Etap dziewiąty należał do wyjątkowych, wypadki na trasie wykluczyły z dalszej rywalizacji m.in. Alexandre Vinokourova (Astana).

Vinokourov był jednym z wielu, którzy dojechali do 102 kilometra 9 etapu Tour de France. Tam na zjeździe z Col du Pas de Peyrol doszło do wypadku.

“Droga była trochę mokra, a musieliśmy skręcić ostro w lewo. Przed nami kilku zawodników źle wybrało tor jazdy. Thor Hushovd wypiął nogę z pedała i uniknął upadku. My z Aleksandre podjęliśmy inną decyzję, pojechaliśmy szeroko. Przed nami kolarz Lotto poślizgnął się i “zgarnął” nas. Wylądowaliśmy w lesie” – powiedział Fofonov.

Podczas gdy Fofonov wyszedł z upadku obronną ręką, to “Vino” uderzył w drzewo i złamał kość udową prawej nogi.

“Nigdy nie spodziewałem się tak dramatycznego zakończenia Tour de France“, powiedział Vinokurow. “To jest straszne rozczarowanie dla mnie, jestem tak smutny, ale mogło być znacznie gorzej. Obrażenia zatrzymają mnie na długo. Będę oglądał Tour w telewizji, aby wspierać cały zespół.  Wiem, że moi przyjaciele z zespołu nie zapominą o mnie i zrobią wszystko, aby wygrać przynajmniej jeden etap. ” – dodał.