
39 Aliaksandr KUCHYNSKI KATUSHA TEAM 0:04:28
40 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 0:04:47
41 Dario CATALDO SKY PROCYCLING 0:05:00
42 Marco MARCATO VACANSOLEIL-DCM 0:05:00
43 Junya SANO JAPAN 0:05:00
44 Richie PORTE SKY PROCYCLING 0:05:21
45 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TEAM SAXO-TINKOFF 0:05:21
46 Taylor PHINNEY BMC RACING TEAM 0:05:21
47 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:05:24
48 Yuzuru SUZUKI JAPAN 0:05:24
49 Yaroslav POPOVYCH RADIOSHACK LEOPARD 0:05:29
50 Fumiyuki BEPPU ORICA GREENEDGE 0:05:33
51 Murilo Antoniobil FISCHER FDJ 0:05:34
52 Kristof GODDAERT IAM CYCLING 0:05:56
53 Matti BRESCHEL TEAM SAXO-TINKOFF 0:06:06
54 Tom STAMSNIJDER TEAM ARGOS-SHIMANO 0:06:07
55 Markel IRIZAR RADIOSHACK LEOPARD 0:06:13
56 Joseph DOMBROWSKI SKY PROCYCLING 0:06:23
57 Sonny COLBRELLI BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:06:30
58 Sam BEWLEY ORICA GREENEDGE 0:06:34
59 Boy VAN POPPEL VACANSOLEIL-DCM 0:06:34
60 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:06:48
61 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:06:52
62 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:07:10
63 Gianni MEERSMAN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:07:10
64 Brett Daniel LANCASTER ORICA GREENEDGE 0:07:21
65 Daniele RATTO CANNONDALE 0:07:33
66 Bradley WIGGINS SKY PROCYCLING 0:07:33
67 Erick ROWSELL TEAM NETAPP-ENDURA 0:07:33
68 Roy CURVERS TEAM ARGOS-SHIMANO 0:07:51
69 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:07:54
70 David BOUCHER FDJ 0:07:54
71 Brent BOOKWALTER BMC RACING TEAM 0:07:59
72 Andrea DI CORRADO BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:08:16
73 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:08:32
74 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:08:38
75 Baden COOKE ORICA GREENEDGE 0:08:38
76 Ramon SINKELDAM TEAM ARGOS-SHIMANO 0:08:38
77 John DEGENKOLB TEAM ARGOS-SHIMANO 0:08:38
78 Alexander WETTERHALL TEAM NETAPP-ENDURA 0:08:38
79 Matteo TRENTIN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:08:38
80 Valentin IGLINSKIY AG2R LA MONDIALE 0:08:38
81 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:08:38
82 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 0:08:38
83 Russell DOWNING TEAM NETAPP-ENDURA 0:08:38
84 Steve CHAINEL AG2R LA MONDIALE 0:08:38
85 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:08:38
86 Arman KAMYSHEV ASTANA PRO TEAM 0:08:38
87 Wesley KREDER VACANSOLEIL-DCM 0:08:38
88 Christian KNEES SKY PROCYCLING 0:08:49
89 Vladimir ISAICHEV KATUSHA TEAM 0:08:49
90 Alexander KRISTOFF KATUSHA TEAM 0:08:49
91 Gang XU CHAMPION SYSTEM 0:08:53
92 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:08:56
93 Gatis SMUKULIS KATUSHA TEAM 0:08:56
94 Fabio SABATINI CANNONDALE 0:08:56
95 Wouter MOL VACANSOLEIL-DCM 0:08:56
96 Peter SAGAN CANNONDALE 0:08:56
97 Pirmin LANG IAM CYCLING 0:08:56
98 Nikias ARNDT TEAM ARGOS-SHIMANO 0:09:02
99 Luka MEZGEC TEAM ARGOS-SHIMANO 0:09:02
100 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:09:02
101 Matt BRAMMEIER CHAMPION SYSTEM 0:09:08
102 Marcel KITTEL TEAM ARGOS-SHIMANO 0:09:09
103 Gregory RAST RADIOSHACK LEOPARD 0:09:11
104 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:09:22
105 Tom BOONEN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:09:22
106 Elia VIVIANI CANNONDALE 0:09:22
107 Maciej BODNAR CANNONDALE 0:09:22
108 Bobbie TRAKSEL CHAMPION SYSTEM 0:09:32
109 William BONNET FDJ 0:09:37
110 Danny VAN POPPEL VACANSOLEIL-DCM 0:09:37
111 Tom VEELERS TEAM ARGOS-SHIMANO 0:09:40
112 Peter KENNAUGH SKY PROCYCLING 0:09:53
113 Guillaume BOIVIN CANNONDALE 0:10:23
114 Markus EICHLER TEAM NETAPP-ENDURA 0:10:25
115 Stijn DEVOLDER RADIOSHACK LEOPARD 0:10:25
116 Matteo TOSATTO TEAM SAXO-TINKOFF 0:11:12
117 Marco BANDIERA IAM CYCLING 0:11:12
118 Kazuhiro MORI JAPAN 0:11:12
119 Kohei UCHIMA JAPAN 0:11:12
120 Gediminas BAGDONAS AG2R LA MONDIALE 0:11:36
121 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:11:57
122 Kenny Robert VAN HUMMEL VACANSOLEIL-DCM 0:11:57
123 Matthew Harley GOSS ORICA GREENEDGE 0:12:43
124 Chan Jae JANG CHAMPION SYSTEM 0:12:43
125 Rüdiger SELIG KATUSHA TEAM 0:13:07
126 Marco COLEDAN BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:13:13
127 Filippo FORTIN BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:13:15
128 Davide APPOLLONIO AG2R LA MONDIALE 0:13:19
129 Vasili KIRYIENKA SKY PROCYCLING 0:13:22
130 Jacopo GUARNIERI ASTANA PRO TEAM 0:13:23
131 Jonas JORGENSEN TEAM SAXO-TINKOFF 0:13:33
132 Evan HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:13:33
133 Christian DELLE STELLE BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:13:33
134 Marco HALLER KATUSHA TEAM 0:13:33
135 Blaz JARC TEAM NETAPP-ENDURA 0:13:33
136 Anders LUND TEAM SAXO-TINKOFF 0:13:33
137 Daniele BENNATI TEAM SAXO-TINKOFF 0:13:33
138 Marko KUMP TEAM SAXO-TINKOFF 0:13:33
139 Tomohiro KINOSHITA JAPAN 0:13:33
140 Yusuke HATANAKA JAPAN 0:13:33
141 Nacer BOUHANNI FDJ 0:14:22
142 Matthias FRIEDEMANN CHAMPION SYSTEM 0:15:10

Klasyfikacja generalna:
1 Christopher FROOME SKY PROCYCLING 16:35:05
2 Cadel EVANS BMC RACING TEAM 0:00:24
3 Alberto CONTADOR TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:25
4 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:00:34
5 Joaquim RODRIGUEZ OLIVER KATUSHA TEAM 0:00:45
6 Kenny ELISSONDE FDJ 0:00:49
7 Rinaldo NOCENTINI AG2R LA MONDIALE 0:00:58
8 Johann TSCHOPP IAM CYCLING 0:00:58
9 Maxime BOUET AG2R LA MONDIALE 0:01:15
10 Arnold JEANNESSON FDJ 0:01:23
11 Yannick EIJSSEN BMC RACING TEAM 0:01:24
12 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:01:25
13 Paul VOSS TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:36
14 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 0:01:46
15 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:01:50
16 Stephen CUMMINGS BMC RACING TEAM 0:01:54
17 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:56
18 Matthew BUSCHE RADIOSHACK LEOPARD 0:02:02
19 Geoffrey SOUPE FDJ 0:02:07
