Hiszpański Związek Kolarski prawdopodobnie w czwartek podejmie decyzję w sprawie Alberto Contadora. Jak donoszą hiszpańskie media “Albercik” zostanie zawieszony na rok i pozbawiony zwycięstwa w Tour de France 2010.

Według doniesień dzienników El Pais i Marca we czwartek Hiszpański Związek Kolarski przedstawi swoje stanowisko dotyczące stosowanie niedozwolonych środków przez Alberto Contadora.

Hiszpan obecnie trenuje ze swoją ekipą Saxo Bank na Majorce. Jak twierdzi rzecznik drużyny, nic nie wie o tym, że decyzja ma być ogłoszona w czwartek.

“To czyste spekulacje przez hiszpańskie media, nie wiemy kiedy zostanie orzeczony werdykt” – powiedział Jacinto Vidarte.

Zarówno El Pais jak i Marca twierdzą, że kara może wynosić jedynie rok, ponieważ hiszpański związek nie potrafi stwierdzić w jaki sposób niedozwolona substancja znalazła się w organizmie Hiszpana.

Zgodnie z przepisami UCI, jeśli taka decyzja byłaby wydana, kolarz straci zwycięstwo w Tour de France 2010. Ponadto, w ciągu 10 dni może się odwołać od wyroku. Może także złożyć odwołanie do CAS (Court for Arbitration for Sport). Jednak każde odwołanie do CAS trwa kilka miesięcy, a to oznacza, że “Albercika” nie zobaczymy w tegorocznej Wielkiej Pętli, nawet gdyby został oczyszczony z zarzutów.