Co prawda pełną trasę Giro d’Italia 2011 poznamy w sobotę 23 października w Turynie, ale La Gazzetta dello Sport dowiedziała się, że decydujący o losach wyścigu etap rozegranie zostanie na słynnym Monte Zoncolan.

Zoncolan leży w górach karnickich na wschodzie Włoch i kolarze pokonają go w sobotę 22 maja na etapie o długości 210 km ze startem w austriackim Linzu. Gazeta informuje, że etap będzie obejmował również cztery inne podjazdy, zanim zawodnicy wjadą na metę na wysokości 1735 metrów n.p.m.

Zoncolan został zdobyty pierwszy raz podczas Giro d’Italia w 2003 roku, przez Gilberto Simoniego. Marco Pantani zajął piąte miejsce, był to jego ostatni start w Giro.

Etap prowadził z miejscowości Sutrio na wschód od Zoncolan w, ale w 2007 roku, kiedy Simoni wygrał ponownie, organizatorzy wyścigu poprowadzili trasę z Ovado po wschodniej stronie. Ta wspinaczka jest jeszcze trudniejsza i uważana za jeden z najtrudniejszych podjazdów w Europie. Ma 10,10 km i średnie nachylenie 11,9%.

Ivan Basso wygrał na Zoncolan od strony Sutrio podczas tegorocznego Giro d’Italia. Po bitwie twarzą w twarz z Cadelem Evansem, Basso odjechał od Australijczyka na 1 minutę i 19 sekund. Ostatni Greame Brown stracił blisko 30 minut do zwycięzcy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments