Peter Sagan (Liquigas), odniósł dziś swoje drugie zwycięstwo w sezonie, wygrywając 5 etap wyścigu Paryż-Nicea. Rewelacyjny Słowak pokonał, Mirco Lorenzetto (Lampre) oraz Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne).

Pierwsze miejsce w generalce utrzymuje Alberto Contador (Astana). Dla Sagana to już drugi wygrany etap w tegorocznym wyścigu „ku słońcu”, wcześniej młody kolarz wygrał 3. etap do Aurillac.

Dzisiejszy dzień dla kolarzy uczestniczących w Paryż-Nicea przyniósł wreszcie dobrą, słoneczną pogodę, której brakowała od czterech dni. Zawodnicy na widok pięknego słońca aż napawali chęcią do ataków. Tak też się stało, zasadnicza grupa od samego początku etapu narzuciła bardzo szybkie tempo.

Tempo okazało się zbyt szybkie dla niektórych, w tym dla Tony Martina (HTC-Columbia), który na 100 kilometrów przed metą etapu, miał ponad sześć minut straty do zasadniczej grupy.

Na o koło 50 kilometrów przed metą na atak zdecydowali się Carlos Barredo (Quick Step), Volodimir Gustov (Cervelo) i Sylvain Calzati (Team Sky). Do czołowej trójki doskoczył także Reine Taaramae (Cofidis). Niestety dla czwórki uciekinierów peleton nie był dziś przychylny i odpuścił ucieczkę na zaledwie minutę i 20 sekund.

Do pracy w grupie zabrały się Astana, Caisse d’Epargne i Euskaltel Euskadi.

Na 25 kilometrów przed metą peleton prowadzony przez Ag2r La Mondiale, złapał ucieczkę, od której wcześniej odpadł Taaramae. Tempo narzucane przez Francuzów spowodowało kłopoty wielu kolarzy. Za czołówką zostali m. in. Levi Leipheimer (RadioShack) i Thomas Voeckler (BBox Bouygues Telecom).

Do początku finałowego podjazdu, w peletonie pierwsze skrzypce grali kolarze Ag2r La Mondiale, głównie Cyril Dessel i Dimitri Champion. Ta dwójka spowodowała, że w grupie pozostało zaledwie 50 kolarzy.

Jako pierwszy na atak zdecydował się Christophe Le Mevel (Francaise Des Jeux). Akcję 10 kolarza Tour de France 2 kilometry przed metą skontrował Peter Sagan, za którym podążała większa grupka kolarzy, która walczyła o dalsze pozycje m.in David Millar, Nicolas Roche, czy Alejandro Valverde. Zwycięzca etapu podczas Mazovia Tour 2009, nie pozostawił nikomu złudzeń, kto wyrasta na nową gwiazdę kolarstwa. Sagan o 2 sekundy pokonał Mirco Lorenzetto (Lampre) oraz Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne).

Liderem pozostał Alberto Contador (Astana), który był dziś 10.

Pełne wyniki 5 etapu > tutaj

Zobacz ostanie kilometry: