Oscar Gatto (Farnese Vini) triumfował na 8 etapie Giro di Italia. Drugie miejsce zajął Alberto Contador (Team Saxo Bank), a trzecie przypadło Alessandro Petacchiemu (Lampre – ISD). Pieter Weenig (Rabobank) pozostał liderem.

Dzisiaj na kolarzy czekał niemal cały płaski, 214 km etap. Już na 12 km zaatakowali Leonardo Giordani (Farnese Vini) i Mirko Selvaggi (Vacansoleil). Z tyłu pracowały ekipy Saxo Bank, Sky i HTC.

Uciekinierzy zostali schwytani przez peleton na 6 km przed metą.

Dwa kilometry przed meta na kolarzy czekało krótkie, ale strome wzniesienie. Jako pierwszy zaatakował tam Robbie Hanter, został on jednak zaraz doścignięty. Następnie zaatakował Gatto, którego skontrował Contador. Gatto przyjechał na metę  przed ” El Pistolero” finisz z peletonu wygrał Alessandro Petacchi.

W klasyfikacji generalnej nie zaszły większe zmiany. Liderem pozostał Weenig. Jedyna zmiana to nadrobienie 13 sekund przez Contadora do reszty faworytów wyścigu.