fot. Sazka Tour

Czas na ostatnią Naszosową zapowiedź sezonu ekip ProTeams, w której skupimy się na belgijskich drużynach — Team Flanders – Baloise i Bingoal Pauwels Sauces WB. Ich trzon po raz kolejny będą stanowić zawodnicy z Belgii, choć druga z ekip ponownie znalazła w swoim składzie miejsce dla obcokrajowców.

Najistotniejszą zmianą w składach belgijskich ekip z perspektywy polskiego kibica jest odejście Stanisława Aniołkowskiego z Bingoal Pauwels Sauces WB, jednak w powyższych drużynach doszło do całkiem sporych roszad. Szczególnie w byłym zespole Polaka, który opuściło aż 13 kolarzy – i to głównie ci najlepsi, jak: Timothy Dupont, Milan Menten czy Arjen Livyns. Z flandryjskiego Team Flanders – Baloise (wcześniej Sport Vlaanderen – Baloise) odeszli natomiast tacy zawodnicy, jak: Arne Marit, Sasha Weemaes, Robbe Ghys, Rune Herregodts oraz Kenneth Van Rooy, który od nowego sezonu będzie kolarzem… drużyny walońskich rywali.

Po modyfikacjach składów obu ekip, nie wyglądają one dobrze i ciężko spodziewać się po nich wielu sukcesów. Swoich szans będą szukali zapewne w odjazdach, a ich nadrzędnym celem – szczególnie w przypadku Team Flanders – Baloise – będzie rozwijanie młodych zawodników.

Główne gwiazdy Team Flanders – Baloise i Bingoal Pauwels Sauces WB na sezon 2023:

a) na klasyfikacje generalne wyścigów wieloetapowych:
Mimo że belgijskie drużyny ProTeams kojarzą się głównie z płaskim bądź pagórkowatym terenem, w przyszłym roku będą mogły liczyć na pojedyncze sukcesy w „generalkach” bardziej górzystych wyścigów. W przypadku Team Flanders – Baloise, liderem będzie Kamiel Bonneau, który w tym sezonie, dość zaskakująco, triumfował na górskim etapie Sazka Tour, a następnie – choć w zdecydowanie łatwiejszym terenie – zwyciężył na odcinku Tour of Britain, pokazując duży potencjał.

Szanse na solidne wyniki w mniej prestiżowych wyścigach pierwszej kategorii, spośród kolarzy Bingoal Pauwels Sauces WB, będzie miał natomiast Alexis Guerin, który w ostatnich sezonach był jednym z czołowych górali na szczeblu kontynentalnym w środkowoeuropejskich imprezach. Nie można skreślać też Rémy’ego Mertza, dobrze radzącego sobie w pagórkowatym terenie – w ubiegłym roku Belg zajął 7. miejsce w Volta a la Comunitat Valenciana.

b) na sprinty:
Po sezonie 2022, od obydwu ekip odeszło wielu bardzo szybkich zawodników, więc można spodziewać się, że w przyszłym roku Team Flanders – Baloise i Bingoal Pauwels Sauces WB będą mniej widoczne w sprinterskich końcówkach. Warto jednak zwrócić uwagę na młodych zawodników flandryjskiego zespołu, jak: Aaron Van Poucke, Vito Braet i dynamiczny Jules Hesters, którzy mogą się dobrze rozwinąć i powalczyć o solidne wyniki w wyścigach pierwszej kategorii.

Nieco lepiej pod tym względem wygląda skład Bingoal Pauwels Sauces WB, w którym znajdziemy takich kolarzy, jak szybcy: Karl Patrick Lauk, Matteo Malucelli, Alexander Salby, a także młody Nathan Vandepitte. Francuz w ubiegłym roku pokazał swoją szybkość w Kampioenschap van Vlaanderen, gdzie zajął 9. miejsce, finiszując przed Stanisławem Aniołkowskim.

c) na klasyki:
Od ekipy Team Flanders – Baloise nie należy oczekiwać regularnych, dobrych wyników w klasykach, a raczej pojedynczych, solidnych występów bądź aktywnej jazdy, poprzez zabieranie się w ucieczki. Kolarzami, na których warto mieć oko w pagórkowatym terenie – poza Kamielem Bonneau – są utalentowani Jenne Berckmoes i Gilles De Wilde.

Liderem walońskiej drużyny będzie najprawdopodobniej Kenneth Van Rooy, były kolarz Sport Vlaanderen – Baloise. Dynamiczny Belg ma w swoim dorobku czołowe lokaty w takich wyścigach, jak Primus Classic, Druivenkoers – Overijse czy Schaal Sels Merksem. Szczególnie dobrze odnajduje się on w finiszach z okrojonej grupy. W pagórkowatym terenie na solidne wyniki mogą liczyć też: Lennert Teugels, Marco Tizza i Guillaume Van Keirsbulck, który w mniejszej ekipie, jak Bingoal Pauwels Sauces WB, może dostawać więcej szans.

d) kolarze, na których warto zwrócić uwagę:
Poza wspomnianymi zawodnikami, w pagórkowatym terenie warto przyglądać się młodemu Milanowi Fretinowi, mającego potencjał na dobre wyniki w klasykach, a także Lindsayowi De Vylderowi (obaj Team Flanders – Baloise), który zapewne wielokrotnie będzie obecny w ucieczkach. Specjalistą od odjazdów z walońskiej drużyny jest natomiast Ludovic Robeet – Belg, dzięki pięknej szarży, w 2021 roku zwyciężył w Danilith Nokere Koerse. Dodatkowo, aktywnej jazdy można spodziewać się po Florisie De Tierze, który – w cieniu liderów ekipy Alpecin-Deceuninck – notował solidne rezultaty, jak na przykład 12. miejsce w Strade Bianche.

Skład formacji Bingoal Pauwels Sauces WB na sezon 2023:
🇧🇪Louis Blouwe, Dorian De Maeght, Floris De Tier, Ceriel Desal, Johan Meens, Julian Mertens, Rémy Mertz, Dimitri Peyskens, Ludovic Robeet, Lennert Teugels, Luca Van Boven, Aaron Van der Beken, Guillaume Van Keirsbulck, Kenneth van Rooy
🇫🇷Alexis Guerin, Nathan Vandepitte
🇮🇹Matteo Malucelli, Marco Tizza
🇩🇰Alexander Salby

Skład formacji Team Flanders – Baloise na sezon 2023:
🇧🇪Ruben Apers, Jenno Berckmoes, Kamiel Bonneu, Vito Braet, Arno Claeys, Toon Clynhens, Alex Colman, Sander De Pestel, Lindsay De Vylder, Gilles De Wilde, Tuur Dens, Milan Fretin, Vince Gerits, Jules Hesters, Elias Maris, Vincent Van Hemelen, Aaron Van Poucke, Noah Vandenbranden, Ward Vanhoof, Aaron Verwilst

Podsumowanie
Po licznych odejściach z belgijskich drużyn ProTeams, w przyszłym sezonie będą one zdecydowanie słabsze, niż w tym, a każde miejsce w czołówce, zanotowane przez ich zawodników, będzie uznawane za duży sukces. Mimo tego, będziemy najprawdopodobniej często oglądać ich barwy za sprawą aktywnej jazdy w ucieczkach w prestiżowych wyścigach, na które – ze względu na kraj pochodzenia – zostaną zaproszone. Nie można zapomnieć też o tym, że pełnią one rolę kuźni talentów – w tym roku 5 zawodników belgijskich drużyn drugiej dywizji podpisało kontrakty z ekipami WorldTeams.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments