Primož Roglič (Team Jumbo-Visma) wygrał pierwszy etap i został liderem Itzulia Basque Country. 

60. edycję Itzulia Basque Country otwierała dziś jazda indywidualna na czas w Bilbao. Kolarze mieli od przejechania niespełna 14 kilometrów na dość wymagającej trasie. Tuż po starcie czekał na nich podjazd Santo Domingo (2,4 km długości; średnie nachylenie 7,3 %, maksymalne 11 %), a ostatnie 400 metrów “czasówki” miało nachylenie 12,6 %.

Już jako dziesiąty na rampie startowej pojawił się Primož Roglič (Team Jumbo-Visma). Słoweniec wysoko zawiesił poprzeczkę konkurentom wykręcając czas 17’18”. Dobrze pojechał jego kolega z zespołu Jonas Vingegaard, który stracił siedemnaście sekund i zajmował drugą pozycję.

O wiele większe straty ponieśli inni zawodnicy, którzy powinni walczyć o wysokie miejsca w klasyfikacja generalnej wyścigu. Maximilian Schachmann (BORA – hansgrohe) był gorszy o 30 sekund, a Jakob Fuglsang (Astana) stracił kolejne osiem sekund.

59 sekund dłużej niż Roglič przebywał dzisiaj na trasie Rafał Majka (UAE Team Emirates).

W międzyczasie na “wirtualne” trzecie miejsce wspiął się kolejny zawodnik Jumbo -Visma Tobias Foss – 17’41”. Słabo pojechał Tao Geoghegan Hart (INEOS Grenadiers), który stracił do prowadzącego Słoweńca ponad minutę.

Świetnie pojechał Brandon McNulty (UAE Team Emirates), który na pierwszym międzyczasie był lepszy od Roglicia o cztery sekundy. Jednak na mecie Amerykanin ostatecznie przegrał tylko o dwie sekundy!

Mikel Landa (Bahrain – Victorious), który niezbyt czuje się w jeździe indywidualnej na czas stracił 49 sekund na mecie. Adam Yates (INEOS Grenadiers) nie zbliżył się do zwycięskiego czasu – 17’45”.

Trochę znudzony na mecie Primož Roglič ożywił się na “gorącym krześle” dopiero jak na trasę wyjechał jego rodak, Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates). Na pierwszy międzyczasie ubiegłoroczny zwycięzca Tour de France był gorszy o trzy sekundy od McNulty’ego, ale o dwie sekundy wygrywał z kolarzem Jumbo – Visma.

Emocje mieliśmy do samego końca. Na finałowym podjeździe Pogačar kręcił ambitnie, ale nie zdołał wygrać dzisiejszego etapu. Stracił do swojego rodaka 28 sekund i wywalczył “dopiero” piąte miejsce.

Wyniki pierwszego etapu:

1 ROGLIČ Primož (SLO) JUMBO-VISMA 0:17:17,50
2 MCNULTY Brandon (USA) UAE TEAM EMIRATES 0:00:01,54
3 VINGEGAARD Jonas (DEN) JUMBO-VISMA 0:00:17,83
4 FOSS Tobias S. (NOR) JUMBO-VISMA 0:00:23,76
5 POGAČAR Tadej (SLO) UAE TEAM EMIRATES 0:00:27,51
6 YATES Adam (GBR) INEOS GRENADIERS 0:00:27,56
7 BEVIN Patrick (NZL) ISRAEL START-UP NATION 0:00:28,44
8 SCHELLING Ide (NED) BORA – HANSGROHE 0:00:29,22
9 ARANBURU DEBA Alex (ESP) ASTANA – PREMIER TECH 0:00:30,27
10 SCHACHMANN Maximilian (GER) BORA – HANSGROHE 0:00:31,10
11 KELDERMAN Wilco (NED) BORA – HANSGROHE 0:00:36,08
12 HIRSCHI Marc (SUI) TEAM DSM 0:00:36,96
13 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Peio (ESP) BAHRAIN VICTORIOUS 0:00:37,54
14 FUGLSANG Jakob (DEN) ASTANA – PREMIER TECH 0:00:38,97
15 CATTANEO Mattia (ITA) DECEUNINCK – QUICK-STEP 0:00:40,05
16 FRAILE MATARRANZ Omar (ESP) ASTANA – PREMIER TECH 0:00:40,14
17 LATOUR Pierre (FRA) TOTAL DIRECT ENERGIE 0:00:42,57
18 VANSEVENANT Mauri (BEL) DECEUNINCK – QUICK-STEP 0:00:42,69
19 VALVERDE Alejandro (ESP) MOVISTAR TEAM 0:00:43,18
20 KONRAD Patrick (AUT) BORA – HANSGROHE 0:00:43,40
21 CARAPAZ Richard (ECU) INEOS GRENADIERS 0:00:44,83
22 HONORÉ Mikkel (DEN) DECEUNINCK – QUICK-STEP 0:00:46,07
23 NEILANDS Krists (LAT) ISRAEL START-UP NATION 0:00:46,97
24 BUCHMANN Emanuel (GER) BORA – HANSGROHE 0:00:47,06
25 DE BOD Stefan (RSA) ASTANA – PREMIER TECH 0:00:47,32
26 LANDA MEANA Mikel (ESP) BAHRAIN VICTORIOUS 0:00:48,53
27 VAN WILDER Ilan (BEL) TEAM DSM 0:00:51,29
28 HIGUITA GARCIA Sergio Andres (COL) EF EDUCATION – NIPPO 0:00:53,34
29 NIELSEN Magnus Cort (DEN) EF EDUCATION – NIPPO 0:00:53,43
30 IMPEY Daryl (RSA) ISRAEL START-UP NATION 0:00:53,79
31 DE GENDT Thomas (BEL) LOTTO SOUDAL 0:00:55,04
32 MAJKA Rafał (POL) UAE TEAM EMIRATES 0:01:00,47
33 DE LA PARTE Victor (ESP) TOTAL DIRECT ENERGIE 0:01:00,82
34 ARMIRAIL Bruno (FRA) GROUPAMA – FDJ 0:01:01,61
35 DONOVAN Mark (GBR) TEAM DSM 0:01:01,73
36 LUTSENKO Alexey (KAZ) ASTANA – PREMIER TECH 0:01:02,73
37 DE PLUS Laurens (BEL) INEOS GRENADIERS 0:01:05,89
38 CARTHY Hugh John (GBR) EF EDUCATION – NIPPO 0:01:06,18
39 ULISSI Diego (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:01:06,62
40 WOODS Michael (CAN) ISRAEL START-UP NATION 0:01:07,17
41 TUSVELD Martijn (NED) TEAM DSM 0:01:07,31
42 GEOGHEGAN HART Tao (GBR) INEOS GRENADIERS 0:01:08,27
43 IZAGIRRE INSAUSTI Ion (ESP) ASTANA – PREMIER TECH 0:01:09,02
44 SERRY Pieter (BEL) DECEUNINCK – QUICK-STEP 0:01:09,28
45 ČERNÝ Josef (CZE) DECEUNINCK – QUICK-STEP 0:01:10,58
46 OOMEN Sam (NED) JUMBO-VISMA 0:01:10,86
47 MONIQUET Sylvain (BEL) LOTTO SOUDAL 0:01:11,17
48 GESCHKE Simon (GER) COFIDIS 0:01:11,39
49 KNOX James (GBR) DECEUNINCK – QUICK-STEP 0:01:11,67
50 SKUJINS Toms (LAT) TREK – SEGAFREDO 0:01:12,49
51 POLANC Jan (SLO) UAE TEAM EMIRATES 0:01:12,70
52 HERRADA Jesus (ESP) COFIDIS 0:01:14,22
53 SCHMID Mauro (SUI) TEAM QHUBEKA ASSOS 0:01:14,62
54 GAUDU David (FRA) GROUPAMA – FDJ 0:01:14,73
55 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar (ESP) ASTANA – PREMIER TECH 0:01:16,02
56 MAS NICOLAU Enric (ESP) MOVISTAR TEAM 0:01:16,60
57 SEIGLE Romain (FRA) GROUPAMA – FDJ 0:01:16,70
58 LEKNESSUND Andreas (NOR) TEAM DSM 0:01:17,31
59 DUNBAR Edward (IRL) INEOS GRENADIERS 0:01:17,52
60 ADRIA OLIVERAS Roger (ESP) EQUIPO KERN PHARMA 0:01:18,35
61 WHELAN James (AUS) EF EDUCATION – NIPPO 0:01:19,03
62 PADUN Mark (UKR) BAHRAIN VICTORIOUS 0:01:20,06
63 MÄDER Gino (SUI) BAHRAIN VICTORIOUS 0:01:20,18
64 HOWSON Damien (AUS) TEAM BIKEEXCHANGE 0:01:20,68
65 HERMANS Quinten (BEL) INTERMARCHÉ – WANTY – GOBERT MATÉRIAUX 0:01:20,70
66 PARET PEINTRE Aurélien (FRA) AG2R CITROEN TEAM 0:01:23,61
67 PFINGSTEN Christoph (GER) JUMBO-VISMA 0:01:24,35
68 SCOTSON Miles (AUS) GROUPAMA – FDJ 0:01:25,06
69 MOLLEMA Bauke (NED) TREK – SEGAFREDO 0:01:25,13
70 HERMANS Ben (BEL) ISRAEL START-UP NATION 0:01:26,33
71 OLDANI Stefano (ITA) LOTTO SOUDAL 0:01:26,52
72 AMADOR Andrey (CRC) INEOS GRENADIERS 0:01:27,17
73 LOPEZ PEREZ Juan Pedro (ESP) TREK – SEGAFREDO 0:01:28,17
74 MARTIN Guillaume (FRA) COFIDIS 0:01:28,54
75 JENSEN Christopher (DEN) TEAM BIKEEXCHANGE 0:01:30,84
76 FERNANDEZ Ruben (ESP) COFIDIS 0:01:31,08
77 LAMMERTINK Maurits (NED) INTERMARCHÉ – WANTY – GOBERT MATÉRIAUX 0:01:31,28
78 GALL Felix (AUT) TEAM DSM 0:01:32,27
79 BENNETT Sean (USA) TEAM QHUBEKA ASSOS 0:01:33,03
80 ALEOTTI Giovanni (ITA) BORA – HANSGROHE 0:01:33,15
81 CAICEDO Jonathan (ECU) EF EDUCATION – NIPPO 0:01:33,24
82 EIKING Odd Christian (NOR) INTERMARCHÉ – WANTY – GOBERT MATÉRIAUX 0:01:33,77
83 SMITH Dion (NZL) TEAM BIKEEXCHANGE 0:01:34,14
84 FRANK Mathias (SUI) AG2R CITROEN TEAM 0:01:34,28
85 ARU Fabio (ITA) TEAM QHUBEKA ASSOS 0:01:34,30
86 BERRADE FERNANDEZ Urko (ESP) EQUIPO KERN PHARMA 0:01:35,88
87 BERNARD Julien (FRA) TREK – SEGAFREDO 0:01:37,06
88 O’CONNOR Ben (AUS) AG2R CITROEN TEAM 0:01:38,04
89 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban (COL) TEAM BIKEEXCHANGE 0:01:38,41
90 BURGAUDEAU Mathieu (FRA) TOTAL DIRECT ENERGIE 0:01:39,23
91 SIMON Julien (FRA) TOTAL DIRECT ENERGIE 0:01:40,17
92 GARRISON Ian (USA) DECEUNINCK – QUICK-STEP 0:01:40,30
93 LADAGNOUS Matthieu (FRA) GROUPAMA – FDJ 0:01:40,43
94 GARCIA PIERNA Raul (ESP) EQUIPO KERN PHARMA 0:01:40,65
95 EDET Nicolas (FRA) COFIDIS 0:01:40,84
96 DOUBEY Fabien (FRA) TOTAL DIRECT ENERGIE 0:01:40,94
97 EZQUERRA MUELA Jesus (ESP) BURGOS-BH 0:01:41,45
98 EG Niklas (DEN) TREK – SEGAFREDO 0:01:41,91
99 PARRA CUERDA Jose Felix (ESP) EQUIPO KERN PHARMA 0:01:42,18
100 CATAFORD Alexander (CAN) ISRAEL START-UP NATION 0:01:42,86
101 RODRIGUEZ MARTIN Cristian (ESP) TOTAL DIRECT ENERGIE 0:01:43,76
102 CANAL BLANCO Carlos (ESP) BURGOS-BH 0:01:43,81
103 JUARISTI ARRIETA Txomin (ESP) EUSKALTEL – EUSKADI 0:01:44,71
104 GASTAUER Ben (LUX) AG2R CITROEN TEAM 0:01:47,37
105 LAZKANO LOPEZ Oier (ESP) CAJA RURAL-SEGUROS RGA 0:01:48,15
106 MARCZYŃSKI Tomasz (POL) LOTTO SOUDAL 0:01:48,48
107 CONCA Filippo (ITA) LOTTO SOUDAL 0:01:50,22
108 ARASHIRO Yukiya (JPN) BAHRAIN VICTORIOUS 0:01:50,48
109 FRANKINY Kilian (SUI) TEAM QHUBEKA ASSOS 0:01:50,48
110 HOLMES Matthew (GBR) LOTTO SOUDAL 0:01:50,71
111 GRELLIER Fabien (FRA) TOTAL DIRECT ENERGIE 0:01:51,45
112 BENEDETTI Cesare (ITA) BORA – HANSGROHE 0:01:52,65
113 ROTA Lorenzo (ITA) INTERMARCHÉ – WANTY – GOBERT MATÉRIAUX 0:01:53,00
114 HOFSTEDE Lennard (NED) JUMBO-VISMA 0:01:53,03
115 WARBASSE Lawrence (USA) AG2R CITROEN TEAM 0:01:53,40
116 TOLHOEK Antwan (NED) JUMBO-VISMA 0:01:54,45
117 GRIGNARD Sébastien (BEL) LOTTO SOUDAL 0:01:55,25
118 OSORIO CARVAJAL Alejandro (COL) CAJA RURAL-SEGUROS RGA 0:01:56,52
119 CABEDO CARDA Oscar (ESP) BURGOS-BH 0:01:57,76
120 VERMAERKE Kevin (USA) TEAM DSM 0:01:58,74
121 ZIMMERMANN Georg (GER) INTERMARCHÉ – WANTY – GOBERT MATÉRIAUX 0:01:58,79
122 CAPECCHI Eros (ITA) BAHRAIN VICTORIOUS 0:02:00,02
123 DELACROIX Théo (FRA) INTERMARCHÉ – WANTY – GOBERT MATÉRIAUX 0:02:00,61
124 MADRAZO RUIZ Angel (ESP) BURGOS-BH 0:02:01,65
125 ARISTI GARDOKI Mikel (ESP) EUSKALTEL – EUSKADI 0:02:01,91
126 ARCAS Jorge (ESP) MOVISTAR TEAM 0:02:02,91
127 KAMP Alexander (DEN) TREK – SEGAFREDO 0:02:03,64
128 MARTIN SANZ Gotzon (ESP) EUSKALTEL – EUSKADI 0:02:04,03
129 CONTI Valerio (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:02:04,43
130 CONCI Nicola (ITA) TREK – SEGAFREDO 0:02:04,78
131 PRODHOMME Nicolas (FRA) AG2R CITROEN TEAM 0:02:05,06
132 NAVARRO GARCIA Daniel (ESP) BURGOS-BH 0:02:07,14
133 LASTRA MARTINEZ Jonathan (ESP) CAJA RURAL-SEGUROS RGA 0:02:07,46
134 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel (ESP) EUSKALTEL – EUSKADI 0:02:07,65
135 CAMARGO PINEDA Diego Andres (COL) EF EDUCATION – NIPPO 0:02:07,79
136 MATE MARDONES Luis Angel (ESP) EUSKALTEL – EUSKADI 0:02:07,81
137 PICCOLI James (CAN) ISRAEL START-UP NATION 0:02:09,08
138 NIEVE ITURRALDE Mikel (ESP) TEAM BIKEEXCHANGE 0:02:09,36
139 VERONA QUINTANILLA Carlos (ESP) MOVISTAR TEAM 0:02:10,18
140 HOWES Alex (USA) EF EDUCATION – NIPPO 0:02:11,44
141 CARRETERO Hector (ESP) MOVISTAR TEAM 0:02:14,51
142 PEREZ Anthony (FRA) COFIDIS 0:02:15,24
143 COMBAUD Romain (FRA) TEAM DSM 0:02:16,32
144 VALLS FERRI Rafael (ESP) BAHRAIN VICTORIOUS 0:02:16,52
145 GRMAY Tsgabu Gebremaryam (ETH) TEAM BIKEEXCHANGE 0:02:17,80
146 COSNEFROY Benoit (FRA) AG2R CITROEN TEAM 0:02:18,68
147 BARCELO ARAGON Fernando (ESP) COFIDIS 0:02:18,96
148 SWIFT Ben (GBR) INEOS GRENADIERS 0:02:19,10
149 RUBIO REYES Einer Augusto (COL) MOVISTAR TEAM 0:02:19,50
150 BARRENETXEA GOLZARRI Jon (ESP) CAJA RURAL-SEGUROS RGA 0:02:19,54
151 ITURRIA SEGUROLA Mikel (ESP) EUSKALTEL – EUSKADI 0:02:20,09
152 OKAMIKA BENGOETXEA Ander (ESP) BURGOS-BH 0:02:21,73
153 OSORIO ARBOLEDA Juan Felipe (COL) BURGOS-BH 0:02:21,81
154 CLARKE Simon (AUS) TEAM QHUBEKA ASSOS 0:02:26,03
155 VAN DEN BERG Lars (NED) GROUPAMA – FDJ 0:02:28,74
156 DAVY Clément (FRA) GROUPAMA – FDJ 0:02:35,48
157 ABERASTURI IZAGA Jon (ESP) CAJA RURAL-SEGUROS RGA 0:02:37,73
158 SAMITIER SAMITIER Sergio (ESP) MOVISTAR TEAM 0:02:40,24
159 AGIRRE EGAÑA Jon (ESP) EQUIPO KERN PHARMA 0:02:40,58
160 CUADRADO RUIZ DE GAUNA Unai (ESP) EUSKALTEL – EUSKADI 0:02:45,99
161 LINDEMAN Bert-Jan (NED) TEAM QHUBEKA ASSOS 0:02:58,07
162 IRISARRI RICON Jon (ESP) CAJA RURAL-SEGUROS RGA 0:03:01,87
163 EVANS Alexander (AUS) INTERMARCHÉ – WANTY – GOBERT MATÉRIAUX 0:03:07,85
164 JANSEN Amund Grøndahl (NOR) TEAM BIKEEXCHANGE 0:03:11,23
165 CEPEDA Jefferson (ECU) CAJA RURAL-SEGUROS RGA 0:03:37,20
DNS GALVAN FERNANDEZ Francisco (ESP) EQUIPO KERN PHARMA
DNS MARQUEZ ROMAN Marti (ESP) EQUIPO KERN PHARMA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments