O KSIĄŻCE

Dlaczego kolarze golą nogi? Czy jazda na rowerze może pomóc w pozbyciu się lekkiego przeziębienia? Jaki wybrać dystans i z jaką prędkością go pokonać, by spalić kanapkę z żółtym serem? Dlaczego Mark Cavendish jest najszybszym kolarzem świata? Jak przywrócić równowagę psychiczną po porażce lub urazie? Jaką taktykę przyjąć, by pokonać rywali i wygrać wyścig? Na te i inne pytania odpowiada Dominik Lau w poradniku „Kolarstwo. Podstawy treningu”.

Książka pomaga odpowiednio dobrać strój, sprzęt oraz dietę. Prezentuje różne metody treningowe i rodzaje treningów. Pomaga podjąć takie decyzje, które każdego doprowadzą do zwycięstwa. Dzięki wskazówkom autora każdy kolarz może ułożyć własne plany treningowe krótko i długoterminowe, nauczyć się podstawowych i zaawansowanych technik kolarskich, m.in. jazdy i komunikacji w grupie, dobierania tempa i bezpiecznego pokonywania zakrętów. W książce znajdujemy również informacje o technikach motywacyjnych i relaksacyjnych, znaczeniu wizualizacji i kontroli emocji niezbędnych dla każdego sportowca. Wiedza praktyczna poparta została przesłankami naukowymi oraz opisem konkretnych sytuacji i doświadczeń kolarzy z całego świata.

Zrozumienie podstawowych procesów zachodzących w ciele człowieka, struktury układów wprawiających organizm w ruch to podstawa do zgłębienia tajników treningu kolarskiego. Dzięki tej wiedzy możemy zredukować ryzyko wystąpienia urazów. Dominik Lau opisuje najczęściej pojawiające się kontuzje i sposoby zapobiegania im, na przykład wyjaśnia czemu podczas uprawiana kolarstwa należy uważać na tętnicę biodrową wspólną.

W treningu kolarskim rower to nie wszystko. Jak w każdym sporcie o sukcesach decydują: z jednej strony warunki fizjologiczne i poziom wytrenowania, a z drugiej – psychika, odpowiednie rozłożenie sił i dobór taktyki. Zmiana pór roku, urazy czy zimowa nuda mogą powodować depresję, która przytrafia się nawet najbardziej aktywnym kolarzom. W książce podane są sposoby na to, jak sobie z takim stanem radzić. Zbawienne okazać się mogą zmiany trasy, urozmaicenie treningu przez inne formy aktywności fizycznej (pływanie, bieganie, łyżwiarstwo) lub terapia światłem.

Drugie wydanie poradnika „Kolarstwo. Podstawy treningu” poddane zostało liftingowi. Książkę przeredagowano tak, by uczynić ją bardziej przystępną. Dzięki temu stała się ona praktycznym, skondensowanym kompendium wiedzy zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych kolarzy. Autor udowadnia, że sport, a zwłaszcza kolarstwo, to samo zdrowie. Wpływa nie tylko na nasz organizm, ale i pracę mózgu. Dominik Lau pokazuje, że każdy może zostać mistrzem.

O AUTORZE

Dominik Lau (urodzony w 1977 roku w Warszawie) ukończył studia magisterskie w zakresie zarządzania organizacjami sportowymi. Jest także doktorem prawa międzynarodowego, psychologiem sportowym, zajmuje się również medycyną ratunkową.

Na szosie trenuje od 2006 roku. Wcześniej jeździł w kategorii MTB. Od 2007 roku jest trenerem Brytyjskiej Federacji Kolarskiej oraz komisarzem regionalnym. W latach 2008–2011 był menedżerem i dyrektorem sportowym Ocean Tide Cycling Team.

W 2009 roku brał udział w badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytecie Loughbprough z zakresu psychologii pracy trenerskiej. Jest konsultantem w zakresie bezpieczeństwa organizacji wyścigów kolarskich.

Rekomendacje:

Nie mam wątpliwości, że książka ta, gdyby ukazała się 20 lat temu, byłaby dla mnie dużym ułatwieniem na mojej kolarskiej drodze, a tym samym wierzę, że przyda się każdemu, kto regularnie jeździ rowerem.

Sylwester Szmyd

Ta książka to bardzo dobry, ciekawy i interesujący materiał, oparty na wielu latach badań naukowych. Powinna zainteresować wszystkich, którzy chcą trenować kolarstwo indywidualnie i osiągać najlepsze wyniki sportowe na szosie i torze.

Józef Kaczmarek

Serwis naszosie.pl jest oficjalnym Patronem medialnym książki.

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z Magdą Sadłecką, zawodniczką elitarnej drużyny CCC Pollkowice, uczestniczką Olimpiady w Atenach, zwyciężczynią klasyfikacji generalnej Grand Prix MTB w 2011 roku.

Pretekstem do spotkania jest premiera książki Dominika Lau “KOLARSTWO. Podstawy treningu”, którą własnie wydaliśmy. Pani Magda opowie o swoich wrażeniach z lektury, o swoim pierwszym rowerze, różnicach w kolarstwie górskim i szosowym, startach w zawodach, przygotowaniach do startów, blaskach i cieniach życia zawodniczki MTB. No i w końcu wyda się, czemu kolarze golą nogi:).

W programie prezentacja zdjęć z prywatnego archiwum naszej mistrzyni.

Miejsce: OSiR cafe, ul. Tamka 40, Warszawa.
Termin: 30 października 2012
Godzina: 19:00

ZAPRASZAMY!

Szczegóły na www.bukrower.pl