W sobotę, 3 lipca rozpoczyna się uczta dla fanów kolarstwa szosowego. Podczas tej uczty delektować się będziemy najważniejszym, największym wyścigiem świata – Tour de France. Zapraszamy na prezentację trasy oraz drużyn jadących w wyścigu.

Trasa

Tour de France rozpocznie się 3 lipca prologiem o długości prawie 9 kilometrów rozegranym na ulicach Rotterdamu. Wyścig zakończy się 25 lipca, standardowo na paryskich Polach Elizejskich.

Na trasie touru znajdzie się 9 etapów płaskich, 6 etapów górskich, w tym trzy kończące się podjazdem, 4 etapy pagórkowate i poza prologiem jedna jazda indywidualna na czas (51 km).

Na trzecim etapie peleton zmierzy się z siedmioma odcinkami brukowanymi o łącznej długości 13,2 km.

Końcówka pierwszego tygodnia powinna dostarczyć wielu emocji, na siódmym etapie wspinaczka do stacji narciarskiej Les Rousses, na ósmym Morzine-Avoriaz, a dwa dni później legendarne Col de la Madeleine.

Decydujące etapy będą miały miejsce podczas ostatniego tygodnia, kiedy to kolarze wjadą w Pireneje i będą pokonywać 12 premii górskich, w tym dwa razy wjadą na słynne Col du Tourmalet! Przedostatni etap to jazda indywidualna na czas o długości 51 kilometrów, która ostatecznie ustali końcową klasyfikację generalną. Dwudziesty, ostatni etap, zwany etapem przyjaźni wiedzie na Pola Elizejskie.

Szczegółowe mapy, profile znajdziesz > tutaj

,

Drużyny

Astana to oczywiście lider ekipy – Alberto Contador. Ubiegłoroczny zwycięzca z pewnością będzie chciał powtórzyć swój wyczyn z przed roku, oraz utrzeć nosa swojemu największemu rywalowi – Lance`owi Armstrongowi. Właściwie cała ekipa podporządkowana jest pod Hiszpana, jednak największą pomoc otrzyma od Paolo Tiralongo, Alexandra Vinokourova oraz dobrze spisującego się w majowym Giro – Daniela Nawarro.

Biorąc pod uwagę fakt że pierwszy na liście SaxoBanku jest Andy Schleck, wydaje się że to właśnie on będzie liderem duńskiej ekipy. Jednak może być to bardzo złudna sugestia, mając w składzie jeszcze Franka Schlecka, który wydaje się być w nieco lepszej formie od swojego brata. W górach, kolarze z Luksemburga wspomagani będą przez młodego Jakoba Fuglsanga oraz Chrisa Ankera Sørensena. Na płaskim silni będą szybcy kolarze: Matti Breschel oraz Stuart O’Grady. Zaskakującymi atakami męczyć rywali będzie Fabian Cancellara, który powalczy również w czasówkach. Dyrygować na szosie ekipą Bjarne Riisa będzie doświadczony kapitan ekipy – Jens Voigt.

Debiutujący w imprezie Team RadioShack, w całości podporządkowany pod Lance`a Armstronga, dla którego to ostatni Tour de France w karierze. Amerykanin może liczyć na pomoc znakomitych górali: Christophera Hornera, Andreasa Klödena, Leviego Leipheimera oraz Yaroslava Popovycha. Czarnym koniem ekipy może się okazać Janez Brajkovic.

Sky Professional Cycling Team, to kolejny debiutant na trasie „Wielkiej Pętli”. Liderem ekipy będzie Bradley Wiggins, który w ubiegłorocznej edycji zburzył stereotyp kolarza torowego tzn. „napakowanego zwierzaka”, którego szczyt możliwości to przejechanie 5 kilometrowego podjazdu. Brytyjczyk pokazał, że można jednocześnie zdobywać medale MŚ oraz IO w kolarstwie torowym oraz kończyć wielkie Toury w pierwszej dziesiątce. O zwycięstwa etapowe walczyć będą: Edvald Boasson Hagen, Thomas Lövkvist oraz Geraint Thomas.

Ekipa Liquigas podporządkowana pod zwycięzcę Giro d`Italia – Ivana Basso. Włoch może liczyć na wsparcie Romana  Kreuzigera oraz jedynego Polaka w wyścigu – Sylwestra Szmyda.

Garmin-Transitions stawia zarówno na klasyfikację generalną jak i na finisze z dużej grupy. O sukces w całym wyścigu powalczą Christian Vande Velde, David Millar. Pomagać im będą Johan Van Summeren oraz David Zabrskie. O zwycięstwa etapowe będą walczyć Tyler Farrar, którego rozprowadzać będzie Julien Dean.

Zespół Française des Jeux liczy na swoich dwóch kolarzy, którzy jako jedyni w kilku ostatnich latach ocierają się o pierwszą „10” Tour de France. A są to Christophe Le Mevel, który przed rokiem był 10 oraz Sandy Casar, kończąc ubiegłoroczną rywalizację w Tourze oczko niżej, na 11 pozycji. Oprócz nich, kibice „koniczynek” dopingować będą mogli sprintera Matthieu Ladagnous, mocnego w tym sezonie Jérémy`ego Roy oraz Benoît Vaugrenarda, Rémy Di Gregorio, Anthonego Geslin, Wesley`a Sulzbergera oraz Anthonego Roux.

Rosyjska Katusha liczy, że w klasyfikacji generalnej powalczy Vladimir Karpets. Pomagać w tym Rosjaninowi będzie jego rodak, Serguei Ivanov oraz Joaquin Rodriguez. Na płaskim powalczy Robbie McEwen. W ucieczkach zobaczymy Alexandra Pliuschina oraz Pavla Brutta.

Ekipa AG2R La Mondiale w końcu doczekała się kolarza, który śmiało powalczyć może o najlepszą dziesiątkę w klasyfikacji generalnej. Mowa tu o Johnie Gadret, który dobrze spisywał się podczas tegorocznego Giro. Oprócz niego w generalce powalczy również Christophe Riblon. Na pagórkowatych etapach silny będzie Irlandczyk Nicholas Roche. Oprócz niego w składzie znaleźli się: David Le Lay, Rinaldo Nocentini, Maxime Bouet, Dimitri Champion, Lloyd Mondory i Martin Elmiger.

Liderem Cervelo Test Team, będzie były zwycięzca TdF – Carlos Sastre. Hiszpan który we Francji wystartuje po kontuzji, ma nadzieje na lepszą jazdę niż w Giro d`Italia. Na płaskim walczyć będzie ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji najlepszego sprintera wyścigu – Thor Hushovd.

Omega Pharma-Lotto do Francji nie zabiera zbyt silnego składu. W górach pokazać się mogą Jurgen Van Den Broeck oraz Matthew Lloyd.

No i wreszcie ekipa HTC-Columbia, która w ubiegłym sezonie odgrywała pierwsze skrzypce we francuskim wyścigu. W tym roku stawia na swoją największą gwiazdę, sprintera – Marka Cavendisha oraz jego pociąg w składzie: silna lokomotywa parowa z Niemiec – Bert Grabsch, australijski pociąg drogowy Adam Hansen, szybki jak austriacy zjazdowcy – Bernhard Eisel oraz kończący całe rozprowadzenie, czujny oraz przebiegły australijski kangur – Mark Renshaw. W górach amerykańska drużyna liczy na Tonego Martina, Maxime`a Monfort oraz Michaela Rogersa.

BMC-Racing Team liczy na mistrza świata – Cadela Evansa. Oprócz niego w barwach szwajcarskim team-ie zobaczymy również Marcusa Burchardta oraz Georga Hincapie.

Quick-Step, liczy na odważne ataki Sylvaina Chavanela, który również może powalczyć w klasyfikacji generalnej. Oprócz niego w górach mogą dobrze pojechać Carlos Barredo oraz Francesco Reda.

Team Milram w generalce postawi na Linusa Gerdemanna, który wspomagany będzie przez Fabiana Wegmanna, oraz świeżo upieczonego mistrza Holandi – Nikiego Terpstrę oraz mistrza Niemiec – Christiana Kenesa. Na płaskim na dobry wynik liczą Gerald Ciolek oraz Roger Kluge.

Drużyna Bbox Bouygues Telecom w Wyścigu Dookoła Francji pojedzie natchniona złotymi medalami Mistrzostw Francji: Thomasa Voecklera w wyścigu ze startu wspólnego oraz Nicolasa Vogondy w wyścigu na czas. Oprócz nich pojadą również Pierrick Fedrigo, Pierre Roland, dwójka kolarzy mających za sobą dobrą wiosnę Cyril Gautier oraz Steve Chainel.

Luis Leon Sanchez po bardzo solidnej, pierwszej części sezonu, będzie nadzieją swojej ekipy Caisse d’Epargne zarówno na zwycięstwo etapowe jak i na dobry występ w generalce, w której Sanchez w ubiegłej edycji TdF zajął 26. miejsce. Również mistrz Hiszpanii w wyścigu ze startu wspólnego Ivan Gutierrez będzie miał okazję pokazać się w mistrzowskich barwach na francuskich szosach. W barwach Caisse d’Epargne zobaczymy jeszcze ubiegłorocznego mistrza Hiszpanii – Rubena Plazę. Z racji francuskiego sponsora ekipy, wśród „Czarnych Koszul” nie może zabraknąć trójkolorowych. Kibice liczą na doświadczenie Christopha Moreau, który jak zwykle nastawia się na klasyfikację generalną, jednak w rzeczywistości już od pierwszego płaskiego etapu dzielny Christophe będzie walczył na górskich premiach zlokalizowanych na wiaduktach. Drugim Francuzem jest Mathieu Perget – debiutujący w Tour de France. Skład uzupełnią: młody talent z Portugalii – Rui Costa, specjalista od ucieczek – Vasil Kiryienka, zwycięzca etapu podczas Vuelty Imanol Erviti i najlepszy sprinter drużyny Jose Joaquin Rojas.

Cofidis ewidentnie stawia na triumfy na poszczególnych etapach. Liderem będzie Estończyk Rein Taaramae, który ma bardzo udany sezon kończąc Paryż-Nicea na 8 miejscu oraz zajmując 3. pozycję w Wyścigu Dookoła Katalonii. Oprócz niego w „Wielkiej Pętli” pojadą również: Damien Monier, Rémi Pauriol, specjaliści od ucieczek Samuel Dumoulin oraz  Stéphane Augé, Julien El Farès, Christophe Kern, Sébastien Minard i Amaël Moinard. Na starcie zabraknie najlepszego górala ekipy – Davida Moncoutie oraz najlepszego sprintera Cofidisu – Leonardo Duqe.

Euskaltel – Euskadi pojedzie pod dowództwem mistrza olimpijskiego Samuela Sáncheza. W górach pomagać mu będzie Amets Txurruka. W finiszach walczyć będzie Inaki Sasi.

Rabobank to przede wszystkim Denis Menchov oraz Robert Gesink. Obu tych kolarzy powalczy w klasyfikacji generalnej. Na płaskich etapach walczyć będzie Oscar Freire.

Ekipa Lampre-Farense Vini, w której składzie zabrakło Marcina Sapy, stawia na swojego lidera Damiano Cunego. Na płaskich etapach rozprowadzany będzie Alessandro Petacchi, którego głównym wsparciem będzie Danilo Hondo.

Footon-Servetto stawia wyraźnie na zwycięstwo etapowe, wysyłając do boju szybkiego Erosa Capecchi oraz Manuela Cardoso.

Oficjalna lista startowa > tutaj

Plan transmisji telewizyjnych > tutaj

Poprzedni zwycięzcy > tutaj

Końcowe wyniki Tour de France 2009 > tutaj

Eurosport przedstawi widzom pełną transmisję z imprezy wzbogaconą dawką zakulisowych wydarzeń dzięki trzem ekipom realizatorskim będącym w sercu akcji. Eurosport Player pozwoli kibicom poznać prawdziwe oblicze kolarskich zmagań i niemal bezpośrednio uczestniczyć w sportowej rywalizacji.

Oprócz codziennych relacji na żywo z kolejnych etapów, abonenci usługi Eurosport Player będą mieli możliwość obejrzenia specjalnych programów dedykowanych Tour de France:

– “Magazyn Tour de France” – codzienny program podsumowujący wydarzenia dnia, opisujący najciekawsze sytuacje, kluczowe akcje etapu, jak również zawierający najświeższe raporty, opinie i wywiady.

– “Planeta Armstronga” – ekskluzywny magazyn cieszący się dużą popularnością na całym świecie. Każdego wieczoru w programie skupionym wokół Lance’a Armstronga, walczącego o ósme zwycięstwo w Wielkiej Pętli, widzowie obejrzą kulisy imprezy i zobaczą unikatowe materiały z wyścigu.

Dla użytkowników portalu naszosie.pl aktywowany został kod promocyjny NASZOSIEPL zapewniający 20% zniżkę na abonament miesięczny (7,9PLN).

Więcej informacji na temat usługi Eurosport Player na stronie www.eurosportplayer.pl

Zapraszamy do śledzenia serwisu naszosie.pl. Podczas Tour de France wraz ze stacją Eurosport zorganizujemy dla Państwa kilka konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Serdecznie zapraszamy.

Poprzedni artykułW Kielcach nie ma mocnych na Jacka Morajko
Następny artykułCzternaście rowerów zeskanowanych
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments