W niedzielę, 6 czerwca kolarze wystartują w 62. edycji francuskiego wyścigu Critérium du Dauphiné Libéré, które od lat uważane jest za przedsmak rozpoczynającego się w lipcu Tour de France.

Przez osiem dni zawodnicy pokonają 1080 kilometrów, w tym dwie czasówki. Największą „atrakcją” tegorocznego wyścigu będzie z pewnością etap z metą na Alpe d’Huez. Gdy popatrzymy na listę startową ekipy Liquigas, aż ciarki przechodzą po plecach mając w perspektywie etap pod wspomniany już podjazd i to że Sylwester Szmyd na Dauphiné Libéré odnosił swoje największe sukcesy.

Oprócz Szmyda, drugim Polakiem w wyścigu jest młody Jarosław Marycz (SaxoBank).

Mapa Dauphine Libere 2010:

Poszczególne etapy Dauphine Libere 2010:

Prolog (6.06.10): Evian-les-Bains (ITT), 6.8 km

W niedzielę kolarze rywalizować będą w 6 kilometrowym prologu po ulicach Evian-les-Bains. Groźni powinni być kolarze anglojęzyczni Christopher Horner (RadioShack), Tom Danielson (Garmin), ale także faworyt do zwycięstwa w całym wyścigu Alberto Contador (Astana), Edvald Boasson Hagen (Sky Team). Powalczyć może również Jarosław Marycz.

1 etap (7.06.10): Evian-les-Bains – Saint-Laurent-du-Pont, 191 km

W poniedziałek pofałdowany etap z Evian-les-Bains do  Saint-Laurent-du-Pont o długości 191 km, z czterema górskimi premiami Côte de Mornex (kat. 4; 45,5 km; 2,3 km; 5,3%), Côte de Sallenôves (kat. 4; 83 km; 1,4 km; 5,3%), Côte de Chilly (kat. 3; 89,5 km; 1,7 km; 7,7%) oraz Côte de Miribel-les-Echelles (kat. 3; 185 km; 3,0 km; 6,6%).

2 etap (8.06.10): Annonay – Bourg-Saint-Andéol, 177 km

We wtorek etap z płaską końcówką, lecz w środku etapu na kolarzy czeka dosyć poważny podjazd 2. kat pod Col du Benas (124,5 km; 10,6 km; 4,8%). Start w Annonay meta w Bourg-Saint-Andéol, 177km.

3 etap (9.06.10): Monteux – Sorgues (ITT), 49 km

W środę na kolarzy czeka druga już jazda indywidualna na czas. Tym razem zawodnicy zmęczą się nieco bardziej, ponieważ do pokonania mają 49 kilometrów z Monteux do Sorgues oraz jedną premię górską, na początku rywalizacji Côte de La Roque-sur-Pernes (kat. 3; 15,5 km; 1,9 km; 6,8%).


4 etap (10.06.10): Saint-Paul-Trois-Châteaux – Risoul, 210 km

W czwartek, najdłuższy 210 kilometrowy etap z metą na szczycie Risoul. Start w miejscowości Saint-Paul-Trois-Châteaux a na trasie tylko jedna, ale za to pierwszej kategorii premia górska, umieszczona na finałowym podjeździe Risoul (kat. 1; meta; 12,8 km; 7%).

5 etap (11.06.10): Serre-Chevalier – Grenoble, 143.5 km

W piątek prawdziwie górski etap z morderczym podjazdem pod Chamrousse (kat. HC; 112,5 km; 17,5 km; 7,5%). Kolarze wystartują z Serre-Chevalier, a finiszować będą w znanym kurorcie – Grenoble. Tego dnia zawodnicy pokonają 143,5 km.

6 etap (12.06.10): Crolles – Alpe-d’Huez, 151.5 km

W sobotę królewski etap z Crolles na Alpe-d’Huez o długości 151.5km. Zaraz po starcie kolarze muszą pokonać Côte des Fontaines (kat. 3; 13,5 km; 2,5 km; 6,2%), następnie Col du Grand Cucheron (kat. 2; 49,5 km; 18,5 km; 4,4%). Później zaczynają się prawdziwe „schody do nieba”, morderczy podjazd pod Col du Glandon (kat. HC; 99 km; 19,5 km; 7,2%) a na deser, chyba najbardziej znany w kolarskim świecie podjazd pod Alpe-d’Huez. Długość podjazdu wynosi 13,8 km. Średnie nachylenie 7,9 % prowadzi na metę ustanowioną na wysokości 1850 m n.p.m. Rekord szybkości podjazdu należy do Włocha, Marco Pantaniego, który w roku 1997 pokonał górę w 37 minut i 35 sekund.

7 etap (13.06.10): Allevard-les-Bains – Sallanches, 148 km

W niedzielę kończący wyścig etap z Allevard-les-Bains do Sallanches, o długości 148km. W początkowej fazie dosyć ciężki podjazd pod Côte des Rafforts (kat. 2; 62 km; 11,2 km; 5,2%). W końcówce kolarze będą ścigać się na rundach w Sallanches, gdzie na każdej z pięciu do pokonania będzie Côte de Domancy (kat. 3. 2,4 km; 9,2%).

Na miesiąc przed startem Tour de France wielu dobrych zawodników chce sprawdzić swoją formę przed „Wielką Pętlą”. Faworytem numer jeden wydaje się być Alberto Contador, choć kolarz Astany w Dauphiné Libéré jeszcze nigdy nie wygrał.

Poprzeszkadzać Hiszpanowi może kolarz Rabobanku – Denis Menchov oraz Vincenzo Nibali, który niedawno z „marszu” zajął trzecie miejsce we włoskim Giro.

Włączyć do rywalizacji powinni się Hiszpanie: Samuel Sanchez, Haimar Zubeldia, Juan Jose Cobo i Oscar Pereiro.

Francuzi liczą na swojego „najbardziej wygadanego” z rodaków – Christophe`a Moreau (Caisse d’Epargne), który swoimi hucznymi zapowiedziami, co roku „walczy” w Tour de France o klasyfikację generalną, po czym już na pierwszym płaskim etapie, dzielny Christophe walczy w skazanej na pożarcie ucieczce… Chociaż w 2007 roku Moreau triumfował w klasyfikacji generalnej Critérium du Dauphiné Libéré.

My będziemy trzymać kciuki za Sylwestra Szmyda, który rok temu wygrał etap na Mount Ventoux, a w klasyfikacji generalnej  zajął 12. pozycję.

Kraje z naszej części Europy, reprezentować będą Janez Brajkovic (RadioShack) oraz objawienie Giro z Białorusi – Branislav Samoilav (Quick-Step).

Transmisje telewizyjne Dauphine Libere 2010 > tutaj

Lista startowa Dauphine Libere 2010:

CAISSE D’EPARGNE (GCE) ESP – Sporting Manager : UNZUE Eusebio
001 MOREAU Christophe FRA
002 COBO ACEBO Juan Jose ESP
003 ERVITI Imanol ESP
004 PASAMONTES Luis ESP
005 PEREZ SANCHEZ Francisco ESP
006 PERGET Mathieu FRA
007 PLAZA MOLINA Ruben ESP
008 SOLER HERNANDEZ Juan Mauricio COL
ASTANA (AST) KAZ – Sporting Manager : MARTINELLI Giuseppe
011 CONTADOR Alberto ESP
012 DE LA FUENTE David ESP
013 FOFONOV Dmitriy KAZ
014 HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus ESP
015 NAVARRO Daniel ESP
016 NOVAL GONZALEZ Benjamin ESP
017 TIRALONGO Paolo ITA
018 ZEITS Andrey KAZ
RABOBANK (RAB) NED – Sporting Manager : MAASSEN Frans
021 MENCHOV Denis RUS
022 KOZONTCHUK Dmitriy RUS
023 LANGEVELD Sebastian NED
024 MARTENS Paul GER
025 MOERENHOUT Koos NED
026 TANKINK Bram NED
027 TJALLINGII Maarten NED
028 VAN WINDEN Dennis NED
KATUSHA TEAM (KAT) RUS – Sporting Manager : CHIESA Mario
031 GUSEV Vladimir RUS
032 BANDIERA Marco ITA
033 BODROGI Laszlo FRA
034 OVECHKIN Artem RUS
035 SILIN Egor RUS
036 TRUSSOV Nicolaï RUS
037 VANDENBERGH Styn BEL
038 VANTOMME Maxime BEL
OMEGA PHARMA – LOTTO (OLO) BEL – Sporting Manager : FRISON Herman
041 VAN DEN BROECK Jurgen BEL
042 AERTS Mario BEL
043 BRANDT Christophe BEL
044 DELAGE Mickaël FRA
045 PERAUD Jean-Christophe FRA
046 ROELANDTS Jürgen BEL
047 SCHEIRLINCKX Staf BEL
048 VAN GOOLEN Jurgen BEL
TEAM HTC – COLUMBIA (THR) USA – Sporting Manager : PEIPER Allan
051 BAK Lars DEN
052 DOCKX Gert BEL
053 GRABSCH Bert GER
054 GRETSCH Patrick GER
055 SARAMOTINS Aleksejs LAT
056 SIVTSOV Kanstantsin BLR
057 VAN GARDEREN Tejay USA
058 VELITS Peter SVK
TEAM SAXO BANK (SAX) DEN – Sporting Manager : MC GEE Bradley
061 MARYCZ Jaroslaw POL
062 COOKE Baden AUS
063 HAEDO Juan Jose ARG
064 HOJ Frank DEN
065 JORGENSEN Jonas DEN
066 LUND Anders DEN
067 STEENSEN Andre DEN
CERVELO TEST TEAM (CTT) SUI – Sporting Manager : ZEMKE Jens
071 APPOLLONIO Davide ITA
072 DENIFL Stephan AUT
073 LLOYD Daniel GBR
074 NOVOA MENEDEZ Joaquin ESP
075 PUJOL Oscar ESP
076 RASCH Gabriel NOR
077 REIMER Martin GER
078 ROLLIN Dominique CAN
LIQUIGAS-DOIMO (LIQ) ITA – Sporting Manager : SCIREA Mario
081 BELLOTTI Francesco ITA
082 BENNATI Daniele ITA
083 FINETTO Mauro ITA
084 GUARNIERI Jacopo ITA
085 KOREN Kristjan SLO
086 SANTAROMITA Ivan ITA
087 SZMYD Sylvester POL
088 VANDBORG Brian DEN
GARMIN – TRANSITIONS (GRM) USA – Sporting Manager : WELTZ Johnny
091 MILLAR David GBR
092 KESSIAKOFF Fredrik SWE
093 KREDER Michel NED
094 MEIER Christian CAN
095 PATE Danny USA
096 PETERSON Thomas USA
097 STETINA Peter USA
098 VAN SUMMEREN Johan BEL
AG2R-LA MONDIALE (ALM) FRA – Sporting Manager : LAVENU Vincent
101 CHAMPION Dimitri FRA
102 BONNAFOND Guillaume FRA
103 BOUET Maxime FRA
104 DESSEL Cyril FRA
105 KADRI Blel FRA
106 LE LAY David FRA
107 LOUBET Julien FRA
108 RIBLON Christophe FRA
FRANCAISE DES JEUX (FDJ) FRA – Sporting Manager : MADIOT Marc
111 LE MEVEL Christophe FRA
112 CAZAUX Pierre FRA
113 CHAVANEL Sébastien FRA
114 DI GREGORIO Rémy FRA
115 GESLIN Anthony FRA
116 LADAGNOUS Matthieu FRA
117 PINOT Thibaut FRA
118 VAUGRENARD Benoît FRA
TEAM RADIOSHACK (RSH) USA – Sporting Manager : GALLOPIN Alain
121 HORNER Christopher USA
122 BRAJKOVIC Janez SLO
123 HERMANS Ben BEL
124 IRIZAR Markel ESP
125 LEQUATRE Geoffroy FRA
126 PAULINHO Sergio POR
127 VAITKUS Tomas LTU
128 ZUBELDIA Haimar ESP
QUICK STEP CYCLING TEAM (QST) BEL – Sporting Manager : PEETERS Wilfried
131 DE WEERT Kevin BEL
132 CATALDO Dario ITA
133 FACCI Mauro ITA
134 KVIST Thomas DEN
135 SAMOILAU Branislau BLR
136 SEELDRAYERS Kevin BEL
137 STAUFF Andreas GER
138 VAN IMPE Kévin BEL
TEAM SKY (SKY) GBR – Sporting Manager : YATES Sean
141 BOASSON HAGEN Edvald NOR
142 AUGUSTYN John-Lee RSA
143 CALZATI Sylvain FRA
144 DOWNING Russell GBR
145 KENNAUGH Peter GBR
146 PORTAL Nicolas FRA
147 THOMAS Geraint GBR
148 VIGANO Davide ITA
COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE (COF) FRA – Sporting Manager : VAN LONDERSELE Francis
151 TAARAMAE Reine EST
152 AUGE Stéphane FRA
153 DUMOULIN Samuel FRA
154 EL FARES Julien FRA
155 KERN Christophe FRA
156 MINARD Sébastien FRA
157 MOINARD Amaël FRA
158 PAURIOL Rémi FRA
TEAM MILRAM (MRM) GER – Sporting Manager : ALGERI Vittorio
161 FOTHEN Thomas GER
162 DE VOCHT Wim BEL
163 EICHLER Markus GER
164 KLUGE Roger GER
165 KNEES Christian GER
166 ROELS Dominik GER
167 ROHREGGER Thomas AUT
168 SENTJENS Roy BEL
LAMPRE – FARNESE (LAM) ITA – Sporting Manager : PIOVANI Maurizio
171 BOLE Grega SLO
172 BALLONI Alfredo ITA
173 BUTS Vitaliy UKR
174 DA DALTO Mauro ITA
175 MAGAZZINI Enrico ITA
176 MALORI Adriano ITA
177 MARZANO Marco ITA
178 MORI Manuele ITA
EUSKALTEL – EUSKADI (EUS) ESP – Sporting Manager : GERRIKAGOITIA Gorka
181 SANCHEZ Samuel ESP
182 AZANZA SOTO Jorge ESP
183 ISASI Inaki ESP
184 MARTINEZ Egoi ESP
185 PEREZ LEZAUN Alan ESP
186 SICARD Romain FRA
187 VELASCO Ivan ESP
188 VERDUGO Gorka ESP
BBOX BOUYGUES TELECOM (BTL) FRA – Sporting Manager : ROUS Didier
191 FEDRIGO Pierrick FRA
192 BERNAUDEAU Giovanni FRA
193 CHAINEL Steve FRA
194 GAUTIER Cyril FRA
195 JEROME Vincent FRA
196 LEFEVRE Laurent FRA
197 ROLLAND Pierre FRA
198 VOGONDY Nicolas FRA
FOOTON-SERVETTO (FOT) ESP – Sporting Manager : FERNANDEZ MATXIN Joxean
201 CAPECCHI Eros ITA
202 BENITEZ José-Alberto ESP
203 CARDOSO Manuel POR
204 DURAN AROCA Arkaitz ESP
205 GUTIERREZ David ESP
206 GUTIERREZ PALACIOS David ESP
207 MATA Enrique ESP
208 PEREZ ARRIETA Aitor ESP
SAUR-SOJASUN (SAU) FRA – Sporting Manager : HEULOT Stéphane
211 COPPEL Jérôme FRA
212 DELAPLACE Anthony FRA
213 GALLAND Jeremy FRA
214 LEVARLET Guillaume FRA
215 MANGEL Laurent FRA
216 MARINO Jean Marc FRA
217 SIMON Julien FRA
218 TALABARDON Yannick FRA

Poprzedni zwycięzcy Dauphine Libere:

2009 Alejandro Valverde (Spa)
2008 Alejandro Valverde (Spa)
2007 Christophe Moreau (Fra)
2006 Levi Leipheimer (USA)
2005 Inigo Landaluze (Spa)
2004 Iban Mayo (Spa)
2003 Lance Armstrong (USA)
2002 Lance Armstrong (USA)
2001 Christophe Moreau (Fra)
2000 Tyler Hamilton (USA)
1999 Alexandre Vinokourov (Kaz)
1998 Armand De las Cuevas (Fra)
1997 Udo Bolts (Ger)
1996 Miguel Indurain (Spa)
1995 Miguel Indurain (Spa)
1994 Laurent Dufaux (Swi)
1993 Laurent Dufaux (Swi)
1992 Charly Mottet (Fra)
1991 Luis Herrera (Col)
1990 Robert Millar (Sco)
1989 Charly Mottet (Fra)
1988 Luis Herrera (Col)
1987 Charly Mottet (Fra)
1986 Urs Zimmermann (Swi)
1985 Phil Anderson (Aus)
1984 Martin Ramirez (Col)
1983 Greg Lemond (USA) *
1982 Michel Laurent (Fra)
1981 Bernard Hinault (Fra)
1980 Johan Van de Velde (Ned)
1979 Bernard Hinault (Fra)
1978 Michel Pollentier (Bel)
1977 Bernard Hinault (Fra)
1976 Bernard Thévenet (Fra)
1975 Bernard Thévenet (Fra)
1974 Alain Santy (Fra)
1973 Luis Ocaña (Spa)
1972 Luis Ocaña (Spa)
1971 Eddy Merckx (Bel)
1969 Raymond Poulidor (Fra)
1966 Raymond Poulidor (Fra)
1965 Jacques Anquetil (Fra)
1964 Valentin Uriona (Spa)
1963 Jacques Anquetil (Fra)
1962 Raymond Mastrotto (Fra)
1961 Brian Robinson (GB)
1960 Jean Dotto (Fra)
1959 Henry Anglade (Fra)
1958 Louis Rostollan (Fra)
1957 Marcel Rohrbach (Fra)
1956 Alex Closs (Fra)
1955 Louison Bobet (Fra)
1954 Nello Lauredi (Fra)
1953 Lucien Teissiere (Fra)
1952 Jean Dotto (Fra)
1951 Nello Lauredi (Fra)
1950 Nello Lauredi (Fra)
1949 Lucien Lazarides (Fra)
1948 Edouard Fachleitner (Fra)
1947 Edouard Klabinski (Pol)
Mapy : www.letour.fr