fot. Zwift

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) potwierdziła dzisiaj, że pierwsze w historii Mistrzostwa Świata UCI w e-kolarstwie odbędą się 8 i 9 grudnia 2020 roku na platformie Zwift.

Plany organizacji pierwszych w historii Mistrzostw Świata w e-kolarstwie zostały po raz pierwszy przedstawione we wrześniu 2019 roku przez prezesa UCI Davida Lappartienta podczas Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym w Yorkshire w Wielkiej Brytanii.

Z wielką przyjemnością zapowiadamy datę oraz plany dotyczące pierwszych Mistrzostw Świata UCI w e-kolarstwie. Obecny rok był z pewnością wyzwaniem dla wszystkich, ale teraz cieszymy się z wyścigów i czekamy na nowe Mistrzostwa Świata pod koniec 2020 roku. Wirtualne wyścigi cieszyły się ogromną popularnością w okresie, w którym zawody kolarskie się nie odbywały. Naprawdę wierzę w potencjał e-sportu, który pomoże nam się rozwijać. Jest to historyczny moment

– mówił Lappartient.

Mistrzostwa Świata w e-kolarstwie w 2020 roku odbędą się w całości na największej na świecie wirtualnej trasie kolarskiej, czyli na Watopii. Wyścigi mężczyzn i kobiet będą odbywać się na identycznych trasach i na równych sobie dystansach. Dokładne szczegóły dotyczące trasy wyścigów zostaną ujawnione w najbliższych miesiącach.

Uczestnicy będą rywalizować całkowicie zdalnie z własnych domów lub baz treningowych. Na zwycięzców czeka nowo zaprojektowana tęczowa koszulka, która oczywiście zostanie wręczona wirtualnie. Zwycięzcy otrzymają również koszulki w fizycznej formie, które będą mogli nosić podczas wyścigów w e-kolarstwie przez kolejny rok.

Cieszymy się, że w końcu możemy ujawnić plany pierwszych Mistrzostw Świata UCI w e-kolarstwie. Rok 2020 był wielkim rokiem dla e-sportu, ponieważ pomógł wypełnić nam lukę pozostawioną przez tradycyjny sport. Z niecierpliwością czekamy na ustanowienie tej dyscypliny jako nowej dyscypliny sportu – nie takiej, która będzie wypełniać tylko luki, ale takiej, która będzie naprawdę komplementarna z innymi dyscyplinami, czy to kolarstwem szosowym, przełajowym czy górskim. Jest to ogromna szansa na rozwój tego sportu dzięki e-sportowi i jestem dumny, że razem z UCI jesteśmy w stanie to wprowadzić

– dodaje Eric Min, dyrektor generalny oraz współzałożyciel Zwifta.

Międzynarodowa Unia Kolarska UCI zaprosi narodowe federacje kolarskie do udziału w zawodach w 2020 roku. Podobnie jak przy szosowych mistrzostwach świata, federacje krajowe otrzymają określoną liczbę miejsc w wyścigach przy zachowaniu szczegółowych kryteriów, w tym rankingu UCI (od czerwca 2020 roku). Bardziej szczegółowe kryteria, które zostaną opublikowane w odpowiednim czasie będą miały na celu skompletowanie reprezentacji wszystkich pięciu kontynentów zarówno w wyścigach dla kobiet, jak i mężczyzn i zapewnią, że maksymalna możliwa liczba zgłoszeń dla obu płci będzie taka sama.

Automatyczne zaproszenia na wyścigi dla mężczyzn trafią do 20 federacji narodowych, takich jak: Włochy, Belgia, Francja, Niderlandy, Australia, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria, Kanada, Dania, Polska, Austria, Kolumbia, Nowa Zelandia, RPA, Norwegia, Irlandia i Japonia oraz na wyścigi dla kobiet dla 13 federacji narodowych, którymi będą: Niderlandy, Włochy, Australia, Francja, Stany Zjednoczone, Niemcy, Belgia, Wielka Brytania, Polska, Kanada, Nowa Zelandia, RPA i Japonia.

Dodatkowe zaproszenia, czyli “dzikie karty” mogą być przyznane pojedynczym zawodnikom przez Międzynarodową Unię Kolarską.

Dalsze informacje o szczegółach trasy i liczbie miejsc w wyścigach przypadających na poszczególne federacje narodowe zostaną ujawnione w nadchodzących miesiącach.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments