Taylor Phinney (BMC Racing), wygrał prolog wyścigu Eneco Tour. Młody Amerykanin pokonał Edvalda Boasson Hagena (Sky Team) oraz Davida Millara (Team Garmin-Cervelo).

Kolarze rywalizowali na krótkiej, technicznej trasie w holenderskim Amersfoorcie. Dystans jaki mieli do pokonania to 5,7 kilometra. Momentami, zawodnicy ścigali się po wąskich ścieżkach rowerowych.

Najlepiej z niebezpiecznym prologiem, poradził sobie mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas młodzieżowców, Taylor Phinney. 21-latek uzyskał rezultat 6 minut i 57 sekund, zdobywając przy tym swój pierwszy triumf  dla BMC Racing. Drugi czas wykręcił Edvald Boasson Hagen. Mistrz Norwegii w jeździe na czas, stracił do zwycięzcy 7 sekund, podczas gdy trzeciemu Davidowi Millarowi, do zwycięstwa zabrakło 8s.

Wyścig składa się jeszcze z sześciu etapów, w tym 15 kilometrowej jazdy na czas.