Po ubiegłorocznym sukcesie (w debiucie!) dyrektor Tour de Pologne, pierwszy polski kolarz zawodowy Czesław Lang ponownie zaprasza amatorów-szosowców (i nie tylko) na etap Tour de Pologne dla amatorów sponsorowany przez bank BGŻ, rozegrany na tej rundzie, którą kilka godzin później pojadą zawodowcy uczestniczący 6. etapie 68. Tour de Pologne UCi World Tour.

Start i meta w piątek, 5 sierpnia w Termach Bukowina Tatrzańska u podnóża najwyższych gór w Polsce – Tatr. Do przejechania niecałe 60 km, a po drodze moc górskich wspinaczek, a więc adrenalina, ale i wspaniała zabawa. Tym razem dla wszystkich startujących przewidziany jest jeden, bardzo wymagający dystans (56,6 km). Trasa jest bardzo malownicza i prowadzi przez przepiękne tereny Podhala. Po drodze kolarze amatorzy przejadą między innymi przez wioskę Ząb, jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce (ponad 1000 m n.p.m) skąd roztacza się przepiękny widok na Tatry. Natomiast w Gliczarowie Górnym znajduje się podjazd, którego nachylenie dochodzi miejscami do 27%. Meta, tak jak w 68. Tour de Pologne, wyznaczona jest obok słynnych term bukowińskich.

Trasa Tour de Pologne dla amatorów 2011:

.

Profil Tour de Pologne dla amatorów 2011:


Rok temu w etapie Tour de Pologne dla amatorów wzięło udział dokładnie 672 kolarzy, którzy wystartowali z Nowego Targu. Na trasie zaprezentowali się specjalni goście – wybitni kolarscy mistrzowie świata sprzed lat – Francesco Moser i Ryszard Szurkowski. Francesco Moser wygrał wyścig w swojej kategorii wiekowej (M6), a Ryszard Szurkowski był trzeci (M5) służąc uczestnikom cennymi radami.

Jak piękny był to wyścig nie świadczy internetowy opis jednego z uczestników: „Nagle słyszę brawa, podnoszę głowę i widzę już tylko zjazd w dół. Znowu cała masa kibiców. Fantastycznie uczucie. Nie odczuwam atmosfery typu: “patrzcie, dziadek wepchał rower na górę”. Odczuwam za to dużą życzliwość tych charakternych ludzi. Jestem wśród swoich. Na drodze i na poboczu. Wspaniałe uczucie…”

Czesław Lang nie ukrywa, że organizując tę imprezę podczas Tour de Pologne wzoruje się na podobnych wyścigach rozgrywanych podczas Tour de France czy Giro d’Italia. – W Polsce istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na zawody dla amatorów, rozgrywane na wymagających trasach, ale i w scenerii prawdziwych wyścigów kolarskich – mówi Czesław Lang. – Ubiegłoroczny wyścig bardzo się podobał uczestnikom. Frekwencja, jak na debiut, była bardzo wysoka. Liczę, że w tym roku chętnych, mimo trudniejszej i dłuższej trasy, będzie jeszcze więcej. Moim zdaniem to wspaniała forma promowania zdrowego trybu życia, kolarstwa, a także regionu. Na piękne Podhale, do serca polskich gór zapraszam także gości z zagranicy. Przyjeżdżajcie, a poznacie polską gościnność.

Źródło: Lang Team