20 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 0:02:15
21 Peter VELITS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:02:17
22 Marco CANOLA BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:02:18
23 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:02:19
24 Sergey LAGUTIN VACANSOLEIL-DCM 0:02:33
25 Fabian CANCELLARA RADIOSHACK LEOPARD 0:02:50
26 Andrea PASQUALON BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:02:50
27 Tony GALLOPIN RADIOSHACK LEOPARD 0:02:53
28 Jonathan FUMEAUX IAM CYCLING 0:03:05
29 Rob RUIJGH VACANSOLEIL-DCM 0:03:08
30 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:03:18
31 Pavel BRUTT KATUSHA TEAM 0:03:57
32 Chun Kai FENG CHAMPION SYSTEM 0:04:06
33 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:04:09
34 Taiji NISHITANI JAPAN 0:04:18
35 Marco MARCATO VACANSOLEIL-DCM 0:04:58
36 Ryota NISHIZONO CHAMPION SYSTEM 0:05:53
37 Dominique ROLLIN FDJ 0:05:55
38 Matti BRESCHEL TEAM SAXO-TINKOFF 0:06:12
39 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 0:06:26
40 Taylor PHINNEY BMC RACING TEAM 0:06:35
41 Hayden ROULSTON RADIOSHACK LEOPARD 0:06:37
42 Junya SANO JAPAN 0:06:56
43 Pengda JIAO CHAMPION SYSTEM 0:07:09
44 Gianni MEERSMAN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:07:16
45 Yuzuru SUZUKI JAPAN 0:07:21
46 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TEAM SAXO-TINKOFF 0:07:31
47 Fumiyuki BEPPU ORICA GREENEDGE 0:07:45
48 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:07:55
49 Aliaksandr KUCHYNSKI KATUSHA TEAM 0:08:02
50 Joseph DOMBROWSKI SKY PROCYCLING 0:08:09
51 Dario CATALDO SKY PROCYCLING 0:08:15
52 Yaroslav POPOVYCH RADIOSHACK LEOPARD 0:08:16
53 Sonny COLBRELLI BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:08:20
54 Peter SAGAN CANNONDALE 0:08:22
55 Kristof GODDAERT IAM CYCLING 0:08:27
56 Richie PORTE SKY PROCYCLING 0:08:29
57 Boy VAN POPPEL VACANSOLEIL-DCM 0:08:55
58 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:09:08
59 Markel IRIZAR RADIOSHACK LEOPARD 0:09:24
60 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:09:52
61 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:10:00
62 Brent BOOKWALTER BMC RACING TEAM 0:10:11
63 Bradley WIGGINS SKY PROCYCLING 0:10:28
64 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:11:01
65 Daniele RATTO CANNONDALE 0:11:01
66 Andrea DI CORRADO BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:11:04
67 Matteo TRENTIN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:11:09
68 Steve CHAINEL AG2R LA MONDIALE 0:11:09
69 John DEGENKOLB TEAM ARGOS-SHIMANO 0:11:10
70 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:11:12
71 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:11:14
72 Alexander KRISTOFF KATUSHA TEAM 0:11:20
73 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:11:24
74 Gang XU CHAMPION SYSTEM 0:11:24
75 Luka MEZGEC TEAM ARGOS-SHIMANO 0:11:25
76 Pirmin LANG IAM CYCLING 0:11:32
77 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:11:38
78 David BOUCHER FDJ 0:11:41
79 Brett Daniel LANCASTER ORICA GREENEDGE 0:11:43
80 Gatis SMUKULIS KATUSHA TEAM 0:11:50
81 Marco BANDIERA IAM CYCLING 0:12:00
82 Fabio SABATINI CANNONDALE 0:12:02
83 Vladimir ISAICHEV KATUSHA TEAM 0:12:10
84 Murilo Antoniobil FISCHER FDJ 0:12:30
85 Alexander WETTERHALL TEAM NETAPP-ENDURA 0:12:33
86 William BONNET FDJ 0:12:47
87 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:12:52
88 Roy CURVERS TEAM ARGOS-SHIMANO 0:12:59
89 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:13:02
90 Tom BOONEN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:13:18
91 Maciej BODNAR CANNONDALE 0:13:22
92 Sam BEWLEY ORICA GREENEDGE 0:13:50
93 Markus EICHLER TEAM NETAPP-ENDURA 0:13:59
94 Ramon SINKELDAM TEAM ARGOS-SHIMANO 0:14:06
95 Nacer BOUHANNI FDJ 0:14:19
96 Russell DOWNING TEAM NETAPP-ENDURA 0:14:19
97 Gediminas BAGDONAS AG2R LA MONDIALE 0:14:23
98 Stijn DEVOLDER RADIOSHACK LEOPARD 0:14:45
99 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 0:14:52
100 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:15:08
101 Erick ROWSELL TEAM NETAPP-ENDURA 0:15:10
102 Arman KAMYSHEV ASTANA PRO TEAM 0:15:19
103 Davide APPOLLONIO AG2R LA MONDIALE 0:15:30
104 Christian KNEES SKY PROCYCLING 0:15:33
105 Gregory RAST RADIOSHACK LEOPARD 0:15:41
106 Elia VIVIANI CANNONDALE 0:15:42
107 Danny VAN POPPEL VACANSOLEIL-DCM 0:15:54
108 Wesley KREDER VACANSOLEIL-DCM 0:15:58
109 Rüdiger SELIG KATUSHA TEAM 0:16:02
110 Nikias ARNDT TEAM ARGOS-SHIMANO 0:16:44
111 Peter KENNAUGH SKY PROCYCLING 0:17:00
112 Blaz JARC TEAM NETAPP-ENDURA 0:17:07
113 Wouter MOL VACANSOLEIL-DCM 0:17:10
114 Baden COOKE ORICA GREENEDGE 0:17:12
115 Daniele BENNATI TEAM SAXO-TINKOFF 0:17:29
116 Evan HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:17:29
117 Tom STAMSNIJDER TEAM ARGOS-SHIMANO 0:17:55
118 Matt BRAMMEIER CHAMPION SYSTEM 0:18:26
119 Matteo TOSATTO TEAM SAXO-TINKOFF 0:19:18
120 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:19:24
121 Marko KUMP TEAM SAXO-TINKOFF 0:19:50
122 Kazuhiro MORI JAPAN 0:19:54
123 Matthew Harley GOSS ORICA GREENEDGE 0:20:29
124 Marco HALLER KATUSHA TEAM 0:20:36
125 Valentin IGLINSKIY AG2R LA MONDIALE 0:20:38
126 Marcel KITTEL TEAM ARGOS-SHIMANO 0:20:56
127 Matthias FRIEDEMANN CHAMPION SYSTEM 0:21:08
128 Tom VEELERS TEAM ARGOS-SHIMANO 0:21:40
129 Jonas JORGENSEN TEAM SAXO-TINKOFF 0:21:47
130 Chan Jae JANG CHAMPION SYSTEM 0:22:08
131 Anders LUND TEAM SAXO-TINKOFF 0:22:12
132 Jacopo GUARNIERI ASTANA PRO TEAM 0:22:13
133 Kohei UCHIMA JAPAN 0:22:22
134 Guillaume BOIVIN CANNONDALE 0:22:23
135 Christian DELLE STELLE BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:22:46
136 Marco COLEDAN BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:22:48
137 Filippo FORTIN BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:22:50
138 Vasili KIRYIENKA SKY PROCYCLING 0:23:47
139 Kenny Robert VAN HUMMEL VACANSOLEIL-DCM 0:23:57
140 Yusuke HATANAKA JAPAN 0:27:11
141 Tomohiro KINOSHITA JAPAN 0:27:36
142 Bobbie TRAKSEL CHAMPION SYSTEM 0:28:56

Foto: www.tourofoman.om