22-letni Nairo Quintana (Movistar) wygrał 1. etap wyścigu Vuelta a Murcia. Z dobrej strony pokazał się Tomasz Marczynski (Vacansoleil-DCM), który dzielnie walczył na górskich premiach.

Podczas pierwszego dnia ścigania w Vuelta a Murcia, peleton ścigał się na górskim odcinku z Balneario de Archena do Sierra Espuña, który liczył 198,2 km. Na kolarzy czekały cztery górskie premie: km. 28,1 Alto de Pliego-Espuña (3), km. 105,2 Alto de la Atalaya (2), km. 174,4 Alto de Aledo (3) i km. 184,9 Alto Collado Bermejo (1)

Zaraz po starcie z przodu pojawiła się grupka w składzie: Dempster (Endura), Merino (Gios), Antón (Burgos BH), Doi (Project 1t4i), Julián Sánchez (Caja Rural), Shalunov (Lokosphinx), Benedetti (NetApp), Marque (Carmin) oraz  Marczyński (Vacansoleil-DCM). Na 32 kilometrze rywalizacji, czołówka miała 5 minut przewagi nad peletonem, w którym tempo dyktowała drużyna Rabobank.

Gdy w pogoń zaangażowała się baskijska ekipa Euskaltel-Euskadi, przewaga czołówki zaczęła maleć. Aktywnie w czołówce kręcił mistrz Polski – Tomasz Marczyński. Kolarz z Krakowa zbierał punkty na górskich premiach. Na kilkadziesiąt kilometrów przed końcem, ucieczka zaczęła się wykruszać. Naprzedzie pozostali już tylko: “Maniek” i Hiszpan Julián Sánchez. Niestety ich przygoda zakończyła się na 14. kilometrów przed końcem, gdy wjechali już na finałowy podjazd pod Alto Collado Bermejo.

Wtedy na czele wyścigu pojawiła się dwójka: Nairo Quintana (Movistar) oraz Jonathan Tiernan-Locke (Endura Racing). W pogoń za Kolumbijczykiem oraz rewelacyjnym Brytyjczykiem, udali się: Samuel Sánchez (Euskaltel-Euskadi), Wouter Poels (Vacansoleil-DCM), Sergio Pardilla (Movistar), Rafael Valls i Johnny Hoogerland (Vacansoleil-DCM).

Do mety prowadziły jeszcze 4 kilometrowe zjazdy. Ostatecznie etap wygrał Quintana i to on został pierwszym liderem tegorocznej odsłony wyścigu.

Najlepszy z Polaków, Bartosz Huzarski (Team NetApp) zajął dobre 10 miejsce. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) przyjechał dziś na  pozycji. Reszta “cycków” słabo, a Bartłomiej Matysiak uczestniczył w kraksie.

Wyniki 1 etapu Vuelta a Murcia:

1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 4:51:52
2 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:14
3 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing 0:00:16
4 Sergio Pardilla (Spa) Movistar Team
5 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:26
6 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:32
7 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:53
8 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
9 Adrian Palomares (Spa) Andalucia
10 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 0:00:58
11 Paul Voss (Ger) Endura Racing 0:01:18
12 Danail Petrov (Bul) Caja Rural
13 Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural 0:01:28
14 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:01:41
15 Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team 0:01:47
16 Andre Cardoso (Por) Caja Rural 0:02:14
17 Iker Camaño (Spa) Endura Racing 0:02:18
18 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 0:02:33
19 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
20 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp
21 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team 0:02:37
22 Antonio Piedra (Spa) Caja Rural
23 Kiril Sveshnikov (Rus) Lokosphinx 0:02:39
24 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi
25 Javier Chacon (Spa) Andalucia
26 David Livramento (Por) Carmim – Prio 0:02:48
27 Ivan Rovny (Rus) RusVelo 0:02:53
28 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
29 Johannes Frölinger (Ger) Project 1T4i
30 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp
31 Samuel Nicolas (Spa) Spain 0:03:05
32 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polkowice 0:03:16
33 Omar Fraile (Spa) Orbea Continental
34 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 0:03:19
35 Andres Vigil (Spa) Spain
36 Ruben Fernandez (Spa) Spain
37 Markus Fothen (Ger) Team NSP – Ghost 0:03:26
38 Rob Ruiygh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:03:30
39 Eric Rowsell (GBr) Endura Racing
40 Jaume Rovira (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro
41 Nicolas Capdepuy (Fra) Burgos BH – Castilla y Leon 0:03:33
42 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:03:41
43 Damien Branaa (Fra) Burgos BH – Castilla y Leon 0:03:43
44 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:03:59
45 Sergio Mantecon (Spa) Spain 0:04:10
46 Joni Silva (Por) Burgos BH – Castilla y Leon 0:04:19
47 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Cycling Team 0:04:33
48 Matthieu Sprick (Fra) Project 1T4i 0:04:56
49 Henrique Casimiro (Por) Carmim – Prio
50 Aitor Perez (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro
51 Pedro Merino (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro 0:05:06
52 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:05:43
53 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi
54 Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx
55 Ruben Plaza (Spa) Movistar Team
56 Pablo Lechuga (Spa) Andalucia 0:06:13
57 Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental 0:06:37
58 Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental
59 Juan Jose Cobo (Spa) Movistar Team
60 Salvador Guardiola (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro
61 Carlos Verona (Spa) Burgos BH – Castilla y Leon
62 Tobias Ludvigsson (Swe) Project 1T4i
63 Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx 0:06:45
64 Alexey Kunshin (Rus) Lokosphinx 0:06:55
65 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 0:06:57
66 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:07:23
67 Kevin De Jonghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:07:47
68 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
69 Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx
70 Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx 0:08:14
71 Dariusz Batek (Pol) CCC Polkowice
72 Hernani Broco (Por) Caja Rural 0:08:18
73 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing 0:08:24
74 Alejandro Marque (Spa) Carmim – Prio 0:08:36
75 Ricardo Meste (Por) Carmim – Prio
76 Luis Mas (Spa) Burgos BH – Castilla y Leon 0:08:57
77 Miguel Minguez (Spa) Euskaltel-Euskadi
78 David Belda (Spa) Burgos BH – Castilla y Leon 0:09:26
79 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:09:47
80 Artur Ershov (Rus) RusVelo 0:09:56
81 Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polkowice
82 Nelson Victorino (Por) Carmim – Prio
83 Thomas Bonnin (Fra) Project 1T4i
84 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:10:26
85 Roger Kluge (Ger) Project 1T4i
86 Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx 0:10:31
87 Julian Sanchez (Spa) Caja Rural 0:11:00
88 Leo Menville (Fra) Team NSP – Ghost
89 Jacob Fiedler (Ger) Team NSP – Ghost
90 Jonathan Gonzalez (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro
91 Igor Merino (Spa) Orbea Continental
92 Joao Pereira (Por) Carmim – Prio 0:11:28
93 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team 0:11:34
94 Jan Barta (Cze) Team NetApp
95 Eloy Ruiz (Spa) Andalucia
96 David De La Fuente (Spa) Caja Rural 0:11:58
97 Jon Aberasturi (Spa) Orbea Continental
98 Francisco J. Pacheco (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro 0:12:44
99 Thierry Hupond (Fra) Project 1T4i
100 José Rafael Martinez (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro
101 Jose Luis Roldan (Spa) Andalucia
102 Alexander Serov (Rus) RusVelo
103 Zakkari Dempster (Aus) Endura Racing 0:14:21
104 Rene Mandri (Est) Endura Racing
105 Yukihiro Doi (Jpn) Project 1T4i
106 Sergej Fuchs (Ger) Team NSP – Ghost
107 Eloy Teruel (Spa) Spain 0:14:49
108 Manuel Anton (Spa) Burgos BH – Castilla y Leon
109 Gustavo Cesar (Spa) Andalucia
110 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polkowice
111 Mateusz Taciak (Pol) CCC Polkowice 0:15:18
112 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:15:38
113 Grzegorz Stepniak (Pol) CCC Polkowice 0:15:51
114 Adrian Lopez (Spa) Spain 0:17:53
115 Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental 0:21:07
116 Daniel Dominguez (Spa) Team NSP – Ghost
117 Piotr Gawronski (Pol) CCC Polkowice
118 Illart Zuazubiskar (Spa) Orbea Continental 0:23:19
119 Lucas Schädlich (Ger) Team NSP – Ghost
120 Fernando Reche (Spa) Spain
121 Diogo Nunes (Por) Carmim – Prio
122 Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo
123 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team
124 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi
125 Antonio Cabello (Spa) Andalucia 0:23:33
126 Steffen Radochla (Ger) Team NSP – Ghost 0:25:46
127 Alexei Markov (Rus) RusVelo 0:26:03
128 Rafael Valls (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:58
DNF Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team
DNF Nikita Novikok (Rus) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Valery Kaikov (Rus) RusVelo
DNF Ivan Kovalev (Rus) RusVelo

Klasyfikacja generalna po 1 etapie:

