Firma Lang Team w 2011 roku prezentuje bardzo szeroki wachlarz propozycji dla kibiców kolarstwa, ale także dla wszystkich czynnie uprawiających ten piękny sport. Sztandarowym produktem firmy Czesława Langa oraz jego zespołu będzie rzecz jasna 68. Tour de Pologne World Tour, wyścig zaliczany już od sześciu lat do najważniejszych imprez kolarskich na świecie, w 2011 roku umieszczony w kalendarzu World Tour.

World Tour to nowy produkt Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Jesienią ubiegłego roku podczas kongresu Międzynarodowej Unii Kolarskiej podjęto decyzję o nowym kształcie światowego kalendarza na rok 2011. Nowością jest połączenie dwóch kategorii wyścigów: historycznych oraz Pro Tour w jedną kategorię o nazwie UCI World Tour. Nowy kalendarz to 27 wyścigów, z czego 13 to wyścigi jednodniowe, a 14 to etapówki. Wśród wyścigów etapowych poczesne miejsce zajmuje Tour de Pologne. – Kiedy kilkanaście lat temu mówiłem, że dościgniemy Tour de France traktowano to jak żart, a teraz jesteśmy w tej samej kategorii wyścigów, UCI World Tour – mówi Czesław Lang.

W wyścigach World Tour wystąpią najsilniejsze ekipy na świecie, mające status WorldTeams, których jest 18. Organizatorzy dodatkowo będą mogli zaprosić kolejne pięć drużyn ProContinental. World Tour będzie się składać z 27 imprez punktowanych w rankingach indywidualnym i drużynowym. Światowy tour rozpoczął się 18 stycznia w Australii, a zakończy tradycyjnie włoskim Giro di Lombardia w październiku. Nową imprezą, pierwszą w Azji jest wyścig dookoła Pekinu (Tour of Beijing).

Licencje dla zespołów Pro Tour przyznawane na podstawie rankingu drużynowego na zakończenie sezonu, w oparciu o nowy system punktacji, w tej sytuacji punkty zdobywane na wszystkich wyścigach będą miały olbrzymią wagę. Na dalszy plan schodzą inne kryteria. – Ekipa WorldTeam, która spełni warunki etyczne, administracyjne, finansowe i która zakończy sezon wśród 15 najlepszych, będzie miała przedłużoną licencję. O losach drużyn z miejsc 16-20 zdecyduje komisja licencyjna. Otwiera to drzwi World Tour dla nowych zespołów.

Dla Czesława Langa priorytetowy jest start w Tour de Pologne jak największej liczby Polaków. – Mamy kilku zawodników w ekipach WorldTeam, wystąpi na pewno reprezentacja Polski, a „dzikie karty” chcę przyznać przede wszystkim drużynom mającym w składzie polskich kolarzy – twierdzi dyrektor Tour de Pologne.

68. Tour de Pologne rozegrany zostanie pomiędzy 31 lipca a 6 sierpnia. Trasa jest zbliżona do tej z poprzedniego roku. – Kluczowe powinny być dwa górskie etapy rozegrane na Podhalu – opowiada Czesław Lang. – Zwłaszcza etap do Zakopanego może ucieszyć tych, którzy lubią górskie wspinaczki, 200 kilometrów, cały czas „góra-dół” z podjazdami pod Gliczarów i Ząb.

Źródło: Lang Team

Foto: Robert Słupik