3. etap tegorocznego 67. Tour de Pologne UCI Pro Tour z Sosnowca do Katowic (3 sierpnia 2010) będzie poświęcony pamięci Franco Balleriniego.

Franco Ballerini, znakomity włoski kolarz, który zginął 7 lutego 2010 w wieku 45 podczas w wypadku podczas rajdu samochodowego koło Florencji. Franco był bliskim przyjacielem dyrektora Tour de Pologne, Czesława Langa. Razem ścigali się w grupie Del Tongo-Colnago (1988) oraz Malvor-Sidi-Colnago (1989-1990), a w 1991 Lang został dyrektorem sportowym Balleriniego w grupie Del Tongo-MG Maglificio. – Franco był wielkim profesjonalista w tym co robił, i na rowerze, i jako selekcjoner reprezentacji Włoch – mówi Czesław Lang. – Był też przyjacielem Polski. Spotykaliśmy się wielokrotnie, rozmawialiśmy na różne tematy. Odszedł tak wcześnie, mógł przecież dokonać jeszcze wiele wielkich rzeczy. Postanowiłem więc w ten sposób uczcić Jego pamięć – dodał Czesław Lang.

Franco Ballerini znakomity kolarz, dwukrotny triumfator klasyku Paryż – Roubaix. W ostatnich latach był trenerem reprezentacji Włoch uczestniczącej w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata. Pod jego wodzą Mario Cipollini zdobył tytuł mistrza świata w 2002 roku, Paolo Bettini w 2006 i 2007 roku, a Alessandro Ballan (zwycięzca Tour de Pologne 2009) w 2008 roku. W 2004 roku Bettini zdobył w Pekinie złoty medal olimpijski.

Na zdjęciu od lewej Lech Piasecki, Czesław Lang, Giuseppe Saronni i Franco Ballerini.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments