Thor Hushovd wypowiedział się przeciw wsparciu, jakie zwycięzca Tour de France Alberto Contador otrzymuje z Hiszpanii.

„Contador jest obecnie przedmiotem dochodzenia w sprawie pozytywnego wyniku badań antydopingowych. Jak to jest, że zawodnik posądzony o doping zostaje mianowany honorowym obywatelem Pinto, miasta w którym mieszka?”, zastanawiał się Norweg.

„Całe to dochodzenie jest dziwne. Myślę i mam nadzieję, że władze w Norwegi nigdy by sobie na coś takiego nie pozwoliły”, powiedział norweskiej telewizji 2 Sport Hushovd.

Burmistrz Pinto, Juan José Martín, nadając honorowe obywatelstwo Contadorowi, swoją decyzję wyjaśnił w kilku słowach: „… ten zawodnik reprezentuje uczciwość, poświęcenie, wysiłek i ciężką pracę. Ten, honorowy tytuł ma być manifestem naszych obywateli przeciwko niesprawiedliwościom wyrządzonym Alberto”.

Hushovd powiedział, że takie działania pokazują, że temat dopingu jest w Hiszpanii inaczej postrzegany niż winnych krajach Europy. „To inna kultura. Hiszpan nie powinien być traktowany inaczej niż reszta kolarzy, w końcu przeciwko niemu toczy się postępowanie dyscyplinarne. On musi być traktowany jak każdy inny zawodnik, a jeśli okaże się, że on oszukiwał, ma dostać pełną karę”, mówił Norweg w wywiadzie.

Galopente