Pieter Weening (Rabobank) uciekając na 20 kilometrów przed metą, został triumfatorem piątego etapu Giro d’Italia. Holender pokonał Fabio Duarte (Geox-TMC) oraz José Serpa (Androni) i został nowym liderem. Widoczny był Przemysław Niemiec (Lampre-ISD)

Zawodnicy rywalizowali dziś z  Piombino do Orvieto, a do pokonania mieli 191 kilometrów, z czego 19 po szutrowych odcinkach, które podzielone były na trzy części. Pierwszy z nich liczy sobie około 7 kilometrów i znajduje się na podjeździe pod Croce di Fighine (153 km, 3 km, 5,5%, max 15%). Dwa pozostałe odcinki znajdowały się w łatwiejszym terenie. Sektory liczyły sobie po około 9 i 3 kilometra. Meta zlokalizowana była 2 kilometrowym, sztywnym podjeździe w Orvieto.

Zaraz po starcie zaatakował Martin Kohler (BMC Racing Team). Samotny kolarz wypracował nawet 12 minut przewagi. Na pierwszym szutrowym odcinku, jego przewaga wynosiła już tylko nieco ponad 5 km.

Kłopoty na wzniesieniu miał lider wyścigu, David Millar (Garmin-Cervelo). Wykorzystał to Yaroslav Popowych (RadioShack), który mocnym szarpnięciem rozerwał peleton. Na zjeździe oderwać próbowali się m.in. Przemysław Niemiec (Lampre-ISD), Dario Cataldo (Quick Step) i Bram Tankink (Rabobank).

Na 20 kilometrów przed metą, zaatakował Pieter Weening (Rabobank) i przełajowiec John Gadret (AG2R La Mondiale). 10 kilometrów dalej dogonili uciekającego Kohlera. Holender „zerwał” Francuza, samotnie podążając w kierunku linii mety. Z tyłu, w pogoń zaangażowany był Przemek Niemiec.

Ostatecznie Weening na mecie zameldował się 8 sekund przed grupą faworytów, którą przyprowadził młody Fabio Duarte przez Jose Serpą. Przemek Niemiec był 48. ze stratą 2 minut i 3 sekund. Michał Gołaś (Vacansoleil-DCM) oraz Sylwester Szmyd (Liquigas-Cannondale) zameldowali się ze stratą 10 minut i 40 sekund, na odpowiednio 106. i 107. pozycji.

W generalce prowadzenie objął Weening, który ma 2 s nad Marco Pinottim (HTC-Highroad) oraz  Kanstantsinem Sivtsovem (HTC-Highroad).

Pełne wyniki 5 etapu > tutaj

Poprzedni artykułLeopard-Trek opuszcza Giro d’Italia
Następny artykułDaryl Impey w Team NetApp
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments