Włoska policja urządziła sobie małą „zasadzkę” na kolarzy Lampre-ISD oraz Katusha Team. Specjalny oddział karabinierów przeszukał miejsca pobytu części kolarzy obydwu ekip, w tym Michele Scarponiego – trzeciego kolarza tegorocznego wyścigu Tirreno-Adriatico.

Według Gazzetta dello Sport, włoskie organy ścigania dotarły do dokumentacji „lekarskich”: Vladimira Karpetsa, Vladimira Guseva, Mikhaila Igniatieva, Evgenia Petrova oraz Aleksandra Kolobneva. Petrov ściga się teraz dla Astany, a wszyscy ci Rosyjscy zawodnicy mieszkają w Hiszpanii.

Tymczasem na Etnie, przeszukano pokoje będących tam na zgrupowaniu: Michele Scarponiego oraz Leonardo Bertagnolliego. Według wstępnych doniesień, z ich pokoju zarekwirowano opakowania po lekach, mleko w proszku oraz batony i napoje energetyczne.

Według szefa działu kolarstwa w Gazzetta dello Sport, Luci Gialanella, siedmiu zawodników znajduje się na długiej liście nazwisk, które są podejrzane o współpracę z „legendarnym” już Dr Ferrari. Jego byłym klientem był sam Lance Armstrong, jednak kilka lat temu oficjalnie zaprzestali współpracę po tym jak Ferrari został oficjalnie uznany winnym oszustw sportowych w 2004 roku. Mimo toczącego się dochodzenia, Armstrong zawsze zaprzeczał stosowania dopingu.

Ekipa Lampre jest w centrum innego śledztwa dopingowego „Mantova”, w które zamieszanych jest 32 byłych i obecnych zawodników oraz pracownicy tej ekipy, po tym jak z zespołem współpracował inny z „dilerów” dopingu Guido Nigrelli.