fot. Lidl-Trek / Sprint Cycling Agency

Choć wiadomo, że oczy kibiców zwrócone są głównie na walkę w klasyfikacji generalnej to jednak na niej nie kończy się ściganie w największych wyścigach świata. Sprinterzy marzą o zielonej koszulce za zestawienie punktowe, a górscy uciekinierzy stoczą walkę o trykot w grochy. Do tego ktoś zakończy Tour de France na biało jako najlepszy młodzieżowiec, ktoś inny wyjdzie na podium z tytułem najaktywniejszego, a jedna z ekip wygra klasyfikację drużynową. Kto jest faworytem w tych zestawieniach pobocznych?

W poprzednich dniach w naszym portalu wśród masy artykułów mogli Państwo przeczytać m.in. zapowiedź trasy 111. Tour de France, a także przegląd faworytów klasyfikacji generalnej czy zestawienia punktowego. Teraz pora przyjrzeć się pozostałym klasyfikacjom pobocznym, o które już jutro zacznie walczyć kolorowy peleton Wielkiej Pętli.

Zasady klasyfikacji górskiej

Zawodnicy podczas 111. Tour de France będą rywalizowali o punkty na górskich premiach aż 6 różnych kategorii. Najwięcej oczek będzie do zdobycia na dachu wyścigu jakim jest Col de la Bonette, najmniej zaś na podjazdach 4. kategorii, gdzie na zwycięzcę czeka ledwie 1 punkt. Oto jak prezentuje się punktacja:

  • Dach wyścigu: Col de la Bonette
    40 – 30 – 23 – 20 – 16 – 12 – 8 – 4 punkty
  • Premie HC: Col du Galibier, Col du Tourmalet, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Col de Vars
    20 – 15 – 12 – 10 – 8 – 6 – 4 – 2 punkty
  • Premie 1. kategorii: Puy Mary Pas de Peyrol, Col de Peyresourde, Col de Monté, Col de Portet-d’Aspet, Col d’Agnes, Col du Noyer, Isola 2000, Col de Turini, Col de la Colmiane , Col de la Couillole
    10 – 8 – 6 – 4 – 2 – 1 punkt
  • Premie 2. kategorii: Col de Valico Tre Faggi, Côte de Barbotto, Côte de San Leo, Sestrières, Col de Montgenèvre, Col de Néronne, Col de Pertus, Hourquette d’Ancizan, Col Bayard, Col de Braus, La Turbie
    5 – 3 – 2 – 1 punkt
  • Premie 3. kategorii (19 podjazdów)
    2 – 1 punkt
  • Premie 4. kategorii (21 wspinaczek)
    1 punkt
Następca Giulio Ciccone, a może obrona tytułu?

Skoro już wiemy jak prezentuje się punktacja to pora przyjrzeć się faworytom klasyfikacji górskiej. Tytułu w niej bronić będzie obecny na miejscu Giulio Ciccone (Lidl-Trek), który chciałby dołączyć do zaszczytnego grona wielokrotnych zwycięzców tej koszulki. Najwięcej razy zdobywali ją Richard Virenque (7), Federico Bahamontes i Lucien Van Impe (po 6) i Julio Jiménez (3), zaś w gronie dwukrotnych triumfatorów znajdziemy 12 nazwisk prawdziwych legend kolarstwa takich jak Eddy Merckx, Gino Bartali, Fausto Coppi, Charly Gaul, Laurent Jalabert, jadący w tym wyścigu Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) czy wreszcie nasz Rafał Majka.

Szanse na swój drugi triumf mają także Jonas Vingegaard (Team Visma | Lease a Bike), Romain Bardet i Warren Barguil (Team dsm-firmenich PostNL) – ten pierwszy ma szansę zdobyć koszulkę „mimowolnie” przy walce w klasyfikacji generalnej, z kolei Francuzi z holenderskiej grupy zapewne pojadą wyścig bardzo aktywnie i nie są bez szans na kolejne zwycięstwo.

