Kolarstwo Masters PL

Trzy złote i jeden brązowy medal – znakomity dorobek „mastersów” w austriackim St. Johann!

Impreza organizowana przez World Masters Cycling Federation rozgrywana była w dniach 25-27 sierpnia. Podział kategorii był typowy dla kolarzy Masters – zależnie od wieku. Jako pierwsze do walki stanęły panie w kategoriach Class 1 i 2 oraz panowie Class 7, Class 70-74 i 75-79. Dwie najstarsze kategorie miały do pokonania 40km, a panie i młodsi panowie 76km.

Już pierwszego dnia cieszyliśmy się z tytułu – po trójkowej akcji z Eleną Barbagli (Włochy) i Carolin Dietmann (Niemcy) znakomitym finiszem popisała się Marta Gogolewska. Polka nie dała szans rywalkom i otworzyła mistrzostwa złotym medalem. Czwarta była Agnieszka Rola, piąta Katarzyna Polakowska, a ósma Justyna Kogut. W class 2 nie startowała żadna reprezentantka naszego kraju.

8 111 POL19840328 KOGUT JUSTYNA POL 02:11:26 00:02:13

Równolegle z paniami jechali panowie w wieku 65 i starsi. W kategorii Class 7 (roczniki 1947-1951) najszybszy był Igor Moskalev z Rosji, a na podium znaleźli się jeszcze Georges Pelle (Francja) i Andre Petipas (Francja). Polacy finiszowali w dalszych grupach – Jerzy Rogalski był najszybszy z peletonu i zajął 11 miejsce, Grzegorz Fajkowski był 13, Zbigniew Szczęsny 30, Jerzy Drzewiecki 36, Longin Kusal 41, a Jan Nadolny 44.

44 1 POL19500530 NADOLNY JAN POL 02:15:22 00:16:38

Blisko zdobycia drugiego medalu dla Polski był Zbigniew Bielski w Class 70-74 (roczniki 1942-46). Złoto trafiło do Belga Mathieu Merckena, a emocjonujący finisz z peletonu rozstrzygnął o srebrnym i brązowym medalu. Najlepsi byli Ekkehard Heinicke z Niemiec i Jose Antonio Lurgain Sagarzazu z Hiszpanii. Tuż za medalową pozycją ukończył wyścig właśnie Zbigniew Bielski. Siódmy był Edmund Grabowski, a 29. Wielisław Szymański.

29 380 POL19430621 SZYMANSKI WIELISLAW POL 01:09:20 00:03:20

W kategorii Class 75-79 nie mieliśmy reprezentanta Polski.

Drugiego dnia w szranki stanęły kobiety w kategoriach 50-59 lat i 60+ oraz mężczyźni Class 4, 5, 6 i Class 80. Dystanse się nie zmieniły – starsze kategorie miały do przejechania 40km, a młodsze 76km.

Podobnie jak dzień wcześniej mieliśmy powody do radości. W wyścigu kategorii Class 5 (roczniki 1957-1961) na metę odjechała para Janeliunas Saulius z Litwy i Artur Spławski z Polski. Na finiszu lepszy był Polak i zdobył już drugi tytuł dla naszej reprezentacji na tych mistrzostwach! Szósty był Dariusz Leduchowski, siódmy Leszek Ergang, 20. Mirosław Mazurowski, 27. Waldemar Deleżyński, a 39. Wojciech Bartolewski.

39 53 POL19600703 BARTOLEWSKI WOJCIECH POL 01:53:42 00:00:45

W wyścigu Class 4 niestety nie udało się uzyskać kolejnych medali. Ponownie o tytuł walczyła ucieczka, a najlepszy był Edwin Ophof (Holandia). Drugie miejsce dla Włocha Valtera Basili, a trzecie dla Maika Beer z Niemiec. Najlepszym Polakiem był Piotr Pawłowski – szósta lokata. Jerzy Rosik był 18., Dariusz Szulgo 22., Adam Kowalow 31., a Piotr Siebert 45.

45 151 POL19650317 SIEBERT PIOTR POL 02:10:28 00:20:31

W kategorii Class 6 (roczniki 1952-56) naszym reprezentantom również nie udało się nawiązać do medalowych sukcesów kolegów i koleżanek. Podium zapełnili Bert Bakker (Holandia), Riccardo Tarlao (Włochy) i rodak mistrza Barend Verhagen. Najlepszym biało-czerwonym był Lechosław Michalak – 26. Franciszek Jowik i Stanisław Albrecht zajęli 44 i 45 miejsca.

45 202 POL19551020 ALBRECHT STANISLAW POL 02:16:49 00:22:21

W kategorii 80+ mężczyzn nie mieliśmy swoich reprezentantów, ale warto wspomnieć, że seniorzy przejechali 40km w znakomitym tempie. Zwycięzca, Francuz Jean Jarrousse uzyskał czas 1:10:38, co oznacza średnią ponad 34km/h! Wśród pań nie mieliśmy reprezentantek naszego kraju.

Ostatniego dnia zmagań do pokonania był najdłuższy dystans – 112km. Na starcie stanęły cztery kategorie – juniorzy, Class 1 (1977-86), Class 2 (1972-76) i Class 3 (1967-71). Wśród juniorów nie mieliśmy żadnego reprezentanta, ale już pierwsza klasa była pięknym występem Polaków. Kolejny już raz o wygraną walczyła ucieczka. Tym razem znaleźli się w niej dwaj kolarze – Daniel Chądzyński i Matthias Baeumer z Niemiec. Finisz to zupełna dominacja Polaka i trzeci już złoty medal dla naszej reprezentacji. Po 50 sekundach cieszyliśmy się jeszcze bardziej – trzyosobową grupkę przyprowadził Sławomir Spławski i zdobył brąz! Trzeci z biało-czerwonych, Sebastian Rubin, zajął piątą lokatę.

1 368 POL19770905 CHADZYNSKI DANIEL POL 02:47:17
2 358 GER19800529 BAEUMER MATTHIAS GER 02:47:19 00:00:02
3 371 POL19840703 SPLAWSKI SLAWOMIR POL 02:48:08 00:00:51
4 359 RUS19831230 LAZAREV SERGEY RUS 02:48:08 00:00:51
5 367 POL19770619 RUBIN SEBASTIAN POL 02:48:08 00:00:51

Class 2 to popis zawodników z Niemiec, którzy w pięciu znaleźli się w czołowej siódemce. Ich mocną jazdę „zepsuł” jednak Belg Kenneth Mercken – samotna ucieczka i złoty medal. Srebro i brąz w rękach Niemców – Michel Kopf i Andreas Feistel. Najlepsi Polacy przyjechali w peletonie – Dariusz Woźniak był 8., Piotr Szafraniec 9., Arkadiusz Posmyk 11., Artur Boratyn 20., Łukasz Zakielarz 22., a Tomasz Łabędź 24.

24 166 POL19740205 LABEDZ TOMASZ POL 03:05:16 00:15:17

Class 3 to również popis Niemców. Złoto odebrał im Amerykanin Scottie Weiss, ale kolejne trzy lokaty trafiły już do naszych zachodnich sąsiadów – srebro dla Alexandra Bauera, brąz dla Michaela Scheafera. Robert Bondaryk zajął piąte miejsce, a Adrian Jach szóste. Paweł Rychlicki był dziesiąty.

10 289 POL19710602 RYCHLICKI PAWEL POL 02:52:58 00:07:41

W sumie reprezentanci Polski zdobyli cztery medale i aż siedemnaście razy meldowali się w czołowych dziesiątkach. Gratulacje!

Mistrzostwa świata Masters organizowane przez UCI odbędą się w dniach 1-4 września w Perth, Australia.