fot. Movistar Team

Jedna z najlepszych zawodniczek w historii kobiecego kolarstwa ogłosiła, że zakończy karierę w 2023 roku i stanie się to w barwach Movistaru, z którą to drużyną właśnie przedłużyła kontrakt. W ciągu nadchodzącego półtora roku celem Annemiek Van Vleuten jest pomoc hiszpańskiej drużynie w wyniesieniu jej na jeszcze wyższy poziom.  

Dzień poprzedzający rozpoczęcie wyścigu Giro d’Italia Donne przyniósł informację o terminie, w którym Annemiek Van Vleuten zakończy profesjonalną karierę kolarską. Holenderka postanowiła zrobić to w barwach hiszpańskiej drużyny Movistar, dlatego przedłużyła kontrakt do końca przyszłego roku. Będzie miała wówczas 40 lat.

– Moja kariera, w aspekcie fizycznym oraz mentalnym, posuwała się naprzód z każdym rokiem. W Movistarze znalazłam miejsce, które pozwoliło mi jeszcze bardziej podnieść swój poziom – dopieścić każdy szczegół. Chcę pomóc tej drużynie zrobić jeszcze jeden krok naprzód w 2023 roku – tak, jak wobec mnie zrobili wszyscy, który tutaj spotkałam. Bycie częścią tego procesu zmotywowało mnie do tego, aby podpisać kontrakt na jeszcze jeden rok. Widzę, że pniemy się ku górze, że zbliżamy się do szczytu i nie chcę opuszczać zespołu w połowie drogi. Dwa lata to dość krótki okres, ale myślę, że trzy to już pewien ładny cykl. Nie mam żadnych wątpliwości, że ta drużyna będzie rozwijała się także po moim odejściu

– powiedziała 39-letnia Holenderka, cytowana w oficjalnym oświadczeniu prasowym drużyny Movistar.

Fakt, że Van Vleuten rozstanie się z profesjonalnym uprawianiem kolarstwa na koniec sezonu 2023 oznacza, że nie weźmie udziału w IO w Paryżu w 2024 roku. W swojej wypowiedzi odniosła się także do tej kwestii.

– Moja kariera jako sportowca nie opierała się na konkretnych celach czy zwycięstwach. Zawsze była związana z długoterminowymi projektami, które dodawały mi motywacji – tak jest również w przypadku Movistaru i wszystkich pozostałych drużyn, w których się ścigałam. Ponadto wiedząc, że na trasie IO w 2024 roku będziemy wspinać się na Alpe d’Huez… (śmiech). Tak zupełnie poważnie, to postanowiłam zakończyć karierę w 2023 roku, aby zrobić to będąc na najwyższym poziomie. Cieszę się, że przez ten czas udało nam się rozwinąć drużynę Movistar i później będę mogła skupić się na kolejnym etapie mojego życia. Na pewno będzie mi smutno, ponieważ kocham ten sport, ale jestem też gotowa na nowe wyzwania

– dodała Van Vleuten.

Współpraca Holenderki z Movistarem ułożyła się bardzo dobrze. Sebastian Unzué, syn Eusebio, który zarządza kobiecym składem, postanowił pozyskać Van Vleuten, by wynieść swój zespół na wyżyny. Już w pierwszym roku w nowych barwach Van Vleuten wygrała monument Ronde van Vlaanderen, a także odniosła szereg innych sukcesów jak chociażby zdobycie mistrzostwa olimpijskiego w jeździe indywidualnej na czas. Poza wygrywaniem czy zajmowaniem dobrych miejsc dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, przygotowując młodsze koleżanki do przejęcia pałeczki.

W ten sposób kobieca drużyna Movistar z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc rośnie w siłę. W interesujący sposób Hiszpanie wykreowali również wizerunek męskiej i damskiej drużyny pokazując, że jest to jeden organizm. Dobrym przykładem jest ogłoszenie składu na Tour de France oraz Giro d’Italia kobiet. Zrobiono to jednocześnie, dając do zrozumienia, że Van Vleuten będąca liderką we Włoszech jest tak samo ważna jak Enric Mas walczący na francuskich szosach. Zespołowi towarzyszy hasło #RodamosJuntos, czyli jedziemy razem. Urzeczywistnia się ono chociażby podczas zimowych zgrupowań, kiedy panie trenują razem z panami.

Wracając do Annemiek Van Vleuten. Jak dotychczas w tym sezonie zdobyła cztery zwycięstwa, w tym triumfowała w monumencie Liège-Bastogne-Liège. Majowy blok startowy w Hiszpanii musiała odpuścić z powodu kontuzji nadgarstka, której nabawiła się podczas treningu na rowerze MTB. Teraz jej dwoma dużymi celami jest Giro oraz Tour de France Femmes.

Mamy umówiony ekskluzywny wywiad z Annemiek van Vleuten, która dosłownie kilka godzin przed Giro d’Italia Donne porozmawia z portalem Naszosie.pl. Będzie on dostępny wkrótce. 

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman

Super zawodniczka !