Anders Foldager (Jayco AlUla) wygrał drugi etap wyścigu Okolo Slovenska. Duńczyk został także nowym liderem.

Drugi etap wyścigu na Słowacji liczył 192 kilometry i prowadził z Nitry do miejscowości Hlohovec. Na wymagającej trasie było pięć górskich premii, a na metę prowadził 700- metrowy podjazd o średnim nachyleniu 6,7%.

Po kilku atakach w odjazd zabrali się: Matúš Štoček (ATT Investments), Jente Klaver (VolkerWessels Cycling Team) oraz Dimitri Peyskens (Bingoal WB).

Trójka dość szybko wypracowała sobie ponad pięć minut przewagi. Na górskich premiach Havran (3,7 km długości; średnie nachylenie 5%) i Dlhý vŕšok (5 km długości; średnie nachylenie 4%) wygrywał Štoček.

Na lotnej premii w miejscowości Vrbové trzy sekundy wywalczył Klaver, dwie Peyskens, a jedną Štoček. W peletonie pracę wykonywali głównie kolarze Jayco AlUla. Jednak przewaga bardzo długo oscylowała wokół pięciu minut.

Także na kolejnych górskich premiach: Babulicov vrch (2,5 km; 3%), Poľana (5,2 km; 4%) i Vrbovce (3,1 km; 3%) brylował ATT Investments, który do jutrzejszego etapu przystąpi w koszulce dla najlepszego górala. Wcześniej w miejscowości Myjava wywalczył on dwie sekundy na lotnej premii, którą wygrał Peyskens.

Wraz z upływem kilometrów przewaga ucieczki malała. 46 kilometrów przed metą peleton tracił już niewiele ponad dwie minuty. Harcownicy dojechali jeszcze do ostatniej lotnej premii, gdzie ponownie trzy sekundy wywalczył zawodnik Bingoal WB.

Peleton zakończył ucieczkę dziewięć kilometrów przed metą. Finałowy podjazd miał tylko 700 metrów długości, ale średnie nachylenie 6,7 %. Podczas dojazdu było bardzo nerwowo, a tempo coraz wyższe.

Najwięcej sił na finisz zachował Anders Foldager (Jayco AlUla), który został także nowym liderem wyścigu. Drugi był Jenno Berckmoes (Lotto Dstny), a trzeci Lukáš Kubiš (Elkov-Kasper).

Wyniki drugiego etapu Okolo Slovenska 2024:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułEmonda + Madone = Madone! Premiera Treka Madone generacji ósmej!
Następny artykułPędząc po zieleń – faworyci klasyfikacji punktowej Tour de France 2024
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.