Juan Aysuo (UAE Team Emirates) wygrywa ostatni etap tegorocznej edycji wyścigu Tour de Suisse. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Mattias Skjelmose (Trek – Segafredo) z przewagą 9 sekund nad drugim Juanem Ayuso (UAE Team Emirates), podium całej imprezy uzupełnił Remco Evenepoel (Soudal – QuickStep).

Finałowy – ósmy etap wyścigu Dookoła Szwajcarii to mierząca niemal 26 kilometrów jazda indywidualna na czas z Sankt Gallen do Abtwil. Trasa „czasówki” była w znacznej większości płaska, lecz nie zabrakło krótkich, ale stromych wzniesień, które skutecznie wybijały z rytmu typowych specjalistów od walki z czasem.

W początkowej fazie rywalizacji kolarze wielokrotnie zmieniali się na gorącym krześle, na dłużej na prowadzeniu zadomowił się Kasper Asgreen (Soudal – QuickStep). Duńczyk pokonał trasę w 33 minuty i 1 sekundę i prowadził z zapasem ponad 30 sekund nad Connorem Swiftem (INEOS Grenadiers), lecz główni faworyci do etapowego triumfu nadal czekali na swój start.

Prowadzenie Duńczykowi, o 13 sekund, odebrał reprezentant gospodarzy – aktualny mistrz Europy – Stefan Bissegger (EF Education-EasyPost), gorsze czasy od Szwajcara notowali coraz to lepsi czasowcy, chociażby Matteo Sobrero (Team Jayco AlUla) dotarł do mety ze stratą 17 sekund czy Wout van Aert (Jumbo-Visma), który przegrał o zaledwie 5 sekund. Do mety docierali kolejni zawodnicy, a na szosę ruszyli już wszyscy liderzy klasyfikacji generalnej, by stoczyć ostatni pojedynek o triumf w całej imprezie.

Już po przekroczeniu pierwszego pomiaru przez wszystkich zawodników, wirtualne prowadzenie w „generalce” przejął Juan Ayuso (UAE Team Emirates), na drugim pomiarze czasu zdecydowanie najszybszy wynik odnotował Remco Evenepoel (Soudal – QuickStep), ale ku zaskoczeniu wszystkich jeszcze szybszy od Belga był 20-letni Ayuso. Mistrz Belgii na mecie był wyraźnie szybszy od dotychczas prowadzącego Bisseggera, ale zaledwie kilka chwil później, o 7 sekund wynik Remco poprawił Juan Ayuso, który niecierpliwie oczekiwał na dojazd Mattiasa Skjelmose (Trek – Segafredo), nad którym musiał nadrobić 18 sekund by wygrać cały wyścig.

Duńczyk wjechał na metę i wszystko stało się jasne, wygrał on cały wyścig Dookoła Szwajcarii, a etap powędrował w ręce Juana Ayuso. Etapowe podium uzupełnił Evenepoel i właśnie wcześniej wspomniany Skjelmose. Polacy – Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers) i Maciej Bodnar (TotalEnergies) ukończyli jazdę indywidualną na czas na kolejno: 30. i 56. miejscu, a w klasyfikacji generalnej uplasowali się na 29. i 105. lokacie. W klasyfikacji punktowej najlepszy okazał się Wout van Aert (Jumbo-Visma), a najlepszym wspinaczem wyścigu został Pascal Eenkhoorn (Lotto Dstny).

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułGiro Next Gen 2023: Anders Foldager z etapem, wyścig dla Johannesa Staune-Mitteta
Następny artykułBaloise Belgium Tour 2023: Fabio Jakobsen wygrywa, Mathieu van der Poel triumfuje w całym wyścigu
Student III roku prawa Uniwersytety Łódzkiego. Były kandydat na kolarza z przeszłością w kategoriach juniorskich, obecnie kolarz - amator, pasjonujący się kolarskimi zmaganiami na wszystkich poziomach, od juniorów po World Tour.