A może ktoś wygra klasyfikację górską po raz pierwszy w karierze? Kandydatów do tego teoretycznie jest sporo, acz ostatnie lata pokazują, że wyłącznie największe gwiazdy peletonu są w stanie dojechać w koszulce aż do mety. W razie poniesienia strat w klasyfikacji generalnej o etapy i właśnie trykot w grochy powalczyć mogą m.in. Simon Yates (Team Jayco AlUla), Richard Carapaz (EF Education – EasyPost), Santiago Buitrago bądź Wout Poels (Bahrain-Victorious), Felix Gall (Decathlon AG2R La Mondiale Team), Lenny Martinez (Groupama-FDJ), Louis Meintjes (Intermarché – Wanty) bądź Harold Tejada (Astana Qazaqstan Team). Koszulka na własność byłaby spełnieniem marzeń dla ekip z dziką kartą – tu najpoważniejszymi kandydatami są do walki są Tobias Halland Johannessen (Uno-X Mobility) i Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies).

Póki co typowanie zwycięzcy tej klasyfikacji to nieco wróżenie z fusów – czas pokaże kto skupi się na niej i spróbuje ubiec najlepszych kolarzy z klasyfikacji generalnej.

Młodzieżowcy w 111. Tour de France

Na starcie Wielkiej Pętli kolejny raz znajdziemy bardzo mocną stawkę kolarzy do lat 25. Wydaje się wręcz, że sensacją byłoby gdyby zdobywca białej koszulki nie znalazł się w czołowej „10” klasyfikacji generalnej, a nikogo nie zdziwiłoby gdyby któryś z nich stanął na podium. Najpoważniejszymi kandydatami do dzierżenia „bieli” są rzecz jasna Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) i Carlos Rodríguez (INEOS Grenadiers), którzy są liderami swoich ekip, acz w różnych scenariuszach zagrozić im mogą teoretycznie podporządkowani klubowym kolegom Matteo Jorgenson (Team Visma | Lease a Bike), Juan Ayuso (UAE Team Emirates), Thomas Pidcock (INEOS Grenadiers) czy Lenny Martinez (Groupama-FDJ). Teoretycznie o białej koszulce marzyć mogą też Santiago Buitrago (Bahrain-Victorious), Tobias Halland Johannessen (Uno-X Mobility) i Kévin Vauquelin (Arkéa – B&B Hotels), ale ciężko sobie wyobrazić by bez jakiegoś pecha rywali ci wyprzedzili wyżej wymienionych kolarzy.

Najlepszy zespół

Klasyfikacja drużynowa rządzi się swoimi prawami – teoretycznie walczą w niej po prostu najlepsze ekipy, ale zdarza się, że finalnie na czele tabeli lądują formacje, które właściwie „lokują” swoich zawodników w odjazdach. Nudny etap, ucieczka na 15 minut i 3 zawodników z przodu? W ten sposób można za jednym zamachem nadrobić 45 minut nad zespołami skupionymi w 100% na klasyfikacji generalnej. Tak tytuł najlepszej drużyny tegorocznego Giro d’Italia wywalczył francuski Decathlon AG2R La Mondiale Team, ale podczas Tour de France wydaje się, że walka w tej klasyfikacji rozegra się między gwiazdozbiorami UAE Team Emirates, Team Visma | Lease a Bike i INEOS Grenadiers.

Najaktywniejszy

Każdego dnia na najaktywniejszego zawodnika danego dnia czeka specjalny, czerwony numer startowy, z którym będzie mógł jechać na kolejnym etapie. Na koniec wyścigu zostanie wybrany najaktywniejszy kolarz całego Tour de France, a tytuł ten w ostatnich latach zdobywali Victor Campenaerts, Wout van Aert, Franck Bonnamour, Marc Hirschi oraz Julian Alaphilippe. Kto dołączy do tego grona w tym roku?


To wszystko w temacie przeglądu faworytów klasyfikacji pobocznych 111. Tour de France. Już jutro rusza wyścig, a my zachęcamy do śledzenia każdego dnia w naszym portalu obszernych zapowiedzi poszczególnych etapów Wielkiej Pętli. Zaglądajcie na Naszosie.pl podczas tego wyścigu – postaramy się zrobić wszystko byście byli na bieżąco z informacjami na temat największej kolarskiej imprezy świata.


Wszystko o 111. Tour de France:

Poprzedni artykułWyścig „Solidarności” i Olimpijczyków 2024: Relacja tekstowa z 3. etapu [na żywo]
Następny artykułMathieu van der Poel: „Nie będzie łatwo o zwycięstwo etapowe”
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Lęs Amstrąg
Lęs Amstrąg

Kurczak, ryż i erytropoetyna zrobi z ciebie s…

Igor
Igor

Do Lesa: dobre!