fot. Tour of Türkiye

Fabio Jakobsen (Team dsm-firmenich PostNL) wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap Tour of Türkiye. Został on także liderem wyścigu. 

59. edycję Wyścigu Dookoła Turcji otwierał sprinterski etap wokół Antalyi. Do przejechania było niespełna 135 kilometrów, a po drodze na kolarzy czekała jedna górska i dwie lotne premie.

Na liście startowej była ekipa Mazowsze Serce Polski w składzie: Marcin Budziński, Norbert Banaszek, Tomasz Budziński, Jakub Kaczmarek, Tobiasz Pawlak, Michał Pomorski i Konrad Czabok. W barwach BORA – hansgrohe jechał Filip Maciejuk.

W pierwszą ucieczkę zabrał się Tomasz Budziński, a wraz z Polakiem na czele kręcili: Marcel Camprubí (Q36.5 Pro Cycling Team), Jambaljamts Sainbayar (Burgos – BH), Filippo Ridolfo (Team Novo Nordisk), Julian Borresch (REMBE Pro Cycling Team Sauerland), Emre Yuca (Sakarya BB Pro Team) i Aljaž Turk (Adria Mobil).

Lotną premię wygrał Sainbayar, a drugi był Polak z Mazowsze Serce Polski. 65 kilometrów przed metą z czołówki odpadł Tomasz Budziński, ale od razu na kontrę zdecydował się Michał Pomorski. Wraz z Polakiem na taką akcję zdecydował się Mehmet Kanat (Spor Toto Cycling Team). Jednak Turek dość szybko nie wytrzymał tempa konkurentów.

Ciekawą walkę mieliśmy na jedynej dziś górskiej premii. Walczyli głównie Pomorski i Sainbayar. Polak nie dał za wygraną i po tym etapie stanie na podium i do jutrzejszego etapu przystąpi w koszulce lidera tej klasyfikacji.

40 kilometrów przed metą ucieczka miała niewiele ponad minutę przewagi. W peletonie na zmianę tempo dyktowali zawodnicy BORA – hansgrohe i Team dsm-firmenich PostNL. Mimo sporych ambicji grupka z Polakiem została doścignięta tuż przed drugim lotnym finiszem.

Powoli zaczęły formować się sprinterskie pociągi. Tempo wzrastało i zrobiło się dość chaotycznie. Wysoko jechali kolarze Mazowsze Serce Polski. Na ostatni kilometr dobrze ustawiony wjechał Mark Cavendish.

Finiszowy sprint zdecydowanie najlepiej rozegrał Fabio Jakobsen (Team dsm-firmenich PostNL). Kolejne miejsca zajęli Sasha Weemaes (Bingoal WB) i Simon Dehairs (Alpecin-Deceuninck).

Wyniki pierwszego etapu Tour of Türkiye 2024:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułTour de France Femmes 2024: Walka o trykot góralki rozegra się… pod wodą
Następny artykułJak ubierać się na deszcz? Radzi ekspert jednej z marek odzieżowych
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments