Źródło: www.pkol.pl
Źródło: www.pkol.pl

Wojciech Walkiewicz, który kieruje Polskim Związkiem Kolarskim od 1996 roku, został ponownie wybrany na to stanowisko na czteroletnią kadencję. Walkiewicz był jedynym kandydatem i w głosowaniu jawnym, które odbyło się w sobotę na nowym torze kolarskim w Pruszkowie, zwyciężył przy braku głosów przeciwnych i dwóch wstrzymujących się (w tym samego siebie).

Więcej emocji przyniosły tajne wybory nowego zarządu, który będzie się składać z dziesięciu, a nie jak dotychczas 23 członków i przejmie kompetencje zlikwidowanego prezydium PZKol. Spośród 15 kandydatów zostali wybrani: Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, Jarosław Potocki, Michał Marszałkowski, Andrzej Kita, Ryszard Szurkowski, Marek Kosicki, Marek Hok, Lucjusz Wasielewski, Janusz Kotliński i Zbigniew Szczepkowski.

W oczekiwaniu na wyniki wyborów delegaci obejrzeli wyścig australijski kobiet i scratch mężczyzn. Zwyciężyli Małgorzata Wojtyra i Łukasz Bujko, inkasując po 1500 zł premii.

Podsumowując poprzednią kadencję prezes Wojciech Walkiewicz za najważniejsze osiągnięcia uznał zakończenie budowy toru w Pruszkowie, który w marcu przyszłego roku będzie areną mistrzostw świata elity, podpisanie umowy sponsorskiej z bankiem BGŻ oraz sukcesy sportowe, z których najcenniejszy to srebrny medal olimpijski Mai Włoszczowskiej w Pekinie. W sumie we wszystkich imprezach rangi mistrzowskiej polscy kolarze zdobyli w minionym czteroleciu 44 medale.

W dyskusji nie brakowało głosów krytycznych. Delegaci podkreślali, że sytuacja w zawodowym kolarstwie szosowym pogarsza się z roku na rok. Kryzys tej dyscypliny najlepiej obrazuje fakt, że w przyszłym sezonie będą funkcjonować tylko trzy grupy zawodowe, wszystkie w najniższej, trzeciej dywizji UCI: CCC Polsat, Mróz Action Uniqa i DHL-Author. Zabraknie w tym gronie m.in. stołecznej Legii, której nie stać na wyłożenie 25 tys. euro, potrzebnych do rejestracji w UCI.

Mimo to prezes Walkiewicz optymistycznie patrzy w przyszłość. Praca w najbliższej kadencji – jak zaznaczył – będzie podporządkowana jednemu celowi – udanemu startowi olimpijskiemu w Londynie 2012 roku. Prezes PZKol największe nadzieje wiąże z torowcami. Zapowiedział zaangażowanie zagranicznego trenera dla grupy średniodystansowców, co ma pomóc w zdobyciu kompletu, czyli dziesięciu kwalifikacji olimpijskich. – W Londynie zdobędziemy cztery medale, a minimum dwa – podkreślił.

O narybek dla trenerów kadry torowej zadba czwarta – po Żyrardowie, Toruniu i Świdnicy Szkoła Mistrzostwa Sportowego, która już wkrótce powstanie w Pruszkowie.

Skład Zarządu PZKol w latach 2008-2012:

1. Potocki Jarosław
2. Kosicki Marek
3. Zdzienicka – Grabarz Małgorzata
4. Kotliński Janusz
5. Szurkowski Ryszard
6. Marszałkowski Michał
7. Hok Marek
8. Kita Andrzej
9. Wasielewski Lucjusz
10. Szczepkowski Zbigniew

Skład Komisji Rewizyjnej w latach 2008-2012:

1. Karkoszka Piotr
2. Chmurzewski Andrzej
3. Korbecki Eugeniusz

Źródło: www.pzkol.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments