Praktycznie kolarski, szosowy sezon jest już za nami. Dlatego chcielibyśmy przedstawić Państwu kolarzy, którzy w tym roku odnieśli najwięcej zwycięstw w wyścigach UCI oraz ProTour. Nie zapominamy również o naszych rodakach.

Z 21. zwycięstwami w sezonie (które odniósł w 88 dni wyścigowych), na czele tej tabeli znalazł się Andre Greipel (HTC-Columbia). Niemiec w tym roku wygrywał większość płaskich etapów, w których brach udział, a jego łupem padły odcinki takich wyścigów jak: Tour Down Under (plus klasyfikacja generalna), Giro d’Italia, Tour de Pologne, Eneco Tour.

Niemiec wygrał także silnie obsadzony Tour of Turkey, gdzie spośród 8 etapów wygrał ich aż 5. W pamięci pozostał nam 6. odcinek tego wyścigu, gdzie zawodnicy do pokonania mieli kilka górskich premii mimo tego Greipel przyjechał w czołówce i okazał się najlepszy na mecie. Adam Sznitko (CCC Polsat Polkowice) był wtedy 7.

Z powodu konfliktu z Markiem Cavendishem, kolarz z zza naszej zachodniej granicy przejdzie do Omega Pharma-Lotto.

11. zwycięstw w sezonie odniósł również kolarz amerykańskiej drużyny HTC-Columbia, Brytyjczyk Mark Cavendish. Kolarz  z wyspy Man skupił się w tym sezonie na etapach Wielkich Tourów, których łącznie wygrał w tym sezonie aż osiem (5. w Tour de France oraz 3. w Vuelta a Espana). Oprócz tego młody kolarz sięgnął po sukcesy etapowe w wyścigach Dookoła Katalonii, Tour de Romandie oraz w Dookoła Kalifornii. Cavendish w tym sezonie miał 74. dni wyścigowych.

10. zwycięstw na koncie ma młodziutki, 20-letni Taylor Phinney. Choć Amerykanin ścigał się w barwach kontynentalnej ekipy Trek-Livestrong, to i tak zdążył namieszać w kolarskim świecie. W przyszłym sezonie wychowanek drużyny stworzonej przez Lance`a Armstronga ścigać będzie się w BMC-Racing. W tym sezonie Amerykanin został m.in. Mistrzem Świata młodzieżowców w jeździe na czas, drugi rok z rzędu wygrał Paris-Roubaix U-23 oraz okazał się najlepszy w prologu Tour de l’Avenir.

Na 6. miejscu rankingu zwycięstw sporządzonego przez Cycling Quotient znalazł się Alberto Contador (Astana), który w tym roku na najwyższym stopniu podium stawał 9- krotnie, po 8. zwycięstw mają Fabian Cancellara (SaxoBank), Tyler Farrar (Garmin) oraz Alessandro Petacchi (Lampre).

Spośród polskich zawodników najlepiej wypada…,jak na mistrza polski przystało, Jacek Morajko (Mróz Active-Jet), który w tym sezonie odniósł 5 zwycięstw m.in. zdobył mistrzostwo Polski w wyścigu ze startu wspólnego oraz 2. etapy w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków (2.1).

4. zwycięstwa na koncie ma 22-letni Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice), który w tym roku wygrał m.in. etap na wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala (2.2), czy dwa etapy w Karpackim Wyścigu Kurierów.

3. zwycięstwa a wyścigach UCI odniósł były mistrz Polski, Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice). 26-latek był najlepszy na królewskim etapie wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich z metą w Dzierżoniowie oraz niedawno triumfował w wyścigu Tour of Seul (2.2), gdzie przy okazji wygrał 1. etap.

Również 3. zwycięstwa ma w tym roku Marek Rutkiewicz (Mróz Active-Jet). Olsztynianin w tym sezonie wygrał m.in. etap oraz generalkę wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich (2.1).

Po dwa zwycięstwa odnieśli: Bartosz Huzarski (ISD-Neri), Zbigniew Gucwa (Albi Velo Sport), Przemysław Niemiec (Miche), Tomasz Kiendyś oraz Tomasz Smoleń (obaj CCC Polsat Polkowice) i Adam Pierzga (GF UVN).

Po jednym sukcesie na koncie przybyło: Bartłomiejowi Matysiakowi (CCC Polsat Polkowice), Mariuszowi Witeckiemu (Mróz Active-Jet), Adamowi Wadeckiemu (Aktio Group Mostostal Puławy), Jarosławowi Maryczowi (SaxoBank), Adamowi Sznitko (CCC Polsat Polkowice), Rafałowi Majce (Petroli Firenze Caselli Gragnano), Marcinowi Sapie (Lampre) i Łukaszowi Bodnarowi (CCC Polsat Polkowice).

Pełen ranking zwycięstw w 2010 roku znajdziesz > tutaj