UCI ogłosiła pierwszą partię zespołów, której została udzielona licencja na start w najważniejszych wyścigach czyli ekipy które zostały dołączone do grona ProTeams.

Omega Pharma-Lotto, Garmin-Cervelo, Rabobank i Sky ProCycling to pierwsze drużyny które otrzymały zielone światło, pozostałe zespoły które przedstawiły słabsze wnioski, muszą poczekać do 20 listopada.

UCI ujawniła również kryteria decydujące o tym, które zespoły będą w tzw. „Kolarskiej Lidze Mistrzów” stwierdzając, że w roku 2011 licencje przyznawane są pod dużym naciskiem na aspekty sportowe.

Zespoły zostały uszeregowane na podstawie wyników klasyfikacji rankingu światowego gdzie zbierano punkty pierwszych 15. zawodników danej ekipy. Punkty były zdobywane na wyścigach z kalendarza historycznego oraz wysoko punktowanych wyścigach UCI.

Luksemburg Cycling Project prowadzi w rankingu, w którym wyprzedza Rabobank, Garmin-Cervelo, HTC-Highroad, Omega Pharma-Lotto i Lampre. W top top 15 znalazły się jeszcze:  Katusha, Sky, Liquigas-Cannondale, Saxo Bank SunGard, RadioShack, Vacansoleil, Astana, Movistar i BMC.

Ustalono, że tylko 15 najlepszych zespołów w tym rankingu otrzyma lub zachowa swój status tak długo, jak będzie spełniał warunki finansowe, etyczne i administracyjne.

Zespoły od 16 miejsca do 20 będą walczyć o pozostałe trzy miejsca, a każdy zespół który jest po za pierwszą dwudziestką nie ma szans dołączyć do grona ProTour. Więc walkę o 3. miejsca w I lidze stoczą Eustaltel-Euskadi, Geox-TMC, Quick Step, Cofidis oraz AG2R. Z największymi wyścigami pożegna się ekipa FDJ a nie zadebiutuje w nich w tym roku ekipa Jacka Morajko, Pegasus Racing.

Na 32. miejscu w rankingu znalazła się ekipa CCC-Polsat Polkowice.

Pełen ranking ProTeams 2010.

1 Luxembourg Pro Cycling Project
2 Rabobank Cycling Team
3 Garmin-Cervélo
4 HTC-Highroad
5 Omega Pharma-Lotto
6 Lampre-ISD
7 Katusha
8 Sky ProCycling
9 Liquigas-Cannondale
10 Saxo Bank SunGard
11 Team RadioShack
12 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
13 Pro Team Astana
14 Movistar Team
15 BMC Racing Team
16 Euskaltel-Euskadi
17 Geox-TMC
18 Quick Step Cycling Team
19 Cofidis Le Crédit en ligne
20 AG2R
21 FDJ
22 Saur-Sojasun
23 Pegasus Sports
24 Skil-Shimano
25 Acqua e Sapone
26 Colnago-CSF Inox
27 Europcar
28 Androni Giocattoli
29 Topsport Vlaanderen-Mercator
30 Veranda’s Willems-Accent
31 Team Type 1
32 CCC Polsat Polkowice
33 Bretagne-Schuller
34 Farnese Vini – Neri Sottoli
35 Landbouwkrediet
36 UnitedHealthcare Pro Cycling
37 Team Netapp
38 Team SpiderTech powered by C10
39 Caja Rural
40 Colombia Es Pasion-Café de Colombia
41 De Rosa-Ceramica Flamina
42 Andalucia Caja Granada