fot. Aigle-Martigny 2020

UCI zostało zmuszone do rezygnacji z rozegrania światowego czempionatu w Aigle – Martigny z uwagi na restrykcje związane z koronawirusem, które zakazują organizacji imprez masowych (powyżej 1000 osób) w Szwajcarii do 30 września.

Decyzję o przedłużeniu okresu obowiązywania restrykcji podjęto na posiedzeniu Szwajcarskiej Rady Federalnej 12 sierpnia. Pisemną decyzję UCI otrzymało tego samego dnia.

Komitet Organizacyjny Mistrzostw Świata przyjął do wiadomości rozporządzenie Rady Związkowej Szwajcarii dotyczące walki z COVID-19, które przewiduje, że wszelkie imprezy masowe z 1000 lub więcej osób są zakazane do 30 września. W rezultacie organizacja Mistrzostw Świata w Aigle i Martigny jest niemożliwa, tym bardziej, że obywatele 45 krajów podlegają kwarantannie na terenie Szwajcarii. Tym samym pozbawiałoby to szans wielu z 1200 zawodników od juniorów do elity, którzy nie mieliby możliwości walki. W trakcie 11 konkurencji rozgrywanych w 8 dni jest niemożliwe pogodzenie rywalizacji z restrykcjami.

– czytamy w komunikacie UCI.

Grégory Devaud i Alexandre Debons będący dotychczas współorganizatorami imprezy, decyzję przyjęli oczywiście ze smutkiem. Decyzja szwajcarskich władz usuwa z kalendarza ich zdaniem najtrudniejszy pod względem trasy czempionat od 25 lat.

Jesteśmy smutni i rozczarowani. Ciężko pracowaliśmy prawie dwa lata aby wspaniałe wydarzenie na tej trudnej trasie mogło dojść do skutku. Jesteśmy jednak świadomi tego, że obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych środków ostrożności i myślami jesteśmy z każdym, kogo dotknęła ta plaga.

Jak przyznał prezydent UCI David Lappartient przed miesiącem, Unia nie miała planu B na wypadek odwołania mistrzostw w Szwajcarii. Kolarskie władze nie zamierzają jednak się poddawać i dały sobie nieprzekraczalny termin 1 września na znalezienie nowego organizatora.

Biorąc pod uwagę sportowe znaczenie szosowych mistrzostw świata dla kolarstwa, UCI pragnie wyjaśnić, że będzie pracować nad znalezieniem alternatywy by Mistrzostwa Świata 2020 mogły się odbyć w zaplanowanym terminie w Europie. Jesteśmy świadomi, że czas jest najważniejszy dla wszystkich zaangażowanych stron. uci podejmie decyzję najpóźniej 1 września.

Francuz nie wykluczył odwołania części zaplanowanych konkurencji. Poszukiwana trasa ma odpowiadać profilowi tej ze Szwajcarii.

Mistrzostwa Świata mogą obejmować wszystkie lub niektóre z zaplanowanych wyścigów. UCI będzie szukać miasta-gospodarza, które będzie w stanie zapewnić trasę tak trudną, jak w Aigle-Martigny, a zatem odpowiadającą temu samemu typowi kolarzy, którzy początkowo planowali udział w Szwajcarii.

Przypomnijmy, Mistrzostwa Świata miały odbyć się w dniach 20 – 27 września.

Poprzedni artykułGran Piemonte 2020: Bennett pokazuje plecy rywalom
Następny artykułTour of Guangxi nie odbędzie się w 2020 roku
Historyk z wykształcenia. Pasjonuje się wszelkiego rodzaju sportem, na pierwszym miejscu stawiając kolarstwo oraz tenis ziemny. Tym pierwszym zainteresował się śledząc relacje z Giro d’Italia 2009. Uważa, że uprawiając sport odkrywamy swoje drugie „ja”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments