fot. Team DSM

Lorena Wiebes (Team DSM) zwyciężyła w Danilith Nokere Koerse kobiet, zdecydowanie pokonując rywalki w ciężkim finiszu na Nokerebergu. Na kolejnych pozycjach linię mety przecięły Lotte Kopecky (SD Worx) i Marta Bastianelli (UAE Team ADQ).

Zawodniczki rywalizowały dziś w Nokere Koerse na podobnej trasie do tej, na której po południu zmierzą się mężczyźni. Wyścig ruszył z Deinze – w pierwszej części wyścigu kolarki miały do pokonania takie podjazdy, jak Lange Aststraat (400 m; 5,7%), Tiegemberg (750 m; 5,6%) czy Petegemberg (500 m; 7,6%). Na 56 kilometrów do końca wyścigu zawodniczki wjechały na finałową rundę, którą przejeżdżały dwukrotnie. Organizatorzy ulokowali na niej takie sektory brukowe, jak Herlegemstraat (475 m), wspomniany Lange Aststraat, Huisepontweg (1600 m), Hoevenstraat (200 m) czy Nokereberg (350 m; 5,7%), na którym zakończyła się rywalizacja.

Podjazdy i śliskie sektory bruku od początku zmagań dawały się we znaki kolarkom. Za sprawą licznych ataków i pracy takich ekip, jak Team Jumbo-Visma czy Trek-Segafredo, grupa była bardzo rozciągnięta i już w pierwszej części zmagań odpadło od niej wiele kolarek. Na około 100 kilometrów do mety, od peletonu odjechała Mieke Kröger (Human Powered Health) i przez długi czas samotnie utrzymywała się na czele wyścigu. Została jednak doścignięta przez koalicję Team DSM i SD Worx tuż po wjeździe na pierwszą z dwóch rund. W międzyczasie w grupie doszło do wielu kraks i z wyścigu wycofały się takie kolarki, jak Grace Brown (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope) czy Alice Barnes (Canyon//SRAM Racing).

Na pierwszym okrążeniu ze startem i metą na szczycie Nokerebergu, tempo w grupie było bardzo wysokie. Na czele mogliśmy zobaczyć między innymi koszulki EF Education-TIBCO-SVB czy Team BikeExchange – Jayco. Walka o pozycje na brukach doprowadziła do kolejnych kraks, w których ucierpiały między innymi Elynor Backstedt (Trek-Segafedo), Lorena Wiebes (Team DSM), Laura Tomasi (UAE Team ADQ) czy Karolina Kumięga (Valcar – Travel & Service).

Około 30 kilometrów przed kreską oglądaliśmy ataki ze strony faworytek, w tym Lotte Kopecky (SD Worx), lecz nie spowodowały one rozerwania grupy. Jednocześnie wciąż kolejne zawodniczki zaliczały upadki – w tym gronie znalazły się między innymi Chloe Hosking (Trek-Segafredo) i Teniel Campbell (Team BikeExchange – Jayco).

Kolarka z Trynidanu i Tobago, podobnie jak wcześniej Lorena Wiebes, zdołała wrócić do głównej grupy, w czubie której utrzymywała się Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling). 20 kilometrów przed finiszem, z peletonu zaatakowały Mischa Bredewold i Femke Markus (obie Parkhotel Valkenburg). Holenderki przez chwilę jechały nawet 25 sekund przed główną grupą, lecz po kilkunastu kilometrach, za sprawą pracy Team Jumbo-Visma, zostały doścignięte.

W ostatniej części rundy, na czele szczególnie widoczna była koszulka mistrzyni Luksemburga, należąca do kontrolującej sytuację Christine Majerus (SD Worx). Wszystkie próby oderwania się od peletonu były błyskawicznie likwidowane i o zwycięstwie zadecydował finisz z grupy. Zdecydowanie najszybsza była w nim Lorena Wiebes z Team DSM, która pokonała Lotte Kopecky (Team DSM) i Martę Bastianelli (UAE Team ADQ).

Na finałowym wzniesieniu kraksę zaliczyła Arianna Fidanza z Team BikeExchange – Jayco.

Wyniki Nokere Koerse kobiet 2022:

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments