Robert Gesink (Rabobank), wygrywając ostatni etap 18 kilometrową jazdę na czas w miejscowości Al Jissah, został liderem wyścigu. Drugie miejsce zajął Giovanni Visconti (Farnese Vini – Neri Sottoli), trzeci był Marco Pinotti (HTC-Highroad).

Przypomnijmy, że smukły Holender wczoraj wygrał 4. etap wyścigu Tour of Oman, z metą na wzniesieniu Jabal al Akhdhar. Dzięki temu 24-letni zawodnik zyskał koszulkę lidera, którą musiał obronić na dzisiejszej jeździe na czas, która do jego specjalności nie należy. Jednak dzięki koszulce lidera i falistej trasie czasówki kolarz Rabobanku zaskoczył wszystkich i po raz drugi z rzędu mógł cieszyć się z wygranej etapowej.

Drugie miejsce, również przypadło dla kolarza który nie należy do specjalistów od jazdy na czas. Wręcz przeciwnie, czasówki to bolączka Giovanniego Viscontiego, który do Gesinka stracił dziś 16 sekund. Na trzecim miejscu przyjechał już bez przypadku, 5. krotny, aktualny Mistrz Włoch w jeździe na czas, Marco Pinotii, który do Holendra stracił 24 sekundy.

“Jestem naprawdę zaskoczony że wygrałem ten etap. Jest to pierwsza czasówka, jaką kiedykolwiek wygrałem w zawodowej karierze. Wygrałem kiedyś jedną jako nastolatek, ale to było zupełnie inne ściganie“, powiedział Gesink.

“Nie jestem znany jako jeden z najlepszych specjalistów od jazdy na czas, ale to była niezwykle trudna czasówka która na szczęście mi pasowała. Myślę że czasami podczas jazdy na czas można bardziej się zmęczyć niż podczas wyścigu ze startu wspólnego. Starałem jechać się z wysoką kadencją i nie zwalniać po podjazdach“.

W klasyfikacji generalnej  Holender prowadzi przed Edvaldem Boassonem Hagenem (Sky Procycling), trzecie miejsce rzutem na taśmę zdobył Giovanni Visconti (Farnese Vini – Neri Sottoli). Norweg do zwycięzcy traci 1 minutę i 13 sekund, natomiast Włoch ma ogólny czas o 6 sekund gorszy niż Hagen.

Wyniki 5 etapu Tour of Oman:

1 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team 0:29:21
2 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:00:16
3 Marco Pinotti (Ita) HTC-Highroad 0:00:24
4 Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek 0:00:27
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:00:29
6 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 0:00:36
7 Michael Albasini (Swi) HTC-Highroad 0:00:37
8 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:43
9 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ 0:00:59
10 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo 0:01:01
11 Maxime Monfort (Bel) Leopard Trek 0:01:04
12 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek 0:01:05
13 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 0:01:10
14 Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad
15 Jakob Fuglsang (Den) Leopard Trek 0:01:15
16 Dries Devenyns (Bel) Quickstep Cycling Team 0:01:16
17 Patrik Sinkewitz (Ger) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:01:18
18 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team 0:01:23
19 Alexandre Vinokourov (Kaz) Pro Team Astana 0:01:25
20 Cameron Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:01:27
21 Sandy Casar (Fra) FDJ
22 Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana 0:01:30
23 Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana 0:01:31
24 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:01:40
25 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD
26 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:01:41
27 Marc De Maar (AHo) Quickstep Cycling Team 0:01:43
28 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:01:49
29 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:01:53
30 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team 0:01:54
31 Stuart O’Grady (Aus) Leopard Trek 0:01:56
32 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad 0:01:57
33 David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC 0:01:58
34 Hayden Roulston (NZl) HTC-Highroad 0:02:03
35 Dominique Rollin (Can) FDJ 0:02:04
36 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:02:05
37 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana 0:02:07
38 Matthew Harley Goss (Aus) HTC-Highroad 0:02:08
39 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC 0:02:10
40 Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana
41 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team 0:02:12
42 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:02:17
43 Leif Hoste (Bel) Katusha Team
44 Russell Downing (GBr) Sky Procycling
45 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 0:02:18
46 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:02:19
47 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:02:23
48 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling 0:02:27
49 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD 0:02:32
50 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 0:02:34
51 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:02:42
52 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD 0:02:43
53 Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC 0:02:45
54 Dmitry Kozontchuk (Rus) Geox-TMC 0:02:46
55 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD 0:02:48
56 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo
57 Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek 0:02:50
58 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:02:51
59 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
60 Luca Paolini (Ita) Katusha Team
61 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling 0:02:52
62 Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano 0:02:54
63 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:02:58
64 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:03:00
65 Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo 0:03:03
66 Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo 0:03:05
67 Andrew Fenn (GBr) An Post – Sean Kelly
68 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team 0:03:06
69 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 0:03:09
70 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD 0:03:10
71 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team 0:03:11
72 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team 0:03:14
73 Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana 0:03:16
74 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD 0:03:18
75 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:03:19
76 Xavier Florencio Cabre (Spa) Geox-TMC 0:03:20
77 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team 0:03:23
78 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep Cycling Team 0:03:29
79 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano 0:03:31
80 Sam Bennett (Irl) An Post – Sean Kelly
81 Marko Kump (Slo) Geox-TMC 0:03:35
82 John Murphy (USA) BMC Racing Team 0:03:39
83 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ
84 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:03:40
85 Gert Steegmans (Bel) Quickstep Cycling Team
86 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:03:41
87 Anthony Geslin (Fra) FDJ 0:03:49
88 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:03:50
89 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
90 Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil – Shimano 0:03:51
91 Mirco Lorenzetto (Ita) Pro Team Astana 0:03:57
92 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
93 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:04:00
94 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team 0:04:01
95 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post – Sean Kelly 0:04:03
96 Kevin Claeys (Bel) An Post – Sean Kelly
97 Davide Vigano (Ita) Leopard Trek 0:04:06
98 Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano 0:04:09
99 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD 0:04:12
100 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team 0:04:14
101 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad 0:04:15
102 Thor Hushovd (Nor) Team Garmin-Cervelo
103 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo 0:04:19
104 Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek 0:04:24
105 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly 0:04:25
106 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 0:04:30
107 Martin Reimer (Ger) Skil – Shimano 0:04:31
108 Tom Boonen (Bel) Quickstep Cycling Team 0:04:33
109 Nikolas Maes (Bel) Quickstep Cycling Team 0:04:37
110 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling 0:04:38
111 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly 0:04:54
112 Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana
113 Alex Rasmussen (Den) HTC-Highroad 0:05:01
114 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 0:05:04
115 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep Cycling Team 0:05:10
116 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly 0:05:12
117 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano 0:05:15
118 Andreas Stauff (Ger) Quickstep Cycling Team 0:05:20
119 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 0:05:21
120 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:05:50
121 Maxim De Busschere (Bel) An Post – Sean Kelly 0:06:10
122 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC 0:06:13
123 Roger Kluge (Ger) Skil – Shimano 0:06:17
124 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:06:42
DNS Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
DNS Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo

Klasyfikacja generalna po 5 etapie:

1 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team 16:44:38
2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:01:13
3 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:01:19
4 Michael Albasini (Swi) HTC-Highroad 0:01:52
5 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo 0:02:04
6 Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek 0:02:11
7 Dries Devenyns (Bel) Quickstep Cycling Team 0:02:13
8 Maxime Monfort (Bel) Leopard Trek 0:02:19
9 Patrik Sinkewitz (Ger) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:02:51
10 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:03:02
11 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:03:03
12 Jakob Fuglsang (Den) Leopard Trek 0:03:29
13 Alexandre Vinokourov (Kaz) Pro Team Astana 0:03:52
14 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 0:04:48
15 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ 0:04:58
16 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 0:05:36
17 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana 0:05:41
18 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano 0:05:52
19 Russell Downing (GBr) Sky Procycling 0:06:05
20 Marc De Maar (AHo) Quickstep Cycling Team 0:06:17
21 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
22 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 0:06:52
23 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD 0:06:59
24 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 0:07:20
25 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:07:30
26 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD 0:08:02
27 Marco Pinotti (Ita) HTC-Highroad 0:08:07
28 Matthew Harley Goss (Aus) HTC-Highroad 0:08:11
29 David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC 0:08:18
30 Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana 0:08:38
31 Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo 0:08:50
32 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo 0:09:25
33 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling 0:09:45
34 Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek 0:10:18
35 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team 0:11:08
36 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:11:22
37 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:12:15
38 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:12:20
39 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD 0:12:34
40 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:12:51
41 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek 0:12:55
42 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:13:19
43 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD 0:13:31
44 Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana 0:13:34
45 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:13:48
46 Cameron Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:13:49
47 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD 0:13:50
48 Dominique Rollin (Can) FDJ 0:14:00
49 Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad 0:14:11
50 Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana 0:14:13
51 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC 0:14:20
52 Hayden Roulston (NZl) HTC-Highroad 0:14:24
53 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:14:29
54 Dmitry Kozontchuk (Rus) Geox-TMC 0:14:34
55 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:14:42
56 Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC 0:14:57
57 Xavier Florencio Cabre (Spa) Geox-TMC 0:15:10
58 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post – Sean Kelly 0:15:17
59 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team 0:15:18
60 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:15:58
61 Stuart O’Grady (Aus) Leopard Trek 0:16:14
62 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:17:04
63 Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo 0:17:11
64 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 0:17:16
65 Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana 0:17:55
66 Sandy Casar (Fra) FDJ 0:18:15
67 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 0:18:21
68 Marko Kump (Slo) Geox-TMC 0:19:06
69 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly 0:19:13
70 Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil – Shimano 0:19:18
71 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 0:19:43
72 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD 0:20:02
73 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:20:37
74 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ 0:20:48
75 Tom Boonen (Bel) Quickstep Cycling Team 0:21:24
76 Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana 0:21:28
77 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo 0:21:58
78 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad 0:22:06
79 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:22:20
80 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:24:09
81 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team 0:24:16
82 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:24:53
83 Sam Bennett (Irl) An Post – Sean Kelly
84 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team 0:25:02
85 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team 0:25:44
86 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD 0:25:54
87 Gert Steegmans (Bel) Quickstep Cycling Team 0:26:06
88 Alex Rasmussen (Den) HTC-Highroad 0:26:14
89 Leif Hoste (Bel) Katusha Team 0:26:31
90 Davide Vigano (Ita) Leopard Trek 0:26:33
91 Anthony Geslin (Fra) FDJ 0:26:35
92 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling 0:26:41
93 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team 0:26:47
94 Nikolas Maes (Bel) Quickstep Cycling Team
95 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling 0:26:59
96 Andrew Fenn (GBr) An Post – Sean Kelly 0:27:00
97 Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek 0:27:07
98 Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano 0:27:34
99 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 0:27:38
100 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad 0:27:43
101 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:27:51
102 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep Cycling Team 0:27:56
103 John Murphy (USA) BMC Racing Team 0:28:07
104 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:28:09
105 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly 0:28:29
106 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team 0:28:30
107 Thor Hushovd (Nor) Team Garmin-Cervelo 0:28:54
108 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team 0:29:10
109 Mirco Lorenzetto (Ita) Pro Team Astana 0:29:34
110 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano 0:29:37
111 Kevin Claeys (Bel) An Post – Sean Kelly 0:29:43
112 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly 0:29:46
113 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:30:26
114 Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano 0:30:35
115 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep Cycling Team 0:30:41
116 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC 0:30:47
117 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:30:54
118 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team 0:30:55
119 Martin Reimer (Ger) Skil – Shimano 0:32:13
120 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 0:32:45
121 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 0:33:04
122 Andreas Stauff (Ger) Quickstep Cycling Team 0:33:33
123 Roger Kluge (Ger) Skil – Shimano 0:34:00
124 Maxim De Busschere (Bel) An Post – Sean Kelly 0:35:21