Anna Harkowska zdobyła w czwartek w Londynie pierwszy dla Polski medal XIV paraolimpiady. 32-letnia zawodniczka klubu Warmia i Mazury Olsztyn zajęła drugie miejsce w torowym wyścigu na 3000 m.

Urodziła się 20 marca 1980 roku w Świnoujściu, gdzie mieszka i trenuje. Jest absolwentką Instytutu Kultury Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Od dziecka interesowałam się sportem. Miałam niespełna 18 lat jak przebiegłam Maraton Warszawski. Później był rower i triathlon. W maju 2002 roku wypadek odebrał mi wiele marzeń. Zostałam potrącona przez samochód na przystanku autobusowym w Szczecinie. Połamane obie nogi, razem 26 złamań, miałam utracić lewą… Po wielu operacjach i długiej rehabilitacji poznałam trenera ze słubickiego klubu Lider, gdzie zaczęłam trenować i odnosić sukcesy. Mimo poważnego urazu nie poddałam się. Dzięki uporowi, ciężkiej pracy, powróciłam do profesjonalnego sportu; rywalizuję z powodzeniem ze sprawnymi zawodniczkami” – powiedziała Harkowska.

„Mogłabym dużo opowiadać o wypadku, moim powrocie do sportu i o tym, jak wiele zawdzięczam trenerowi ze Słubic Marianowi Kowalskiemu. Wypadek sprawił, że rower jest tak ważny w moim życiu. W młodości bieganie przynosiło mi wiele radości i satysfakcji, teraz nie mogę. Mam za to jazdę na rowerze i wyścigi, bez których nie mogę żyć” – dodała zdobywczyni sześciu medali kolarskich mistrzostw świata osób niepełnosprawnych (2009, 2010, 2011).

W imieniu pary prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Robert Szaj wręczył Annie Harkowskiej bukiet kwiatów.

Za kilka dni, Anna będzie występować również w konkurencjach szosowych.