Foto: Tour de Hongrie

Thibau Nys bez najmniejszych problemów wygrał 1. etap Tour of Norway i został zarazem liderem 13. edycji tego wyścigu. Przed zawodnikami jeszcze 3 dni zmagań, w tym jeden odcinek z metą na podjeździe.

Na inaugurację 13. edycji Tour of Norway na kolarzy czekała 142-kilometrowa, niezwykle malownicza przejażdżka na drogach otaczających Voss. Na trasie znalazło się kilka podjazdów, w tym górskie premie na Drevtjørn (8,3 km; 3,6%) i Skjervsfossen (4,2 km; 4,8%) oraz finałowa wspinaczka do Voss Resort (3,9 km; 5,7%). To dziś miały powstać pierwsze różnice w klasyfikacji generalnej.

W stawce znalazło się dwóch Polaków – Cesare Benedetti (BORA-hansgrohe) i Kamil Małecki (Q36.5 Pro Cycling Team).

1. etappe løyprprofil

Ucieczkę dnia uformowało dziś 7 kolarzy, a byli to Timo Roosen (Team dsm-firmenich PostNL), Lennert Teugels (Bingoal WB), Abram Stockman (TDT – Unibet Cycling Team), Filip Řeha (ATT Investments), Samuel Boardman (Project Echelon Racing), Halvor Utengen Sandstad (Team Coop – Repsol) i Eirik Vang Aas (Reprezentacja Norwegii). Uciekinierzy wypracowali sobie maksymalnie ledwie 1,5 minuty przewagi nad peletonem.

Dwie pierwsze górskie premie wygrał Eirik Vang Aas i zanosiło się, że to on jutro założy trykot najlepszego górala. W międzyczasie z odjazdem pożegnał się Timo Roosen, a pozostała szóstka utrzymywała około 30-sekundową przewagę nad peletonem. Finalnie harcownicy skapitulowali na 3700 metrów przed metą.

Na ostatnim podjeździe na czele ustawili się kolarze Tudor Pro Cycling Team i to oni narzucili bardzo mocne tempo. Wysoko jechali także przedstawiciele Uno-X Mobility, Lidl-Treka oraz Team Visma | Lease a Bike. To właśnie norweska grupa dała zmianę szwajcarskiej i na kilometr przed metą porwała grupę na strzępy. Na koniec pracy Fredrika Dversnesa na jego kole pozostało tylko dwóch zawodników… Ale obaj byli przedstawicielami Lidl-Treka – Mathias Vacek wyprowadził Thibau Nysa, który sięgnął po pewne zwycięstwo.

Wyniki 1. etapu 13. Tour of Norway:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Poprzedni artykułGiro d’Italia 2024: Tim Merlier najlepszy w sprincie na ulicach Padwy. Stanisław Aniołkowski 5.
Następny artykułElisa Balsamo przeszła operację po poważnym wypadku
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments