Boasson HagenNorweg Edvald Boasson Hagen (Team Columbia) został zwycięzcą 6 etapu Tour de Pologne z metą w Zakopanem. Doskonała jazda Polaków.

“Królewski” etap z Krościenka nad Dunajcem do Zakopanego liczył 162 kilometry. Na swej trasie miał 10 premii górski pierwszej kategorii.

Rozpoczął się od licznych ataków, jednak udało się to dopiero dziewięciu zawodnikom, podczas podjazdu pod premię specjalną im. Joachima Halupczoka. A miało to miejsce na 32 kilometrze od startu. W ucieczce zabrali się: Marek Rutkiewicz (Polska), Jacek Morajko (Polska), Tadej Valjavec (Ag2R), Michael Albasini (Ciolumbia), David Loosli (Lampre), Vasili Kiryienka (Caisse d’Epargne), Marco Marcato (Vacansoleil), Matthias Russ (Milram), Bartosz Huzarski (ISD).

Ta grupa przez większość etapu prowadziła z przewagą około 2 minut.  W peletonie tempo nadawali kolarze Lampre, mocno pracował Marcin Sapa.

Na trzeciej rundzie z ucieczki odpadł Bartosz Huzarski . Na czele peletonu zaczęli pracować kolarze Quick Step. Przewaga prowadzącej grupy spadła do 1:10.

Gdy kolarze wjechali na czwartą i ostatnią rundę ucieczka została doścignięta, a na czele jechała 26-osobowa grupa m.in. z Alessandro Ballanem, Sylwestrem Szmydem, Ivanem Basso. Z poprzedniej ucieczki utrzymał się także Marek Rutkiewicz, który wygrał aż 7 z 10 premii górskich. Trzy pozostałe zwyciężył Jacek Morajko.

Końcówka etapu to mordercze tempo czołówki, ataki Pablo Lastrasa (Caisse d’Epargne) oraz Frederika Kessiakoffa (Fuji), jednak bez powodzenia.

Ostatnią premię górską w Murzasichle wygrał Rutkiewicz i stąd pozostał zjazd do mety w Zakopanem. Na zjeździe tym zaatakował niezmordowany Rutkiewicz, jednak pozostali zawodnicy z ucieczki nie dali mu odjechać.

Na finiszu po raz drugi w tegorocznym Tour de Pologne, najszybszy okazał się Edvald Boasson Hagen (Team Columbia). Drugi był Alessandro Ballan, a trzeci Marco Marcato (Vacansoleil).

W klasyfikacji generalnej prowadzi nadal Alessandro Ballan, który o 10 sekund wyprzedza Daniela Moreno, a trzeci ze stratą 11 sekund jest Edvald Boasson Hagen.

Najlepszy z Polaków Marek Rutkiewicz jest 6 , a Sylwester Szmyd 7 (obaj tracą 16 sekund).