Podczas Kolarskiej Gali w Pruszkowie Czesław Lang przedstawił trasę 67. Tour de Pologne, sponsorów wyścigu, gospodarzy miast i regionów, gdzie odbędą się starty, finisze i lotne premie. Na uroczystość, która odbyła się 13 marca na Torze Kolarskim BGŻ Arena, przybyło wielu znakomitych gości z kolarskim mistrzem świata Włochem Giuseppe Saronnim na czele.

Sposób inauguracji jednego z najwspanialszych wydarzeń sportowych w naszym kraju był tak wyjątkowy, jak wyjątkowy będzie tegoroczny Tour de Pologne, który wystartuje 1 sierpnia w Sochaczewie, a skończy się siedem dni później w Krakowie. Po raz pierwszy narodowy tour wyjedzie poza granice Polski – do czeskiego Cieszyna. Po raz pierwszy też odbędzie się wyścig dla amatorów na 65-kilometrowej trasie z Nowego Targu do Bukowiny Tatrzańskiej.

„To będzie wielka akcja społeczna, podczas której będziemy zbierać pieniądze na Fundację Ewy Błaszczyk Akogo?”, opowiadał Czesław Lang. „Każdy kto wpłaci odpowiednią kwotę będzie mógł wystartować w tym wyścigu u boku takich sław, jak Maurizio Fondriest czy Ryszard Szurkowski.”

67. Tour de Pologne 2010 odbędzie się pod znakiem wielu rocznic. Upamiętnione zostaną jubileusze 200. rocznicy urodzin Chopina, 90-lecia Bitwy Warszawskiej, 65. rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego i wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Oprócz sportowych emocji, czeka nas też wiele wzruszeń. Po starcie do 6. etapu kolarze zatrzymają się i złożą kwiaty pod bramą nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który niektóre zagraniczne media nazywają polskim. Pokażemy też światu, że Chopin był Polakiem, a nie Francuzem i czym byłaby Europa, gdyby nie polscy bohaterowie”, mówił Lang. „Jest w naszym kraju wiele miejsc i wydarzeń, które warto pokazać światu. Tour de Pologne może być świetną okazją, żeby to zrobić. To zresztą już się dzieje. O rocznicach, które przypomnimy podczas wyścigu już piszą media od Australii po USA”.

III etap poświęcony będzie Franco Balleriniemu. „To był wspaniały kolarz, selekcjoner włoskiej reprezentacji i mój wielki przyjaciel. Zginął tragicznie w bezsensowny sposób. Bardzo chciał przyjechać do Polski. Stale brakowało mu na to czasu. Chcę uczcić jego pamięć podczas wyścigu. W tym roku będzie z nami”, dodał wzruszony Lang.

Na Galę organizatorzy Tour de Pologne, zaprosili wielu znakomitych gości, przedstawicieli sponsorów i gospodarzy miejsc, w których odbędą się najważniejsze momenty tegorocznego touru. Imprezę poprowadzili znani dziennikarze Telewizji Polskiej Paulina Chylewska, Dariusz Szpakowski i Włodzimierz Rezner. Uroczystość uświetnił występ Filharmonii Dowcipu Waldemara Malickiego pod batutą Bernarda Chmielarza w programie przygotowanym specjalnie na jubileusz 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Goście mogli zobaczyć ciekawe wyścigi kolarskie na torze. Ci, którzy pierwszy raz zetknęli się z tą dyscypliną, zapoznali się z nią od razu w najlepszym wykonaniu. W wyścigach wzięli udział m.in. aktualni mistrzowi świata, Niemcy Maximilian Levy (keirin) i Stefan Nimke (1 kilometr) oraz Polak Łukasz Bujko – zwycięzca Pucharu Świata w scratchu. Kolarze walczyli o nagrody ufundowane przez sponsorów Tour de Pologne i gospodarzy regionów, przez które wyścig przejedzie.

Na torze pojawiły się też dzieci ubrane w koszulki zawodowych grup, które pojadą w 67. Tour de Pologne 2010. Czesław Lang od kilku lat przywiązuje ogromną do promowania kolarstwa wśród najmłodszych. Równolegle z „dorosłym” wyścigiem organizuje Nutella Mini Tour de Pologne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

„Zainteresowanie z roku na rok jest coraz większe. Aby wystartować w Nutella Mini Tour de Pologne szkoły realizują program przygotowany przez sponsora kilka miesięcy naprzód. Efektem naszej pracy są powstające w całym kraju Uczniowskie Kluby Sportowe”, mówił dyrektor wyścigu.

Organizatorzy podkreślali, że w porównaniu z poprzednimi edycjami, 67. TdP będzie znacznie trudniejszy. A w związku ze zmianą terminu, który nie koliduje z Vuelta a Espada, dla wielu kolarzy stanie się imprezą docelową.

„W tym roku będą musieli wykazać się specjaliści od górskich etapów”, mówił Czesław Lang. „Na ostatnich 90 km trasy do Bukowiny Tatrzańskiej czeka kolarzy 60 km podjazdów. Będą też musieli poradzić sobie z przełęczą Kubalonka. Nie będzie to łatwe, bo poprzedniego dnia czeka ich finisz na Równicy po 8-kilometrowym podjeździe. Będzie co oglądać”, zakończył wicemistrz olimpijski z 1980 r.

Poszczególne etapy 67 Tour de Pologne 2010:

01.08.10 Etap 1 Sochaczew – Warszawa 173,1 km mapa / profil
02.08.10 Etap 2 Rawa Maz. – Dąbrowa Górnicza 239.8 km mapa / profil
03.08.10 Etap 3 Sosnowiec – Katowice 133,1 km mapa / profil
04.08.10 Etap 4 Tychy – Cieszyn 175,9 km mapa / profil
05.08.10 Etap 5 Jastrzębie Zdrój – Ustroń 151.0 km mapa / profil
06.08.10 Etap 6 Oświęcim – Bukowina Tatrzańska 228.5 km mapa / profil
07.08.10 Etap 7 Nowy Targ – Kraków 156.2 km mapa/profil

Źródło map i profili: www.tourdepologne.pl