Fot. UAE Emirates

Jeszcze do ubiegłej soboty najbardziej dramatycznym zakończeniem Wielkiej Pętli był ostatni etap z 1989 roku, czyli indywidualna jazda na czas 24,5 km z Wersalu na Pola Elizejskie.

Przed ostatnim etapem liderem wyścigu był Laurent Fignon, a jego przewaga nad drugim w klasyfikacji Gregiem LeMondem wynosiła 50 sekund. Perfekcyjna wręcz jazda Amerykanina tego dnia, w połączeniu z wykorzystaniem aerodynamicznego kasku i kierownicy czasowej z przystawką, którą do dzisiaj potocznie nazywa się jego nazwiskiem, pozwoliła mu na uzyskanie czasu lepszego niż Fignon o 58 sekund. Zresztą do dzisiaj 8 sekund jest najmniejszą różnicą pomiędzy zwycięzcą i drugim zawodnikiem Tour de France.

19 września 2020 roku z platformy startowej w Lure jako przedostatni zjechał Słoweniec Tadej Pogacar z drużyny UAE Team Emirates. Do dzierżącego żółtą koszulkę lidera wyścigu Primoža Rogliča tracił 57 sekund. Przed etapem mało kto mu na to szansę. Owszem, w mistrzostwach Słowenii w jeździe indywidualnej na czas Pogacar pokonał Rogliča o skromne 9 sekund. Wprawdzie trasa ze Zgornje Gorje do Pokljuki liczyła 15,7 km, a całość wiodła pod górę, jednak dwudziesty etap wyścigu Dokoła Francji, to miała być zupełnie inna para kaloszy. Całkowita długość etapu wynosiła 36,2, z czego na pierwszych 30 kilometrach sumaryczny wznios nie przekroczył 400 metrów, jednak ostatnie 5,9 km to wspinaczka ze średnim nachyleniem 8,5% na wysokość 1035 metrów nad poziom morza. Niemal wszystkim specjalistom wydawało się podobnie jak Lauretowi Fignonowi w 1989 roku, że blisko minutowa przewaga Primoža Rogliča pozwoli mu na zachowanie koszuli lidera aż do Paryża. Historia ma jednak to do siebie, że lubi się powtarzać.

Pierwszą część etapu Tadej Pogacar pokonał na czasowym rowerze Colnago K-One i o ile na jego klatce piersiowej nie było widać czujnika tętna, to pomiędzy przystawką czasową firmy Speedbar można było zauważyć licznik Stages Dash, który połączony był z miernikiem mocy Stages zainstalowanym na korbie Campagnolo BORA ULTRA. Nic dziwnego. W końcu korzystając z miernika mocy można na takich etapach „jechać jak po sznurku” i realizować ściśle określony plan startowy. Jeszcze przed startem etapu młody Słoweniec zapowiadał, że będzie próbował wyrwać swojemu rodakowi zwycięstwo w Tour de France do samego końca. U szczytu finałowego podjazdu wyglądało na to, że przyjęta na etap strategia się sprawdza. Na drugim punkcie pomiaru czasu Tadej Pogacar tracił do najlepszego czasu, osiągniętego przez byłego mistrza świata w indywidualnej jeździe na czas Toma Dumoulina, raptem 1 sekundę. Przez radio się dowiedział, że na pierwszym punkcie pomiaru czasu, 14,4 km od startu, Roglic stracił do niego 13 sekund.

Etapy indywidualnej jazdy na czas o takim profilu mają to do siebie, że część zawodników decyduje się na zmianę roweru czasowego na rower szosowy. Owszem, na zmianie roweru można stracić sporo czasu, ponieważ najpierw trzeba się zatrzymać i zejść z roweru, a następnie wsiąść na drugi rower i rozpędzić się, ale mając w głowie potencjalny zysk czasowy może być to gra warta świeczki. Rower szosowy jest lżejszy niż rower czasowy. Profile rur są większe, a więcej materiału potrzebnego do ich skonstruowania to większa masa. Podobnie jest z pełnym kołem z tyłu. W najlepszym przypadku dodatkowe 400 gramów. Kolejną kwestią jest pozycja. Podczas jazdy pod górę prędkość jest znacznie niższa, a tym samym niższy jest siła oporu aerodynamicznego. Podniesienie się z pozycji czasowej i większa powierzchnia czołowa kolarza nie powoduje znacznego spadku prędkości, a pozwala na o wiele bardziej efektywną jazdę. Na rowerze szosowym podczas wspinaczki pozycja może być jeszcze bardziej wydajna, niż na rowerze czasowym.

O ile w tym, że na drugim punkcie pomiaru czasu Pogacar przesiadł się z czasowego Colnago K-One na szosowy model Colnago V3RS, to już na pewno zaskakujące niemal dla wszystkich było to, że na jego zintegrowanym kokpicie nie było licznika, a jak się po czasie okazało, skoro nie było licznika, to i nie było sensu wyposażać roweru w miernik mocy. Na co dzień zawodnicy drużyny UAE Team Emirates korzystają z jednostronnych mierników mocy firmy Stages instalowanych na wewnętrznej stronie lewego ramienia korby. Na pewno pozbycie się miernika nie miało na celu redukcję wagi roweru, ponieważ przy masie raptem 20 gramów oszczędność jest pomijalna.

Zmieniając rower Pogacar zapewne szacował, że skoro po 14,4 km miał 13 sekund przewagi, to rozpoczynając podjazd, po przejechaniu nieco ponad 30 km jego przewaga nad Roglicem może wynosić około pół minuty. Musiał sięgnąć na prawdę głęboko, aby urwać co najmniej kolejne pół minuty. Na podjeździe do La Planche de Belles Filles Tadej Pogacar dosłownie zdemolował konkurencję. Na trzecim punkcie pomiaru czasu, po przejechaniu 3300 metrów Tadej Pogacar wyprzedził prowadzącego dotychczas Toma Dumoulina o 48 sekund. Na szczycie zameldował się po 55 minutach i 55 sekundach od startu, a więc 1 minutę i 21 sekund szybciej niż Tom Dumoulin i Richie Porte. Roglic na metę dotarł po 57 minutach i 51 sekundach tracąc do swojego młodszego rodaka 1 minutę i 56 sekund, a tym samym tracąc koszulkę lidera i przegrywając cały wyścig o 59 sekund.

O ile sam wyczyn Tadeja Pogacara jest wielkim sukcesem, to fakt, że podjazd pojechał tak fenomenalnie bez wskazań miernika mocy jeszcze go powiększa. Tym bardziej w czasach zdominowanych przez to źródło danych. Nie od dzisiaj kolarze starszej daty mówią, że technologia zabija kolarstwo. Przywołajmy tu chociażby nazwisko Davide Rebellina, czyli 49-latka, który nadal jest zawodowym kolarzem. Ale podobne zdanie mają też kolarze młodego pokolenia. Jednym z największych i zadeklarowanych wrogów kolarskich mierników mocy jest trzykrotny mistrz świata Peter Sagan.

Owszem, miernik mocy jest fenomenalnym urządzeniem, które z powodzeniem może być wykorzystywane w treningu kolarskim, a także podczas startów, czego najlepszym dowodem są chociażby sukcesy Chrisa Froome’a w wielkich tourach. Niektórzy żartowali, że podczas jazdy pod górę Brytyjczyk ogląda filmy na ekranie swojego licznika, tak był w niego zapatrzony. Jednak prawdą jest też, że miernik mocy, a tym bardziej zbytnie uzależnienie od niego może być kagańcem, który zawodnicy sami sobie zakładają. Miernik mocy świetnie spisuje się w monitorowaniu stref, jednak gdy podobnie jak Tadej Pogacar do walki trzeba rzucić wszystkie „siły i środki” patrzenie na wskazania miernika mocy może być tylko ograniczeniem.

W tym miejscu przypomina mi się historia trenera drużyny JF Duet Goleniów, Genadija Selezniowa, który wychował takie kolarskie gwiazdy jak Jarosław Marycz, Grzegorz Stępniak, Łukasz Bujko, czy Jakub Dec. Otóż trener Selezniow na czas wyścigów kazał swoim zawodnikom zaklejać taśmą izolacyjną ekrany liczników, aby nie skupiali się na liczbach, bo one będą ich tylko wstrzymywać. Nie dziwi mnie w takim razie wybór młodego Słoweńca i rezygnacja z miernika mocy, oraz licznika w finałowej części etapu indywidualnej jazdy na czas. Wielkie osiągnięcia wymagają wielkiego wysiłku, a widać na ten można się zdobyć tylko, jeśli nic nas nie ogranicza.

Poprzedni artykułImola 2020: Ostateczny skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata
Następny artykułTom Dumoulin: „Byłem bliższy zakończenia niż kontynuowania kariery”
Oficer marynarki handlowej z wykształcenia i zawodu. Pracę na morzu łączy z pasją do kolarstwa, a w szczególności do klasyków. Ma jedną wadę - lubi pływać przed i biegać po rowerze.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments