Kolarz ekipy AG2R, John Gadret doganiając na 200 metrów przed metą uciekającego Daniela Moreno (Team Katusha), został triumfatorem 11 etap Giro d’Italia. Liderem pozostał Alberto Contador.

Przed startem kolarze oddali hołd tragicznie zmarłemu na 3 etapie Giro, Wouterowi Weylndtowi, który w środę rano został pochowany w Gendawie.

Jedenasty odcinek z Teramo do Castelfidardo liczył 144 kilometrów.

Po długich próbach oderwania się od peletonu, sztuka ta udała się jedenastu kolarzom, a byli to: Christophe Le Mevel (Garmin) oraz Daniel Moreno (Katusha), Marco Marzano (Lampre), Valerio Agnoli (Liquigas), Carlos Alberto Betancourt (Acqua & Sapone), Fabio Taborre (Acqua & Sapone), Simone Stortoni (Colnago), Ignatas Konovalovas (Movistar), Tiago Machado (RadioShack), Lars Petter Nordhaug (Sky Procycling) i Steven Kruijswijk (Rabobank).

Przez większość dystansu przewaga ucieczki nad peletonem wynosiła ok. 2 minut.

Gdy do mety pozostało 25 kilometrów na atak z czołówki zdecydował się Moreno, na 8 kilometrów przed metą dołączył do niego Konovalovas. Wtedy to prowadząca dwójka miała 36 sekund przewagi nad grupą pościgową i ponad 1:30 nad peletonem.

Na finałowym podjeździe, 3 kilometry przed metą, na czele jechała już tylko dwójka kolarzy. Z tyłu bardzo mocno pracowała ekipa Lampre, czujnie tuż za nimi jechał lider, Contador.

Kilometr przed metą peleton tracił jedynie 13 sekund. Na ostatnich metrach Moreno odskoczył od Konovalovasa, jednak z peletonu zaatakował Gadret, który 200 metrów przed metą dogonił Moreno i popędził po końcowy triumf.

1 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 3:33:11
2 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Katusha Team
3 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
4 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
5 Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard
6 Roman Kreuziger (Cze) Pro Team Astana
Klasyfikacja generalna po 11 etapie:
1 Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard 40:37:51
2 Kanstantsin Sivtsov (Blr) HTC-Highroad 0:00:59
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:21
4 Christophe Le Mevel (Fra) Team Garmin-Cervelo 0:01:28
5 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD
6 David Arroyo Duran (Spa) Movistar Team 0:01:37