Sergii Lagkutii (Reprezentacja Ukrainy) po skutecznej ucieczce pokonał współtowarzysza z odjazdu – Marcina Sapę (BDC MarcPol) oraz Niemca Nikiasa Arndt`a (LKT Team Brandenburg).

Piąty odcinek łączył miejscowości Tryavna z Starą Zagorą i liczył 106 km. W środkowej fazie rywalizacji znajdował się ponad 10 kilometrowy podjazd. Całkowite przewyższenie etapu wynosiło 1879 m.

„Saper” wraz  z czwórką innych kolarzy zabrał się w ucieczkę dnia. Stało się to na zjeździe z wspomnianej wcześniej premii górskiej. Piątka harcowników zgodnie współpracowała i utrzymywała kilkuminutową przewagę nad zasadniczą grupą.

15 km przed końcem znajdowała się kolejna wspinaczka. Na tym krótszym wzniesieniu, były mistrz Polski odjechał wraz z czwartym zawodnikiem tegorocznego wyścigu Dookoła Mazowsza – Sergii`em Lagkutii.

Niestety Ukrainiec pokonał na mecie zawodnika BDC MarcPol, ale Sapa zdołał odrobić ponad półtorej minuty w klasyfikacji generalnej do najlepszych, dzięki czemu przesunął się w klasyfikacji generalnej na 7 pozycję. Traci już tylko 57 sekund do lidera.

Peleton przyprowadził niezmordowany Damian Walczak. Ekipa BDC wygrała klasyfikację drużynową etapu.