Już jutro, najlepsi kolarze światowego peletonu, staną na starcie 1. etapu 74. edycji wyścigu Tour de Suisse w Lugano. Transmisja w Polsat Sport.


Zawodnicy podczas dziewięciu etapów pokonają aż 1353 kilometry, w tym dwa etapy indywidualnej jazdy na czas. Na starcie pojawi się zeszłoroczny triumfator Fabian Cancellara, chodź na wymagającej trasie bardzo trudno będzie powtórzyć mu swój wyczyn z przed roku. Oprócz niego w wyścigu dookoła Szwajcarii pojedzie zwycięzca z 2008 roku, Roman Kreuziger (Liquigas), Lance Armstrong (RadioShack) oraz jedyny Polak w stawce – Michał Gołaś.

Trasa tegorocznej edycji jest trudniejsza i bardziej wymagająca niż przed rokiem, kiedy to ku uciesze gospodarzy zwyciężył Fabian Cancellara.

Wyścig powinien rozstrzygnąć się na królewskim 6. etapie, gdzie kolarze mają do pokonania podjazd pod Sustenpass (kat. HC), Oberalppass (kat. 1) oraz Albula Pass (kat. HC). Zapewne sporo wniesie ostatnia czasówka w  Liestat o długości 26,9 km.

Mapa Tour de Suisse 2010:

Etap 1.

Kolarze do pokonania mają 7,6 kilometrowy prolog w Lugano, gdzie w połowie dystansu znajduje się niewielkie wzniesienie.

Etap 2.

To 167.5 km odcinek z Ascony do Sierre. W końcówce niewielki podjazd, który może pokrzyżować plany sprinterom. Wcześniej podjazd pod Simplonpass (kat. 1; 81,4 km; 2005 m n.p.m.).

Etap 3.

Sierre – Schwarzenburg, 196.6 km. Odcinek dla kolarzy klasycznych, z licznymi hopkami w końcówce. Na początku rywalizacji kolarze będą musieli wspiąć się pod Cold des Mosses (kat. 1; 84,4 km; 1445 m). Na „deser” czeka na nich Kalchstatten (kat. 3; 172 km; 1024 m).

Etap 4.

Schwarzenburg – Wettingen; 192,2 km. Tutaj na kolarzy czekać będą dwa podjazdy pod Regensberg (kat. 3; 644 m). Pierwszy na 144,1 kilometrze, drugi na 20 km przed metą.

Etap 5.

Z Wettingen do Frutigen, o długości 172.5 km, może przynieść wiele rozwiązań. Zawodnicy w perspektywie będą mieli najcięższy 6. etap. Kto wie, może tego dnia powiedzie się akcja ucieczki ?

Etap 6.

Królewski z Meiringen do La Punt, o długości 213.3 km. Tutaj z pewnością w rolach głównych zobaczymy faworytów do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Tego dnia, zawodnicy pokonają aż dwie super premie górskie oraz jedną pierwszej kategorii. Sustenpass (kat. HC; 28,5 km; 2224 m) Oberalppass (kat. 1; 67,7 km; 2044 m) Albula Pass (kat. HC; 203,6 km; 2315 m).

Etap 7.

Z Savognin do Wetzikon, 204.1 km. W końcówce niewielki podjazd, na którym z pewnością dojdzie do wielu ataków. Kolarze tego dnia zmierzą się z trzema górskimi premiami: Wildhaus (kat. 2; 106,9 km; 1090 m), Hulftegg (kat 3; 153,8 km; 954 m), Vorderbettswil (kat. 3; 191 km; 793 m).

Etap 8.

Odcinek z Wetzikon – Liestal, 172.4 km. To chyba jedyna nadzieja dla sprinterów, chociaż tak jak i przez wszystkie etapy, w końcówce zawodnicy pokonają kilka niewielkich podjazdów.

Etap 9.

Finałowa czasówka w Liestal, 26.9 km. Podobnie jak na prologu, w połowie na kolarzy czai się niewielkie wzniesienie.

W „generalce” powalczą kolarze, którzy szlifują formę do zbliżającego się Tour de France. Na starcie zobaczymy  Lance`a Armstronga, oraz triumfatora Tour de Suisse 2008 – Romana Kreuzigera, a także drugiego kolarza ubiegłorocznego Tour de France – Andyego Schlecka.

Groźni będą również Frank Schleck, Robert Gesink, Kim Kirchen oraz kolarze ekipy RadioShack Andreas Klöden i Levi Leipheimer. Mocny skład wystawiła również ekipa Garmin-Transitions z Tomem Danielsonem, Christianem Vande Velde oraz Davidem Zabriskie.

W wyścigu zobaczymy Michała Gołasia (Vacansoleil).

Dla polskiej publiczności, Tour de Suisse pokazywany będzie w stacji Polsat Sport.

Plan transmisji telewizyjnych > tutaj

Lista startowa:

Saxo Bank (SAX)
(DEN)

1 CANCELLARA Fabian SUI
2 SCHLECK Andy LUX
3 SCHLECK Fränk LUX
4 LARSSON Gustav Erik SWE
5 FUGLSANG Jakob DEN
6 VOIGT Jens GER
7 BRESCHEL Matti DEN
8 O’GRADY Stuart AUS

Katusha (KAT)
(RUS)

11 KIRCHEN Kim LUX
12 IVANOV Serguei RUS
13 BRUTT Pavel RUS
14 KOLOBNEV Alexandr RUS
15 MCEWEN Robbie AUS
16 PLIUSCHIN Alexandre MDA
17 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin ESP
18 VORGANOV Eduard RUS

Liquigas – Doimo (LIQ)
(ITA)

21 KREUZIGER Roman CZE
22 AGNOLI Valerio ITA
23 KUSCHYNSKI Aleksandr BLR
24 OSS Daniel ITA
25 QUINZIATO Manuel ITA
26 SAGAN Peter SVK
27 VANOTTI Alessandro ITA
28 ZAUGG Oliver SUI

Astana (AST)
(KAZ)

31 PEREIRO SIO Oscar ESP
32 DAVIS Allan AUS
33 BAZAYEV Assan KAZ
34 IGLINSKIY Maxim KAZ
35 DMITRIYEV Valeriy KAZ
36 GOUROV Maxim KAZ
37 NEPOMNYACHSNIY Yevgeni KAZ
38 RENEV Sergey KAZ

HTC – Columbia (THR)
(USA)

41 ALBASINI Michael SUI
42 CAVENDISH Mark GBR
43 EISEL Bernhard AUT
44 MARTIN Tony GER
45 MONFORT Maxime BEL
46 RENSHAW Mark AUS
47 ROGERS Michael AUS
48 ROULSTON Hayden NZL

BMC Racing (BMC)
(USA)

51 HINCAPIE George USA
52 BURGHARDT Marcus GER
53 KROON Karsten NED
54 FRANK Mathias SUI
55 MORABITO Steve SUI
56 SANTAMBROGIO Mauro ITA
57 BALLAN Alessandro ITA
58 MOOS Alexandre SUI

OmegaPharma – Lotto (OLO)
(BEL)

61 GILBERT Philippe BEL
62 KAISEN Olivier BEL
63 ELIJZEN Michiel NED
64 BAKELANTS Jan BEL
65 HOSTE Leif BEL
66 LÖWIK Gerben NED
67 LJUNGBLAD Jonas SWE
68 VAN AVERMAET Greg BEL

Cervélo Test Team (CTT)
(SUI)

71 FLORENCIO CABRE Xavier ESP
72 CORREIA Joao POR
73 HAUSSLER Heinrich GER
74 HUNT Jeremy GBR
75 HUSHOVD Thor NOR
76 KLIER Andreas GER
77 LANCASTER Brett AUS
78 DEIGNAN Philip IRL

Caisse d’Epargne (GCE)
(ESP)

81 BRUSEGHIN Marzio ITA
82 FARIA COSTA Rui Alberto POR
83 COYOT Arnaud FRA
84 GUTIERREZ PALACIOS Jose Ivan ESP
85 LASTRAS GARCIA Pablo ESP
86 ROJAS GIL Jose Joaquin ESP
87 SANCHEZ GIL Luis Leon ESP
88 URAN URAN Rigoberto COL

Lampre – Farnese Vini (LAM)
(ITA)

91 GAVAZZI Francesco ITA
92 FURLAN Angelo ITA
93 LORENZETTO Mirco ITA
94 PIETROPOLLI Daniele ITA
95 PONZI Simone ITA
96 SPILAK Simon SLO
97 ULISSI Diego ITA
98 PETACCHI Alessandro ITA

Rabobank (RAB)
(NED)

101 GESINK Robert NED
102 TEN DAM Laurens NED
103 FREIRE GOMEZ Oscar ESP
104 GARATE CEPA Juan Manuel ESP
105 MOLLEMA Bauke NED
106 NIERMANN Grischa GER
107 NUYENS Nick BEL
108 LEEZER Tom NED

Euskaltel – Euskadi (EUS)
(ESP)

111 FERNANDEZ DE LARREA Koldo ESP
112 OROZ UGALDE Juan Jose ESP
113 GALDOS ALONSO Aitor ESP
114 URTASUN PEREZ Pablo ESP
115 ARAMENDIA LLORENTE Francisco Javier ESP
116 SESMA SORBET Daniel ESP
117 TXURRUKA ANSOLA Amets ESP
118 HERNANDEZ GUTIERREZ Aitor ESP

Quick Step (QST)
(BEL)

121 BOONEN Tom BEL
122 BARREDO LLAMAZALES Carlos ESP
123 DEVENYNS Dries BEL
124 DEVOLDER Stijn BEL
125 HULSMANS Kevin BEL
126 CHAVANEL Sylvain FRA
127 VAN DE WALLE Jurgen BEL
128 WYNANTS Maarten BEL

RadioShack (RSH)
(USA)

131 ARMSTRONG Lance USA
132 KLÖDEN Andreas GER
133 LEIPHEIMER Levi USA
134 MCCARTNEY Jason USA
135 MURAVYEV Dmitriy KAZ
136 POPOVYCH Yaroslav UKR
137 RAST Grégory SUI
138 STEEGMANS Gert BEL

Garmin – Transitions (GRM)
(USA)

141 DANIELSON Tom USA
142 HESJEDAL Ryder CAN
143 HUNTER Robert RSA
144 MAASKANT Martijn NED
145 MEYER Cameron AUS
146 VANDE VELDE Christian USA
147 WILSON Matthew AUS
148 ZABRISKIE David USA

Sky (SKY)
(GBR)

151 FLECHA GIANNONI Juan Antonio ESP
152 CARLSTRÖM Kjell FIN
153 ARVESEN Kurt Asle NOR
154 GERRANS Simon AUS
155 LÖFKVIST Thomas SWE
156 NORDHAUG Lars Petter NOR
157 PAUWELS Serge BEL
158 POSSONI Morris ITA

Vacansoleil (VAC)
(NED)

161 CARRARA Matteo ITA
162 FEILLU Brice FRA
163 GOLAS Michal POL
164 VAN LEIJEN Joost NED
165 LAGUTIN Sergey UZB
166 MARCATO Marco ITA
167 POELS Wouter NED
168 WESTRA Lieuwe NED

Ag2r – La Mondiale (ALM)
(FRA)

181 ARRIETA LUJAMBIO Jose Luis ESP
182 TURPIN Ludovic FRA
183 EFIMKIN Vladimir RUS
184 ELMIGER Martin SUI
185 HINAULT Sébastien FRA
186 MONDORY Lloyd FRA
187 NOCENTINI Rinaldo ITA
188 ROCHE Nicolas IRL

Française des Jeux (FDJ)
(FRA)

191 CASAR Sandy FRA
192 BONNAIRE Olivier FRA
193 HUTAROVICH Yauheni BLR
194 MOUREY Francis FRA
195 OFFREDO Yoann FRA
196 ROY Jérémy FRA
197 SULZBERGER Wesley AUS
198 VEIKKANEN Jussi FIN

Footon – Servetto (FOT)
(ESP)

201 CHEULA Giampaolo ITA
202 CORTI Marco ITA
203 FELLINE Fabio ITA
204 GIANETTI Noe SUI
205 MAYOZ ETXEBERRIA Iban ESP
206 MERINO CRIADO Pedro ESP
207 VALLS FERRI Rafael ESP
208 VITORIA David SUI

Poprzedni zwycięzcy:

2009 Fabian Cancellara (Swi)
2008 Roman Kreuziger (Cze)
2007 Vladimir Karpets (Rus)
2006 Jan Ullrich (Ger)
2005 Aitor Gonzalez (Spa)
2004 Jan Ullrich (Ger)
2003 Alexandre Vinokourov (Kaz)
2002 Alex Zülle (Swi)
2001 Lance Armstrong (USA)
2000 Oscar Camenzind (Swi)
1999 Francesco Casagrande (Ita)
1998 Stefano Garzelli (Ita)
1997 Christophe Agnolutto (Fra)
1996 Peter Luttenberger (Aut)
1995 Pawel Tonkov (Rus)
1994 Pascal Richard (Swi)
1993 Marco Saligari (Ita)
1992 Giorgio Furlan (Ita)
1991 Luc Roosen (Bel)
1990 Sean Kelly (Irl)
1989 Beat Breu (Swi)
1988 Helmut Wechselberger (Aut)
1987 Andrew Hampsten (USA)
1986 Andrew Hampsten (USA)
1985 Phil Anderson (Aus)
1984 Urs Zimmermann (Swi)
1983 Sean Kelly (Ire)
1982 Giuseppe Saronni (Ita)
1981 Beat Breu (Swi)
1980 Mario Beggia (Ita)
1979 Wilfried Wesemael (Bel)
1978 Paul Wellens (Bel)
1977 Michel Pollentier (Bel)
1976 Hennie Kuiper (Ned)
1975 Roger de Vlaeminck (Bel)
1974 Eddy Merckx (Bel)
1973 José-Manuel Fuente (Spa)
1972 Louis Pfenninger (Swi)
1971 Georges Pintens (Bel)
1970 Roberto Poggiali (Ita)
1969 Vittorio Adorni (Ita)
1968 Louis Pfenninger (Swi)
1967 Gianni Motta (Ita)
1966 Ambrogio Portalupi (Ita)
1965 Franco Bitossi (Ita)
1964 Rolf Maurer (Swi)
1963 Giuseppe Fezzardi (Ita)
1962 Hans Junkermann (Ger)
1961 Attilio Moresi (Swi)
1960 Alfred Rüegg (Swi)
1959 Hans Junkermann (Ger)
1958 Pasquale Fornara (Ita)
1957 Pasquale Fornara (Ita)
1956 Rolf Graf (Swi)
1955 Hugo Koblet (Swi)
1954 Pasquale Fornara (Ita)
1953 Hugo Koblet (Swi)
1952 Pasquale Fornara (Ita)
1951 Ferdinand Kübler (Swi)
1950 Hugo Koblet (Swi)
1949 Gottfried Weilenmann (Swi)
1948 Ferdinand Kübler (Swi)
1947 Gino Bartali (Ita)
1946 Gino Bartali (Ita)
1942 Ferdinand Kübler (Swi)
1941 Josef Wagner (Swi)
1939 Robert Zimmermann (Swi)
1938 Giovanni Valetti (Ita)
1937 Karl Litschi (Swi)
1936 Henri Garnier (Bel)
1935 Gaspard Rinaldi (Fra)
1934 Ludwig Geyer (Ger)
1933 Max Bulla (Aut)