Na uroczystej gali Velo d’Or poznaliśmy zdobywcę i zdobywczynię nagrody dla najlepszego kolarza i kolarki sezonu. Otrzymali je zwycięzcy Tour de France – Jonas Vingegaard oraz Demi Vollering.

We wtorek wieczorem w Paryżu odbyła się gala Velo d’Or, na której przyznano nagrody dla najlepszych kolarzy i kolarek, wybieranych przez międzynarodowe grono dziennikarzy w plebiscycie organizowanym przez Velo Magazine. Mimo że wydawało się, iż wśród mężczyzn losy pierwszego miejsca rozstrzygną się między Mathieu van der Poelem a Tadejem Pogacarem, najlepszym kolarzem sezonu 2023 został Jonas Vingegaard, zwycięzca Tour de France i drugi kolarz Vuelta a España, który dodatkowo triumfował w Itzulia Basque Country i Criterium du Dauphine.

Jak na portalu „X” poinformował The Inner Ring, podium w głosowaniu uzupełnili Mathieu van der Poel i Tadej Pogacar.

Wśród kobiet nagroda powędrowała natomiast do Demi Vollering, która zdominowała sezon 2023, wygrywając: Tour de France Femmes, Strade Bianche, Ronde van Vlaanderen, Liege-Bastogne-Liege, Strzałę Walońską, Amstel Gold Race i wiele innych wyścigów. Kolejne pozycje w głosowaniu zajęły Lotte Kopecky i Annemiek van Vleuten.

Wśród nominowanych była Katarzyna Niewiadoma, mistrzyni świata w kolarstwie gravelowym, trzecia zawodniczka Tour de France Femmes i triumfatorka klasyfikacji górskiej tego wyścigu.

W Paryżu rozdano również „Nagrody Eddy’ego Merckxa” dla najlepszych zawodników w klasykach. Otrzymali je mistrz i mistrzyni świata – Mathieu van der Poel oraz Lotte Kopecky. Holender w tym roku był niemalże nie do zatrzymania i, oprócz wyścigu ze startu wspólnego o złoto światowego czempionatu, triumfował w Mediolan-San Remo, Paryż-Roubaix, a także zajął drugie miejsce w Ronde van Vlaanderen i E3 Saxo Classic.

Lotte Kopecky wygrała natomiast Ronde van Vlaanderen, Omloop Het Nieuwsblad, Danilith Nokere Koerse, a także była druga w Amstel Gold Race.

W ubiegłym roku nagrody Velo d’Or zdobyli Remco Evenepoel i Annemiek van Vleuten.

Poprzedni artykułSimon Yates „powalczy z grawitacją”. Brytyjczyk rusza na nietypowy wyścig
Następny artykułNaszosowe podsumowanie sezonu 2023: Intermarché – Circus – Wanty