1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 4:51:52
2 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:14
3 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing 0:00:16
4 Sergio Pardilla (Spa) Movistar Team
5 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:26
6 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:32
7 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:53
8 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
9 Adrian Palomares (Spa) Andalucia
10 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 0:00:58
11 Rafael Valls (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
12 Paul Voss (Ger) Endura Racing 0:01:18
13 Danail Petrov (Bul) Caja Rural
14 Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural 0:01:28
15 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:01:41
16 Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team 0:01:47
17 Andre Cardoso (Por) Caja Rural 0:02:14
18 Iker Camaño (Spa) Endura Racing 0:02:18
19 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 0:02:33
20 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
21 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp
22 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team 0:02:37
23 Antonio Piedra (Spa) Caja Rural
24 Kiril Sveshnikov (Rus) Lokosphinx 0:02:39
25 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 Javier Chacon (Spa) Andalucia
27 David Livramento (Por) Carmim – Prio 0:02:48
28 Ivan Rovny (Rus) RusVelo 0:02:53
29 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
30 Johannes Frölinger (Ger) Project 1T4i
31 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp
32 Samuel Nicolas (Spa) Spain 0:03:05
33 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polkowice 0:03:16
34 Omar Fraile (Spa) Orbea Continental
35 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 0:03:19
36 Andres Vigil (Spa) Spain
37 Ruben Fernandez (Spa) Spain
38 Markus Fothen (Ger) Team NSP – Ghost 0:03:26
39 Rob Ruiygh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:03:30
40 Eric Rowsell (GBr) Endura Racing
41 Jaume Rovira (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro
42 Nicolas Capdepuy (Fra) Burgos BH – Castilla y Leon 0:03:33
43 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:03:41
44 Damien Branaa (Fra) Burgos BH – Castilla y Leon 0:03:43
45 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:03:59
46 Sergio Mantecon (Spa) Spain 0:04:10
47 Joni Silva (Por) Burgos BH – Castilla y Leon 0:04:19
48 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Cycling Team 0:04:33
49 Matthieu Sprick (Fra) Project 1T4i 0:04:56
50 Henrique Casimiro (Por) Carmim – Prio
51 Aitor Perez (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro
52 Pedro Merino (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro 0:05:06
53 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:05:43
54 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi
55 Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx
56 Ruben Plaza (Spa) Movistar Team
57 Pablo Lechuga (Spa) Andalucia 0:06:13
58 Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental 0:06:37
59 Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental
60 Juan Jose Cobo (Spa) Movistar Team
61 Salvador Guardiola (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro
62 Carlos Verona (Spa) Burgos BH – Castilla y Leon
63 Tobias Ludvigsson (Swe) Project 1T4i
64 Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx 0:06:45
65 Alexey Kunshin (Rus) Lokosphinx 0:06:55
66 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 0:06:57
67 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:07:23
68 Kevin De Jonghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:07:47
69 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
70 Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx
71 Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx 0:08:14
72 Dariusz Batek (Pol) CCC Polkowice
73 Hernani Broco (Por) Caja Rural 0:08:18
74 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing 0:08:24
75 Alejandro Marque (Spa) Carmim – Prio 0:08:36
76 Ricardo Meste (Por) Carmim – Prio
77 Luis Mas (Spa) Burgos BH – Castilla y Leon 0:08:57
78 Miguel Minguez (Spa) Euskaltel-Euskadi
79 David Belda (Spa) Burgos BH – Castilla y Leon 0:09:26
80 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:09:47
81 Artur Ershov (Rus) RusVelo 0:09:56
82 Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polkowice
83 Nelson Victorino (Por) Carmim – Prio
84 Thomas Bonnin (Fra) Project 1T4i
85 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:10:26
86 Roger Kluge (Ger) Project 1T4i
87 Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx 0:10:31
88 Julian Sanchez (Spa) Caja Rural 0:11:00
89 Leo Menville (Fra) Team NSP – Ghost
90 Jacob Fiedler (Ger) Team NSP – Ghost
91 Jonathan Gonzalez (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro
92 Igor Merino (Spa) Orbea Continental
93 Joao Pereira (Por) Carmim – Prio 0:11:28
94 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team 0:11:34
95 Jan Barta (Cze) Team NetApp
96 Eloy Ruiz (Spa) Andalucia
97 David De La Fuente (Spa) Caja Rural 0:11:58
98 Jon Aberasturi (Spa) Orbea Continental
99 Francisco J. Pacheco (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro 0:12:44
100 Thierry Hupond (Fra) Project 1T4i
101 José Rafael Martinez (Spa) Gios Deyser – Leon Kastro
102 Jose Luis Roldan (Spa) Andalucia
103 Alexander Serov (Rus) RusVelo
104 Zakkari Dempster (Aus) Endura Racing 0:14:21
105 Rene Mandri (Est) Endura Racing
106 Yukihiro Doi (Jpn) Project 1T4i
107 Sergej Fuchs (Ger) Team NSP – Ghost
108 Eloy Teruel (Spa) Spain 0:14:49
109 Manuel Anton (Spa) Burgos BH – Castilla y Leon
110 Gustavo Cesar (Spa) Andalucia
111 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polkowice
112 Mateusz Taciak (Pol) CCC Polkowice 0:15:18
113 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:15:38
114 Grzegorz Stepniak (Pol) CCC Polkowice 0:15:51
115 Adrian Lopez (Spa) Spain 0:17:53
116 Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental 0:21:07
117 Daniel Dominguez (Spa) Team NSP – Ghost
118 Piotr Gawronski (Pol) CCC Polkowice
119 Illart Zuazubiskar (Spa) Orbea Continental 0:23:19
120 Lucas Schädlich (Ger) Team NSP – Ghost
121 Fernando Reche (Spa) Spain
122 Diogo Nunes (Por) Carmim – Prio
123 Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo
124 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team
125 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi
126 Antonio Cabello (Spa) Andalucia 0:23:33
127 Steffen Radochla (Ger) Team NSP – Ghost 0:25:46
128 Alexei Markov (Rus) RusVelo 0:26:03

Foto: columbiasports.com

Andrzej