Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym to zawsze genialna okazja do spotkania się dygnitarzy i ogłoszenia pewnych planów oraz nowości na kolejne lata. Wśród nich znalazło się rozszerzenie Pucharów Świata w cross-country short tracka (XCC), czy co szczególnie powinno interesować szosowców wprowadzenie UCI Gravel World Series.

UCI ogłosiło utworzenie oficjalnie usankcjonowanej serii szutrowej i mistrzostw świata po zakończeniu posiedzenia Komitetu Zarządzającego podczas Mistrzostw Świata w Belgii. Decyzja dodaje dziesiątą dyscyplinę do wydarzeń międzynarodowej federacji. UCI w tej materii współpracuje z firmą Golazo. Zwieńczeniem sezonu mają być mistrzostwa świata w tej specjalności.

Organizatorzy wyścigów Eroica w Toskanii zaproponowali organizację pierwszych w historii szutrowych mistrzostw świata, ale impreza prawdopodobnie odbędzie się w USA, gdzie w ostatnich latach zawody tego typu bardzo się rozwinęły.

Oprócz tego m.in. UCI zapowiedziało również, że „bada nowe możliwości” stworzenia Pucharu Świata i Mistrzostw Świata w Snow Bike na sezon zimowy 2022-2023, które zostaną omówione na następnym posiedzeniu Komitetu Zarządzającego.

Kolarstwo kontynuuje innowacje, tym razem w terenie, tworząc bardzo interesujący nowy ranking dla krótkich torów w kolarstwie górskim, oddzielenie i stworzenie jako osobnego bytu szutru – dodatkowej i szybko rozwijającej się dyscypliny, a także uruchomienie nowego formatu drużynowego w przełajach i poszukiwanie nowych dróg rozwoju rowerów śnieżnych

— podsumował to wszystko Prezes UCI, David Lappartient.

Ciekawym pozostaje zatem nieogłoszony jeszcze kształt kalendarza imprez gravelowych oraz ile spośród wyścigów kojarzonych dotychczas jako te szosowe postanowi zmienić grupę docelową, w jaką celuje. Strade Bianche, Tro-Bro Léon czy nowozelandzkie Gravel and Tar Classic to imprezy, które po lekkich zmianach śmiało są w stanie zebrać na starcie najlepszych miłośników szutrów na świecie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments