Już w niedzielę rusza 68. edycja wyścigu Paryż-Nicea, zaliczanego do cyklu wyścigów World Tour. Zawodnicy do pokonania mają 8. etapów, w tym jedną jazdę indywidualną na czas. Swoją szansę znajdą zarówno sprinterzy, jak i górale i kolarze klasyczni. Na starcie zabraknie ubiegłorocznego triumfatora, Alberto Contadora (SaxoBank Sungard), który ściga się obecnie w wyścigu dookoła Murcji. We Francji wystartuje jeden Polak, Maciej Paterski (Liquigas-Cannondale).

Trasa:

1. etap to odcinek ze startem i metą w Houdan liczy sobie 154 kilometry. Zawodnicy w końcówce będą ścigać się na rundach z niewielkim podjazdem, dlatego o zwycięstwo etapowe walczyć będą sprinterzy.

2. etap z Montfort l’Amaury do  Amilly o długości 199 km, również płaski etap dla sprinterów.

3. etap z Cosne-Cours-sur-Loire do Nuits-Saint-Georges to już odcinek, który z pewnością zmieni czołówkę klasyfikacji generalnej. W finałowej fazie na kolarzy czeka premia górską 2. kategorii Côte de Bécoup (5.1 km,5.3 %), skąd do mety zostaje już tylko 10 kilometrów. W sumie tego dnia, kolarze do pokonania mają dystans 202 km.


4. etap z Crêches-sur-Saône do Belleville to odcinek 191 km, który przypomina bardziej ardeński klasyk. Na trasie znajduje się aż 7. premii górskich mniejszych kategorii:

  • Km 17.0 – Col de Grand-Vent – 5.8 km, 4.5 % – Kategorja 2
  • Km 56.0 – Côte de Propières – 2.7 km, 5.3 % – Kategoria 3
  • Km 65.0 – Col des Ecorbans (853 m) – 2.6 km, 5.2 % – Kategoria 3
  • Km 95.0 – Col du Joncin (699 m) – 8.1 km, 4.1 % – Kategoria 2
  • Km 129.0 – Côte de Régnié-Durette – 1.5 km,  5.1 % – Kategoria 3
  • Km 146.0 – Col du Fût d’Avenas – 5.2 km, 5.1 % – Kategoria 2
  • Km 156.0 – Col de Fontmartin – 3.6 km 5.8 % – Kategoria 3

5. etap z Saint-Symphorien-sur-Coise do Vernoux-en-Vivarais to już prawdziwy górski etap z podjazdami 1. kategorii. Meta 193 kilometrowego odcinka zlokalizowana jest zaraz po ciężkim podjeździe Col de la Mûre. Podobnie jak na 4. etapie, wyznaczonych zostało aż 7. górskich premii:

  • Km 29.0 – Côte des Ayats – 1.7 km, 4.8 % – Kategoria 3
  • Km 54.0 – Col de la Croix de Chaubouret (1201 m) – 9.8 km, 6.6 % – Kategoria 1
  • Km 96.0 – Côte de Saint-Jeure-d’Ay – 1.9 km, 5.5 % – Kategoria 3
  • Km 136.0 – Col de Montreynaud (760 m) – 7.4 km, 4.8 % – Kategoria 2
  • Km 144.0 – Côte de Vernoux-en-Vivarais – 1.0 km, 5.5 % – Kategoria 3
  • Km 151.0 – Col de Comberon – 4.4 km, 4.4 % – Kategoria 3
  • Km 184.0 – Col de la Mûre (765 m) – 7.6 km, 8.3 % – Kategoria 1

6. etap to 27 kilometrowa jazda na czas, której duża część prowadzi lekko pod górę. Zawodnicy muszą przejechać z Rognes do Aix-En-Provence.

7. etap to kolejny etap dla kolarzy klasycznych lub dla ucieczki. Choć na trasie zlokalizowane są dwie premie 1. kategorii, to umieszczone są zbyt daleko mety, by o zwycięstwo mogli walczyć prawdziwi górale. W sumie na odcinku z Brignoles do Biot – Sophia Antipolis o 215 km wyznaczono 5. górskich premii:

  • Km 47.0 – Côte des Tuillières – 2.2, 7.8 % – Kategoria 2
  • Km 63.0 – Côte du Mont Méaulx – 1.7 km, 4.8 % – Kategoria 3
  • Km 102.0 – Côte de Cabris – 7.5 km, 5.9 % – Kategoria 1
  • Km 112.0 – Col du Ferrier (1041 m) – 4.3 km, 6.8 % – Kategoria 1
  • Km 151.0 – Côte de Gourdon – 6.2 km, 4.4 % – Kategoria 2

8. ostatni etap to już legendarny odcinek z metą w Nicei, na przepięknej promenadzie des Anglaise. Tutaj z pewnością stoczy się jeszcze walka o klasyfikację generalną, ponieważ teren nie będzie łatwy. Na 124 kilometrowym, pofałdowanym etapie wyznaczono 5. górskich premii:

  • Km 33.0 – Côte de Duranus – 3.9 km, 4.3 % – Kategoria 3
  • Km 55.0 – Col de Chateauneuf (626 m) – 5.4 km, 4.4 % – Kategoria 2
  • Km 70.0 – Col de Calaïson (450 m) – 6.3 km, 4.4 % – Kategoria 2
  • Km 94.0 – LA TURBIE – 7.8 km, 4.1 % – Kategoria 1
  • Km 108.0 – COL d’EZE – 4.3 km, 6.7 % – Kategoria 1

Plan transmisji telewizyjnych w Eurosporcie > tutaj

.

Zawodnicy:

Bardzo silny skład na swój wyścig przysyła drużyna AG2R La Mondiale, w końcu jedyna francuska ekipa ProTeam musi bronić honoru swojego kraju. Liderem tej ekipy będzie Nicolas Roche. Irlandczyk może w górach liczyć na pomoc Francuzów: Christophe`a Riblon oraz Jeana-Christophe`a Peraud. Ten ostatni może również z dobrej strony pokazać się w czasówce. Na finiszach walczyć będzie Anthony Ravard, który w tym sezonie wygrał już etap Etoile de Bessèges. W ucieczki angażować będą się: Blel Kadri oraz Maxime Bouet.

Pod nieobecność Cadela Evansa, liderem BMC Racing Team na Paryż-Nicea powinien być Amaël Moinard. Francuz w zeszłym sezonie wygrał jeden z etapów „wyścigu ku słońcu”, dokładając do tego zwycięstwo w klasyfikacji górskiej. Na czasówce dobrze zaprezentuje się Mistrz Świata U-23 w jeździe na czas Taylor Phinney, który również dobrze radzi sobie w sprintach. Na dwóch płaskich etapach, Amerykanina w finiszach może zastąpić Norweg Alexander Kristoff.

Ekipa Bretagne Schuller również chce dobrze zaprezentować się w tym wyścigu, ponieważ rzadko kiedy dostaje zaproszenia na wyścigi z serii kalendarza światowego. Na starcie w Houdan zobaczymy najmocniejszy skład ekipy z Bretanii. W górach powalczy były zwycięzca wyścigu Tour de l`Avenir oraz zwycięzca etapowy Tour de France, Sylvain Calzati, a w sprintach powalczy Florian Vachon. W barwach tej ekipy pojadą również dwaj bardzo zdolni kolarze: 20-letni Johan Le Bon Mistrz Świata Juniorów z 2008 roku, zwycięzca etapowy Pucharu Świata orlików z roku ubiegłego w Coupe des Nations-Saguenay, oraz 23-letni Romain Hardy który w ubiegłym roku wygrał etap na Tour de l`Avenir.

Cofidis, Le Credit En Ligne przywozi faworyta do zwycięstwa w generalce. Estończyk Rein Taaramae w ubiegłym sezonie Paryż-Nicea skończył na 8. lokacie, a w tym sezonie sygnalizował dobrą formę na Volta ao Algavre gdzie był 8. W górach groźny będzie również David Moncoutie, który w tym sezonie wygrał już klasyfikację generalną Tour Méditerranéen. Na finiszach cuda może zdziałać przebiegły Samuel Dumoulin.

FDJ na dwóch płaskich etapach rozprowadzać będzie szybkiego Dominique`a Rollin. Na pofałdowanych etapach groźni będą młody Yoann Offredo oraz Jérémy Roy, a o generalkę zawalczą Sandy Casar i Pierrick Fedrigo.

Silny, młody skład na południe Francji przysyła amerykańska drużyna HTC-Highroad. Matthew Harley Goss to będzie chyba najszybszy zawodnik w tym peletonie, Australijczyk w tym sezonie wygrywał już w Tour of Oman i Tour Down Under. Na czasówce i o generalkę zawalczą Tejay Van Garderen oraz Tony Martin.

Katusha Team liczy na swojego najlepszego sprintera, młodego Rosjanina Denisa Galimzyanova. O generalkę powalczy Vladimir Karpets, w czasówce dobrze wypadną Mikhail Ignatyev oraz Leif Hoste. Ten pierwszy podobnie jak reszta walecznych Rosjan będą angażować się w spektakularne ucieczki.

Lampre – ISD do Francji przysyła raczej swój drugi garnitur, ponieważ w połowie przyszłego tygodnia równolegle rozpocznie się wyścig Tirreno-Adriatico, który z wiadomych względów jest ważniejszy dla Włochów. Jednak i tak w składzie ekipy Przemysława Niemca zobaczmy Simona Spilaka, który może pokusić się o dobry występ w klasyfikacji generalnej, z resztą podobnie jak Włoch Daniele Pietropolli, który w tym sezonie wygrał już klasyk Trofeo Laigueglia oraz etap i cały wyścig Giro della Provincia di Reggio Calabria. Na płaskich etapach powalczą Francesco Gavazzi oraz Grega Bole.

No i wreszcie ekipa Liquigas-Cannondale z rewelacyjnym, nie obliczalnym Peterem Saganem w składzie. 21-letni Słowak przed rokiem wygrał tu 2. etapy. Biorąc pod uwagę doświadczenie jakie zdobył przez ostatnie 12 miesięcy oraz formę w jakiej się znajduje (klasyfikacja generalna Giro de Sardegna plus trzy wygrane etapy), liczymy na kolejne popisy kolarza zza naszej południowej granicy. Oprócz niego w generalce może powalczyć również Eros Capecchi, a my liczymy na Macieja Paterskiego który sygnalizuje dobrą formę zajmując ostatnio 4. miejsce w Giro del Friuli.

W barwach Movistar Team zobaczymy kolejnego z faworytów do końcowego triumfu, Xaxiera Tondo. W górach groźni będą również Beñat Intxausti Elorriaga  oraz José Ivan Gutierrez   Na płaskich etapach powalczy: Jose Joaquin Rojas Gil.

Omega Pharma – Lotto skupia się na górskich oraz pofałdowanych etapach. Liderem „aptekarzy” będzie Belg Jurgen Van Den Broeck, który wspomagany będzie przez Fina Jussiego Veikkanena. Najszybszym kolarzem w belgijskiej drużynie jest były Mistrz kraju, Jurgen Roelandts.

Pro Team Astana wysyła na „wyścig ku słońcu” skład na Wielkie Toury. Kazachska ekipa będzie dowodzona przez swoich liderów Alexandre`a Vinokourova i Romana Kreuzigera. Wspomagać ich w górach będą Robert Kiserlovski oraz Andriy Grivko. Ukrainiec wraz z Tomasem Vaitkusem mogą dobrze zaprezentować się również w czasówce.

Również mocny skład wystawia Quickstep Cycling Team. Belgowie zabierają ze sobą dwóch znakomitych sprinterów: Gert Steegmansa oraz Geralda Ciolka. O klasyfikację generalną powalczy Sylvain Chavanel.

Bardzo silną drużynę, nastawioną pod klasyfikację generalną przysyła najlepsza jak dotąd ekipa w tym sezonie, czyli Rabobank. W barwach holenderskiej drużyny zobaczymy jej najnowszy nabytek, kolejnego faworyta do zwycięstwa w generalce Luisa Leona Sancheza, który wygrał już Paryż-Nicea w 2009.r. Hiszpan będzie wspomagany przez Pietera Weeninga, Laurensa Ten Dama, Bauke Mollemę oraz Juana Manuela Garate. Wszyscy ci kolarze znakomicie radzą sobie w górach oraz w jeździe na czas, no może po za Garate który ze swoimi filigranowymi warunkami fizycznymi do wybitnych czasowców nie należy.

W barwach Saxo Bank Sungard pojedzie Richie Porte, dla którego trasa tegorocznej edycji La Course au Soleil wydaje się być stworzona. Młody Australijczyk dobrze radzi sobie z górami jaki jazdą na czas, dlatego z pewnością będziemy dużo o nim słyszeć. Wspomagać go będą: Chris Anker Sörensen oraz Nicki Sörensen.

Sky Procycling tradycyjnie, na każdym wyścigu z długą czasówką w swoim składzie ma kilku specjalistów od samotnej walki z czasem. Do Francji zabrali: Michaela Rogera oraz Bradleya Wigginsa, którzy również mogą walczyć o końcowy triumf. Na płaskim finiszować będą: Greg Henderson lub Geraint Thomas.

W składzie Team Europcar nie mogło zabraknąć jej największej gwiazdy, Thomasa Voecklera. Mistrz Francji z pewnością będzie polował w któryś z pagórkowatych etapów, o generalce musi raczej zapomnieć gdyż dzielny zawodnik nie radzi sobie dobrze w jeździe na czas. Na finiszach widoczny będzie Sébastien Turgot, lub 23-letni Mistrz Europy orlików z 2008.r, Cyril Gautier.

Liderami Team Garmin-Cervelo powinni być Kanadyjczyk Ryder Hesjedal  oraz jeden z najlepszych francuskich górali, Christophe Le Mevel który w Paryż-Nicea 2009. był 10. Pomagać może im Johan Van Summeren oraz Andrew Talansky, który dobrze jeździ na czas. Na dwóch płaskich etapach, bitwy z Matthew Gossem toczyć będzie kolejny super sprinter w tym wyścigu, Heinrich Haussler.

Leopard Trek który jak na razie ma tylko jedno zwycięstwo w sezonie jest wyraźnie głodne sukcesów. Dla tego do Francji przyjeżdża bardzo silny skład ekipy z Luksemburga. Liderem będzie Fränk Schleck, który w górach może liczyć na wsparcie Linusa Gerdemanna, Jakoba Fuglsanga, Maxime Monfort oraz Brice`a Feillu. Finiszować będzie Wouter Weylandt, a kapitanem i dobrym duchem w drużynie będzie jeden z najbardziej doświadczonych kolarzy w światowym peletonie, 40-letni Jens Voigt.

Team RadioShack również do Francji zabiera swoich najlepszych kolarzy. Levi Leipheimer, Andreas Klöden oraz Janez Brajkovic będą stanowić o sile drużyny Johana Bruyneel`a w górach, a na finiszach groźny będzie Robert Hunter. W wyścigu wystartuje również dobry czasowiec Markel Irizar Aranburu, który w tym sezonie wygrał etap i generalkę wyścigu Ruta del Sol.

No i ostatnia ekipa na liście startowej Paryż-Nicea 2011, Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team. W barwach holenderskiej drużyny zobaczymy najlepszego francuskiego sprintera, byłego v-ce Mistrza Świata orlików Romaina Feillu który w tym sezonie ma na koncie już 3. zwycięstwa. O końcowy triumf zawalczyć powinni Matteo Carrara oraz Sergey Lagutin.

Poprzedni zwycięzcy:

2010 Alberto Contador (Spa) Astana
2009 Luis Leon Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne
2008 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
2007 Alberto Contador (Spa) Discovery Channel
2006 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems
2005 Bobby Julich (USA) Team CSC
2004 Jörg Jaksche (Ger) Team CSC
2003 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom
2002 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom
2001 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
2000 Andreas Klöden (Ger) Deutsche Telekom
1999 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
1998 Frank Vandenbroucke (Bel) Mapei-Bricobi
1997 Laurent Jalabert (Fra)
1996 Laurent Jalabert (Fra)
1995 Laurent Jalabert (Fra)
1994 Tony Rominger (Swi)
1993 Alex Zülle (Swi)
1992 Jean-Francois Bernard (Fra)
1991 Tony Rominger (Swi)
1990 Miguel Indurain (Spa)
1989 Miguel Indurain (Spa)
1988 Sean Kelly (Ire)
1987 Sean Kelly (Ire)
1986 Sean Kelly (Ire)
1985 Sean Kelly (Ire)
1984 Sean Kelly (Ire)
1983 Sean Kelly (Ire)
1982 Sean Kelly (Ire)
1981 Stephen Roche (Ire)
1980 Gilbert Duclos-Lassalle (Fra)
1979 Joop Zoetemelk (Ned)
1978 Gerrie Knetemann (Ned)
1977 Freddy Maertens (Bel)
1976 Michel Laurent (Fra)
1975 Joop Zoetemelk (Ned)
1974 Joop Zoetemelk (Ned)
1973 Raymond Poulidor (Fra)
1972 Raymond Poulidor (Fra)
1971 Eddy Merckx (Bel)
1970 Eddy Merckx (Bel)
1969 Eddy Merckx (Bel)
1968 Rolf Wolfshohl (Ger)
1967 Tom Simpson (GB)
1966 Jacques Anquetil (Fra)
1965 Jacques Anquetil (Fra)
1964 Jan Janssen (Ned)
1963 Jacques Anquetil (Fra)
1962 Joseph Planckaert (Bel)
1961 Jacques Anquetil (Fra)
1960 Raymond Impanis (Bel)
1959 Jean Graczyk (Fra)
1958 Alfred De Bruyne (Bel)
1957 Jacques Anquetil (Fra)
1956 Alfred De Bruyne (Bel)
1955 Jean Bobet (Fra)
1954 Raymond Impanis (Bel)
1953 Jean-Pierre Munch (Fra)
1952 Louison Bobet (Fra)
1951 Roger Decock (Bel)
1946 Fermo Camellini (Ita)
1939 Maurice Archambaud (Fra)
1938 Jules Lowie (Bel)
1937 Roger Lapebie (Fra)
1936 Maurice Archambaud (Fra)
1935 René Vietto (Fra)
1934 Gaston Rebry (Bel)
1933 Alfons Schepers (Bel)
Poprzedni artykułMaciej Paterski pojedzie w Paryż-Nicea!
Następny artykułWacław Skarul nowym Prezesem PZKol-u!
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments