Dzięki sukcesom Edvalda Boasson Hagena oraz Thora Hushovda, kolarstwo w Norwegii zaczyna się szybko rozwijać. Na wyścig Glava Tour of Norway w przyszłym sezonie zawitają cztery ekipy ProTeams.

Przyszłoroczna edycja wyścigu, rozpocznie się w dniu święta narodowego – 17. maja. Impreza, która po raz pierwszy odbyła się w kończącym się roku, posiadała status 2.2. W sezonie 2012, Międzynarodowa Unia Kolarska podniesie jej rangę do 2.1 (podobnie jak Wyścig Solidarności i Olimpijczyków czy Szlakiem Grodów Piastowskich). “Oznacza to, że największe zespoły na świecie po raz pierwszy w historii, będą mogły ścigać się na norweskich trasach”, piszą organizatorzy w komunikacie prasowym.

Swoją obecność potwierdziły już: Team Sky, GreenEdge, Garmin-Cervelo oraz Lotto-Belisol. Zaproszenia na wyścig przyjęły również drużyny Professional Continental:  Topsport Vlaanderen-Mercator, Bretagne Schuller, Team NetApp oraz Colnago-CSF Inox. Peleton ma składać się z 20. ekip.

Pięć etapów jest podzielonych na trzy płaskie oraz dwa pagórkowate. Pierwsze trzy będą rozgrywane w okolicach Oslo. Później kolarze przeniosą się w okolice kurortu sportów zimowych czyli Lillehammer.

Andrzej