Po podsumowaniu szosowego sezonu 2010 w kategorii Elita, czas przypomnieć sobie wyczyny naszych Juniorów. Co prawda nie zdobyliśmy żadnego medalu na Mistrzostwach Świata czy choćby Europy, i pewnie po sukcesach Michała Kwiatkowskiego i Piotra Gawrońskiego w tej kategorii będziemy musieli na nie trochę zaczekać, to z wielką nadzieją patrzymy na poczynania 17 i 18 latków.

Najlepsza drużyna:

Podobnie jak w Elicie, krzywdzące było by wymienienie tylko jednej drużyny.

Pierwszą z nich jest KTK-Kalisz. Popularne „Kaliszaki”, w tym sezonie zdobyły klubowe Mistrzostwo Polski, a ich kolarze Mateusz Nowak oraz Andrzej Pawlaczyk zdobyli tytuły mistrza kraju, odpowiednio w wyścigu na czas i ze startu wspólnego. Oprócz tego brąz w czasówce dołożył jeszcze Tomasz Heitzman. Mało tego, podopieczni Jacka Kasprzaka i Krzysztofa Perza, na rozgrywanych w Godzieszach Wielkich, Mistrzostwach Polski w drużynowej jeździe na czas, jadąc w składzie: Nowak, Pawlaczyk, Heitzman, Jakub Kaczmarek, również zdobyli złoty medal! Od nowego roku ekipa będzie miała nowego sponsora – Multimedia Polska S.A.

Drugą drużyną, którą chcielibyśmy wyróżnić nie tylko za rezultaty, ale również za profesjonalne podejście do młodzieży, a co najważniejsze finansowanie jej przez długi okres czasu, jest Pogoń Mostostal Puławy. Liderzy tej ekipy: Grzegorz Haba oraz Paweł Kister, regularnie walczyli o najlepsze miejsca w najbardziej prestiżowych wyścigach, choć trzeba przyznać że mieli trochę pecha do Mistrzostw Polski. Grzegorz Haba odbił sobie to zwyciężając w klasyfikacji PZKol-u, z kolei Paweł Kister pojechał najlepiej z naszych Juniorów na Mistrzostwach Europy w Ankarze, gdzie był 15.

Najlepszy zawodnik:

Z pełnym szacunkiem podchodzimy do obu Mistrzów Polski, Mateusza Nowaka i Andrzeja Pawlaczyka, ale w tej kategorii chcemy wspomnieć o Marku Kulasie (WKS Flota Gdynia). Syn Marka Kulasa seniora, notabene zwycięzcy Tour de Pologne z 1986.r, zaimponował wszystkim wygrywając we wspaniałym stylu Górskie Mistrzostwa Polski, rozgrywane w blisko 40 stopniowym upale w Podgórzynie. Oprócz tego, kolarz z Wybrzeża został vice Mistrzem Polski w jeździe na czas oraz triumfował podczas czasówki zaliczanej do Pucharu Polski, rozgrywanej w Strzelcach Krajeńskich. Uczeń SMS Świdnica również z powodzeniem startował za granicą. Podczas ciężkiego, górskiego wyścigu 3giorniorbica (kat. UCI 2.1), zajął 16. miejsce w klasyfikacji generalnej, na mistrzostwach Europy w jeździe na czas wykręcił 18. czas. Dostał również powołanie na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie, gdzie w wyścigu na czas zajął 10. lokatę. W przyszłym sezonie przenosi się do orlika, i prawdopodobnie ścigać będzie się w barwach TKK Pacyfic MG Kvis Toruń. Oby jego kariera potoczyła się jak innych kolarzy, którzy trafili do Torunia w wieku orlika, czyli Michała Kwiatkowskiego, Piotrka Gawrońskiego czy Pawła Charuckiego.