Alejandro Valverde (Movistar) odniósł pierwsze zwycięstwo po powrocie do ścigania, na królewskim, piątym etapie Santos Tour Down Under z metą na Old Willunga Hill. Hiszpan pokonał Simona Gerransa (GreenEdge), który został nowym liderem. Tuż za nimi przyjechał Tiago Machado (RadioShack-Nissan-Trek).

Zawodnicy mieli dziś do pokonania królewski etap tegorocznej odsłony Santos Tour Down Under z McLaren Vale na Old Willunga Hill (151,5 km). W środku dystansu, kolarze rywalizowali o punkty na dwóch lotnych premiach. W końcówce, peleton dwukrotnie pokonał około 5 kilometrowy podjazd pod Old Willunga Hill. Na drugim z nich, znajdowała się meta etapu.

W ucieczce dnia, znaleźli się: Stuart O’Grady (GreenEdge Cycling Team), Takashi Miyazawa (Team Saxo Bank), Nathan Haas (Garmin-Barracuda), Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team), Andrew Fenn (Omega Pharma – QuickStep) oraz Kristof Goddaert (Ag2r-La Mondiale). Czołówka maksymalnie osiągnęła 8 minut przewagi, jednak ekipa BMC stopniowo zmniejszała różnicę.

Przed pierwszym z podjazdów pod Old Willunga Hill, zaatakował młody Haas, który zdołał jeszcze wygrać premię górską. Na zjazdach, zasadnicza grupka w której jechało kilkunastu kolarzy, wchłonęła wszystkich harcowników.

Na finałowym podjeździe, mocne tempo podyktowali pomocnicy Tiago Machado oraz Alejandro Valverde, którzy skutecznie uszczuplili grupkę do kilku zawodników. W końcówce, fantastyczną pracę na rzecz swojego lidera wykonał Javier Moreno (Movistar), który ciągnął za sobą przez ostatnie kilometry całą pierwsza grupkę. W końcówce ataku spróbował Michael Rogers (Sky Procycling), jednak czujnie zachowali się Gerrans i Valverde. Dwójka nieznacznie odjechała od reszty stawki i między sobą walczyła o triumf. Minimalnie wygrał Hiszpan, dla którego to pierwsze zwycięstwo po dwuletniej dyskwalifikacji.

W generalce, z takim samym czasem prowadzi Gerrans nad Valverde. Portugalczyk Machado, traci do lidera 8 sekund.

Decydujące momenty etapu:

Wyniki 5. etapu:

1Alejandro Valverde (Spa) Movistar3:45:48
2Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE
3Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan0:00:02
4Michael Rogers (Aus) Sky Procycling0:00:04
5Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia0:00:07
6Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling0:00:12
7Javier Moreno (Spa) Movistar0:00:13
8Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
9Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda0:00:26
10Eduard Vorganov (Rus) Katusha
11Michael Matthews (Aus) Rabobank0:00:29
12Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan0:00:32
13Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep0:00:43
14Danny Pate (USA) Sky Procycling0:00:55
15Angel Madrazo (Spa) Movistar0:01:05
16Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickStep0:01:18
17Martin Kohler (Swi) BMC
18Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar
19Alessandro Ballan (Ita) BMC0:01:50
20Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale0:02:22
21Wilco Kelderman (Ned) Rabobank0:02:23
22Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha
23José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar
24Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
25Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia0:02:25
26Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
27Sandy Casar (Fra) FDJ – BigMat
28Kristijan Koren (Slo) Liquigas – Cannondale
29Jérémy Roy (Fra) FDJ – BigMat0:02:33
30Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank0:02:35
31Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD
32Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda0:02:55
33Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank0:03:15
34Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale0:03:23
35Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep0:03:31
36Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan
37Oscar Freire (Spa) Katusha
38Hayden Roulston (NZl) RadioShack-Nissan
39Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda
40Jay Mccarthy (Aus) UNI SA – Australia
41Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan
42Greg Van Avermaet (Bel) BMC
43Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
44Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi0:04:02
45Jussi Veikkanen (Fin) FDJ – BigMat
46Mathias Frank (Swi) BMC
47Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil -DCM
48David Lopez (Spa) Movistar0:05:31
49Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan
50Jonas Jörgensen (Den) Team Saxo Bank
51Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda0:05:46
52Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale0:05:48
53Gatis Smukulis (Lat) Katusha
54Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE0:06:38
55Vincente Reynes Mimo (Spa) Lotto-Belisol0:07:09
56Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
57Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale
58Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana
59Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM
60Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil -DCM
61Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Barracuda
62Mattéo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
63Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana
64Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
65Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi
66Lachlan Norris (Aus) UNI SA – Australia
67Sérgio Paulinho (Por) Team Saxo Bank
68Maxim Belkov (Rus) Katusha
69Tom Leezer (Ned) Rabobank
70Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi0:07:41
71Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil -DCM0:09:50
72Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep0:09:52
73Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep
74Stuart O’grady (Aus) GreenEDGE
75Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol0:10:52
76William Bonnet (Fra) FDJ – BigMat
77Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
78Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling0:12:02
79Fabio Sabatini (Ita) Liquigas – Cannondale
80Matt Goss (Aus) GreenEDGE
81Mark Renshaw (Aus) Rabobank
82Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas – Cannondale
83Daniele Ratto (Ita) Liquigas – Cannondale
84Borut Bozic (Slo) Astana
85Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
86Jos Van Emden (Ned) Rabobank
87Federico Canuti (Ita) Liquigas – Cannondale
88Adrián Saez (Spa) Euskaltel-Euskadi
89Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
90Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank
91Francesco Masciarelli (Ita) Astana0:13:33
92Imanol Erviti (Spa) Movistar
93Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank
94Greg Henderson (NZl) Lotto-Belisol0:14:02
95Marcus Burghardt (Ger) BMC0:16:42
96Dmitri Muravyev (Kaz) Astana
97Robbie Mcewen (Aus) GreenEDGE
98André Greipel (Ger) Lotto-Belisol
99Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ – BigMat
100Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
101Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD
102Stefano Agostini (Ita) Liquigas – Cannondale
103Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
104Davide Vigano (Ita) Lampre – ISD
105Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil -DCM
106Leigh Howard (Aus) GreenEDGE
107Alan Marangoni (Ita) Liquigas – Cannondale
108Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
109Romain Feillu (Fra) Vacansoleil -DCM
110Davide Cimolai (Ita) Lampre – ISD
111Luca Paolini (Ita) Katusha
112Wouter Mol (Ned) Vacansoleil -DCM
113Manuel Quinziato (Ita) BMC
114Graeme Brown (Aus) Rabobank
115Massimo Graziato (Ita) Lampre – ISD
116Luke Durbridge (Aus) GreenEDGE
117Jacopo Guarnieri (Ita) Astana
118Grega Bole (Slo) Lampre – ISD
119Steele Von Hoff (Aus) UNI SA – Australia
120William Clarke (Aus) UNI SA – Australia
121Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi
122Tom Palmer (Aus) UNI SA – Australia
123Robbie Hunter (RSA) Garmin-Barracuda
124Andreas Klier (Ger) Garmin-Barracuda
125Arnaud Courteille (Fra) FDJ – BigMat
126Assan Bazayev (Kaz) Astana
127Matthew Brammeier (Irl) Omega Pharma-QuickStep
128Adam Blythe (GBr) BMC
129Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling
130Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-QuickStep

Klasyfikacja generalna:

1Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE18:49:24
2Alejandro Valverde (Spa) Movistar
3Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan0:00:08
4Michael Rogers (Aus) Sky Procycling0:00:14
5Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia
6Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling0:00:18
7Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan0:00:19
8Javier Moreno (Spa) Movistar0:00:23
9Michael Matthews (Aus) Rabobank0:00:29
10Eduard Vorganov (Rus) Katusha0:00:32
11Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda0:00:36
12Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan0:00:42
13Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep0:00:47
14Angel Madrazo (Spa) Movistar0:01:15
15Martin Kohler (Swi) BMC0:01:16
16Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar0:01:27
17Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickStep0:01:28
18Alessandro Ballan (Ita) BMC0:02:00
19Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale0:02:30
20Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha0:02:33
21José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar
22Wilco Kelderman (Ned) Rabobank
23Kristijan Koren (Slo) Liquigas – Cannondale0:02:35
24Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
25Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia
26Sandy Casar (Fra) FDJ – BigMat
27Jérémy Roy (Fra) FDJ – BigMat0:02:43
28Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank0:02:45
29Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD
30Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda0:03:05
31Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank0:03:25
32Oscar Freire (Spa) Katusha0:03:31
33Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale0:03:33
34Giampaolo Caruso (Ita) Katusha0:03:41
35Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda
36Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep
37Greg Van Avermaet (Bel) BMC
38Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan
39Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil -DCM0:04:12
40Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
41Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan0:05:37
42Mathias Frank (Swi) BMC0:05:40
43Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE0:06:48
44Vincente Reynes Mimo (Spa) Lotto-Belisol0:07:19
45Sérgio Paulinho (Por) Team Saxo Bank
46Maxim Belkov (Rus) Katusha0:07:52
47Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling0:08:13
48Jay Mccarthy (Aus) UNI SA – Australia0:11:25
49Jussi Veikkanen (Fin) FDJ – BigMat0:11:57
50Federico Canuti (Ita) Liquigas – Cannondale0:12:12
51Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale0:13:43
52Gatis Smukulis (Lat) Katusha0:14:16
53Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling0:15:04
54Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil -DCM
55Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi0:15:36
56Hayden Roulston (NZl) RadioShack-Nissan0:16:06
57Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi0:17:15
58Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil -DCM0:17:36
59Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM0:17:56
60Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana0:18:31
61William Bonnet (Fra) FDJ – BigMat0:18:47
62Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
63Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep0:19:18
64Fabio Sabatini (Ita) Liquigas – Cannondale0:19:57
65Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
66Daniele Ratto (Ita) Liquigas – Cannondale0:20:15
67Tom Leezer (Ned) Rabobank0:20:30
68David Lopez (Spa) Movistar0:20:33
69Danny Pate (USA) Sky Procycling0:21:15
70Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank0:21:28
71Francesco Masciarelli (Ita) Astana0:21:54
72Jonas Jörgensen (Den) Team Saxo Bank0:22:50
73Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda0:23:06
74Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan0:23:51
75André Greipel (Ger) Lotto-Belisol0:24:14
76Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep0:24:32
77Romain Feillu (Fra) Vacansoleil -DCM0:24:37
78Steele Von Hoff (Aus) UNI SA – Australia
79Grega Bole (Slo) Lampre – ISD
80Luca Paolini (Ita) Katusha
81Wouter Mol (Ned) Vacansoleil -DCM0:25:14
82Mark Renshaw (Aus) Rabobank0:25:23
83Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-QuickStep0:25:33
84Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol0:25:41
85Adrián Saez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:25:52
86Davide Vigano (Ita) Lampre – ISD0:26:19
87Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale0:27:26
88Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi0:27:29
89Lachlan Norris (Aus) UNI SA – Australia
90Mattéo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
91Alan Marangoni (Ita) Liquigas – Cannondale0:27:30
92Stefano Agostini (Ita) Liquigas – Cannondale
93Jacopo Guarnieri (Ita) Astana
94Davide Cimolai (Ita) Lampre – ISD0:27:33
95Matthew Brammeier (Irl) Omega Pharma-QuickStep0:27:58
96Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol0:28:50
97Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Barracuda0:29:49
98Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana0:30:19
99Robbie Hunter (RSA) Garmin-Barracuda0:31:08
100William Clarke (Aus) UNI SA – Australia0:31:32
101Matt Goss (Aus) GreenEDGE0:32:08
102Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas – Cannondale0:32:22
103Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
104Stuart O’grady (Aus) GreenEDGE0:33:09
105Imanol Erviti (Spa) Movistar0:33:53
106Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ – BigMat0:36:52
107Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD0:36:56
108Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale0:37:02
109Tom Palmer (Aus) UNI SA – Australia
110Marcus Burghardt (Ger) BMC
111Graeme Brown (Aus) Rabobank
112Greg Henderson (NZl) Lotto-Belisol0:37:12
113Massimo Graziato (Ita) Lampre – ISD0:37:19
114Manuel Quinziato (Ita) BMC0:37:39
115Dmitri Muravyev (Kaz) Astana
116Anders Lund (Den) Team Saxo Bank0:38:53
117Borut Bozic (Slo) Astana
118Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank
119Jos Van Emden (Ned) Rabobank0:40:30
120Robbie Mcewen (Aus) GreenEDGE0:43:33
121Leigh Howard (Aus) GreenEDGE
122Arnaud Courteille (Fra) FDJ – BigMat
123Adam Blythe (GBr) BMC
124Andreas Klier (Ger) Garmin-Barracuda0:46:23
125Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
126Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling
127Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil -DCM
128Luke Durbridge (Aus) GreenEDGE0:46:33
129Assan Bazayev (Kaz) Astana0:47:17
130Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi0:47:25